|
|||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online ![]() ![]()
![]() ![]()
![]() ![]()
![]() A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
![]()
2011-02-28
Az európai magánerdők jobb hasznosítási lehetőségei Az Európai Unió erdőállományának több mint 60%-a 16 millió tagot számláló magánerdő közösség tulajdonában van. Becslés szerint eme erdővagyon évi folyónövedékének 35%-a pillanatnyilag nem hasznosul. Ennek a tartaléknak a mozgósítása fő célként szerepel a megújítható energia hasznosítási programjában. A célkitűzés megvalósítása érdekében az erdőtulajdonosi és a bioenergia szektor európaszerte ugyanazon feladat előtt áll.
A magánerdő vagyon jobb hasznosítása érdekében végzett felmérésre az európai térségben 4 országot jelöltek ki: Franciaországot, Litvániát, Szlovéniát és az Egyesült Királyságot. Összesen majdnem 1000 erdőtulajdonost kérdeztek meg erdeik állapotáról és fakitermelési szándékukról.
A felmérés összegezését követően az európai magánerdők kezelése és hasznosítása tekintetében az alábbi 3 fő megállapítást tették:
1. A magánerdő kis mérete Több országban is a magánerdő átlagos területe csupán néhány hektárnyi. Az erdő öröklése során az erdőbirtok mindjobban elaprózódik, amint az egyik nemzedék a másikra hagyja. Tekintettel az erdő kis területére, mind beruházás, mind hasznosítás végett alárendelt szerepet játszik. Alapjában véve elmondható, hogy a nagyobb területű magánerdőt nagyobb mértékben használják.
2. Az erdőtulajdonosok már nem erdejük közelében laknak Az erdőtulajdonos manapság már nem az erdejében él, mint régebben. A tulajdonosok mindinkább településen laknak, távolabb az erdejüktől. Gyakran megesik, hogy a tulajdonos már nem is tudja pontosan, hogy van az erdeje. Ha pedig nem kötődik hozzá, nem is várható tőle, hogy megfelelően kezelje és használja.
3. Az erdőtulajdonosok mindinkább elöregednek, és nyugdíjba vonulnak Franciaországban a megkérdezett erdőtulajdonosok 60%-a nyugdíjas. Litvániában és Szlovéniában - a vizsgált térség másik oldalán - az életkori megoszlás kiegyensúlyozottabb, a tulajdonosok között nagyobb mértékben vannak 30 év körüliek is. Ezekben az országokban a tulajdonosok részéről nagyobb hajlandóság mutatkozik erdejük használatára. A kis erdőtulajdonnal kapcsolatos különböző célkitűzés A tulajdonosokat megkérdezték, milyen indíték szolgálhat fahasználatuk növelésére. Nem meglepő, hogy a többség a megfelelő faárat tartotta legfontosabbnak. Az idősebb tulajdonosok körében más megfontolás is szóba jön, mint a kitermelhető fa minősége és az erdőállomány jelenlegi állapota. A leginkább hátráltató körülmény majdnem mindenütt a munkálatok megszervezésének nehéz feladata, idő hiánya és az erdőterület megközelítése. Sokan úgy határoztak, hogy más célra őrzik meg erdeiket, ezek között szerepel a pihenés, vadászat vagy csupán az eredeti állapot megőrzésében lelt öröm. A legtöbb erdőtulajdonosnak a saját célra szolgáló tűzifa kinyerése a legfőbb célja. Sokan azt mondják, nincs is gazdaságosan kitermelhető fa az erdejükben. Ezzel ellentétes az a tendencia, hogy az energia ár növelésével a vékonyabb fa is egyre inkább jól értékesíthető lesz. Éppen ezért, a kis erdőtulajdonosokat gyakrabban kellene tájékoztatni a fa áráról és piaci értékesíthetőségéről.
Az említett akadályok elhárításának néhány módja az alábbi: - A tulajdonosoknak szövetkezetet kellene alakítaniuk, így a szervezetbe tömörült tagok kölcsönösen részesülhetnének a nagyobb erdőterülettel járó előnyből, mint pl. útépítés és mindenekelőtt állandó bevétel a szövetkezeti résztulajdonná tett magánerdőből adódóan. Több országbani tapasztalat is mutatja, hogy a szövetkezés, noha időigényes és számos feladat megoldásával jár, mégis kifizetődő. - A szövetkezés során létrejövő nagyobb erdőt szabályosan kell számba venni (fatömeg), kezelni és képviselni. Ezáltal jobb erdőművelés és színvonalasabb erdőhasználat biztosítható. - Az erdőtulajdonosokat tájékoztatni kell arról, hogy erdejükben mennyi a kitermelhető fa, és ennek a megújítható energiaforrásnak a hasznosítása milyen bevételt eredményezhet. - A fa kitermelését és eladását az erdőtulajdonosok szempontjából a lehető legegyszerűbb módon kell megoldani, leggyakrabban az erdő kezelését megbízásba kell adni, és a kitermelést igen kíméletesen kell végezni. Lehetővé kell tenni, hogy minden erdőtulajdonos nyomon követhesse a fapiac változását, és ismerje azon szolgáltatók körét, amelyeknek az erdejével kapcsolatos feladatot átadhatja.
További információk, dokumentunok az AFO weboldalán (a 6 résztvevő ország nyelvén: Szlovénia, Nagy-Brittania, Litvánia, Franciaország, Finnország, Ausztria)
Forrás: CEPF
|
![]() | |||||
|