|
|||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2011-03-08
Lázár János visszavonta VET módosítási javaslatát A visszavont javaslatban többek között az szerepelt, hogy a a zöldáram célú biomasszába a 8 cm-nél vastagabb rönk ne számítson bele. Hamarosan kidolgozzák a zöldhő és a zöldáram új támogatási és KÁT rendszerét.
A FATÁJ 2011-02-25 cikkben számoltunk be a javaslatról, valamint az azt elutasító FAGOSZ elnökségi véleményről.
A T/1941 számú, az energetikai tárgyú törvények módosításáról szóló törvénytervezethez nyújtotta be Lázár János 2011. január 21-én módosító indítványát, melyben a zöldáram átvételi árának korábban elhatározottnál erősebb csökkentését, valamint a zöldáram előállításához felhasznált biomassza fogalmának szűkítését javasolta. Az utóbbi lényege, hogy az erdőgazdálkodásból származó 8 cm-nél vastagabb fűrészipari és papíripari rönk, vagy annál magasabb rendű faválaszték valamint az ezekből előállított apríték kikerülne a KÁT szempontjából biomasszaként elszámolható körből. Ezen túl az illegális eredetű fát is kizárni javasolta. Sok egyeztetés után végül tegnap, 2011. március 7-én javaslatát visszavonta.
Figyelemre méltó, hogy az ügyben felelős három parlamenti bizottság közös ajánlási sora a beérkezett módosító javaslatokra már 2011. február 14-én elkészült (151 oldal) és abban az látható: a 28., a 38. és a 101. ajánlásokban az előterjesztő képviselője a "Lázár javaslat" egyik pontjával sem ért egyet.
Megszületett a megállapodás a kötelező áramátvételi rendszer átalakításáról, így a témában benyújtott módosító indítványt visszavonják - közölte Bencsik János energiaügyekért felelős államtitkár és Lázár János Fidesz-frakcióvezető hétfői sajtótájékoztatóján. Bencsik János energiaügyekért felelős államtitkár elmondta, a kompromisszum lényege, hogy a kötelező átvételi rendszer már idén teljes körűen felülvizsgálatra kerül, úgy alakítják át, hogy ezentúl nem a villamosenergia-termelést fogja honorálni, hanem a megtermelt hőenergiáért fizetnek majd többet. A változtatás lényege, hogy azzal a távhőszolgáltatás áremelkedését csökkenteni tudják és nem a szolgáltatók jutnak extra profithoz - emelte ki az államtitkár. A zöldenergia, a hő-, illetve a zöldáram átvételének támogatása 2011 végégig változatlan marad, és ez év őszéig az önkormányzatok és szakmai szervezetek bevonásával kialakítanak egy új támogatási rendszert ezen a területen is, ami 2012. január 1-től lesz hatályos. A biomassza, az erdei tűzifa használatát két ponton szigorítják. Pontosításra kerül, hogy mi minősül tűzifának, illetve hogy az milyen hatásfok mellett lehet majd felhasználni. Ezentúl a kis és közepes biomassza erőművek fognak a támogatásoknál előnyben részesülni - tette hozzá az államtitkár.
Megegyezett Lázár János Fidesz-frakcióvezető és Bencsik János energiaügyi államtitkár a kötelező áramátvételi (kát) rendszer átalakítása ügyében. Ezt a két politikus jelentette be hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón. Lázár a témában benyújtott módosító indítványát visszavonja. Bencsik János kifejtette: a kompromisszum lényege, hogy a kát-rendszeren belül a biomassza- és a földgázalapú kapcsoltenergia-termelők esetében már az idei év közepétől egy új támogatási rendszerre térnek át, amely nem a villamosenergia-termelést és -átvételt fogja dotálni, hanem a hőtermelést. A másik lépés, hogy a kát-rendszeren belül minden más megújulóenergia-termelés támogatása 2011 végéig változatlan marad, az új zöld hő- és áramátvételi rendszer pedig 2012. január 1-jétől lép hatályba. Szigorodik a biomassza-használat is - folytatta az államtitkár -, "az erdők kimeneti oldalán fogják szigorítani a tűzifa minősítését; a bemeneti oldalon pedig meg fogják emelni az átalakítás minimális hatásfokát, elő lesz írva az, hogy húszszázalékos hatékonysággal nem lehet átalakítani a tűzifát energiává". Korlátozzák továbbá a biomassza-erőművek kapacitását úgy, hogy a kis és közepes teljesítményű erőművek élvezzenek előnyt - jegyezte meg. Lázár a tájékoztatón elmondta: Orbán Viktor miniszterelnök arról tájékoztatta, hogy a kormány részletesen fog foglalkozni a kérdéssel, egy intézkedési terv kerül a kabinet elé. Az államtitkár hozzátette, most a főbb irányokról született döntés, ezekről az elkövetkező két hónapban egyeztetnek az érintett szakmai szervezetekkel és önkormányzatokkal, majd ezt követően készítik el a részletes szabályozást.
A távhőtermelést támogatják, a teljesen megújuló alapú energiatermelés átvételi rendszere pedig változatlan feltételekkel megmarad 2011. december 31-ig, és szigorítják az erdei tűzifa biomasszaként felhasználását a hő- és villanyáram termelésben. Ezt a kompromisszumot kötötte Lázár János fideszes frakcióvezető és Bencsik János energiaügyi államtitkár. A következő két hónapban a szakmai szervezetek bevonásával kidolgozzák annak részleteit, hogy a piaci árnál magasabb kötelező átvételi rendszerben (kát) a hőtermelést, és ne az áramtermelést támogassák - közölte Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyeikért felelős államtitkára pénteken (március 4.). Reményei szerint júliustól már a rendszer része lehet a hőár-támogatás. Kompromisszum született Lázár Jánosnak, a Fidesz frakcióvezetőjének javaslatához képest - tette hozzá az államtitkár. Hozzáfűzte: "a kát átalakításával kapcsolatban eltérő álláspontot képviseltünk, mert megítélésünk szerint a frakcióvezető úr javaslata, az általa beterjesztett megfogalmazás, illetve megoldási javaslat alapján veszélyeztethette volna a távhőellátás biztonságát. Az alapvető célok tekintetében nem volt kibékíthetetlen ellentét, de az elérésükhöz szükséges megoldásokat összhangba kellett hozni a műszaki és gazdasági szempontokkal is. A támogatási rendszer igazságosabbá tétele jogos társadalmi elvárás, amelyet frakcióvezető úr politikai céllá alakított, mi pedig igyekeztünk szakmailag is elfogadható megoldást találni." A kompromisszum lényege az, hogy a távhőtermelést támogatják, a teljesen megújuló alapú energiatermelés átvételi rendszere pedig változatlan feltételekkel megmarad 2011. december 31-ig, és szigorítják az erdei tűzifa biomasszaként felhasználását a hő- és villanyáram termelésben.
A jelenlegi kompromisszumos megoldást múlt héten az Ipenerg Ipari Energiafogyasztók Érdekképviselete Egyesülés vetette fel Indexen. Szerintük a támogatott erőműveknél elsődleges célnak a hőtermelésnek kell lennie, a villamosenergia csak melléktermék, amit nem vesznek megfelelő súllyal figyelembe a támogatási rendszer működtetésekor. "Sajnos ez visszájára fordult, és létrejött egy kapcsolt áram-, hő- és veszteségtermelő iparág. Ez olyan, mintha a bútorgyárak a faforgács után támogatást kapnának, a bútorok ára pedig az egekbe szökik. Ilyenkor félrevezető, ha a vita arról szól, hogy hatósági áras legyen a bútor, illetve támogassuk a faforgács hasznosítást is" - vélték az Ipenerg szakértői. Az egyesülés szerint a probléma megoldását az eredeti társadalmi célkitűzésekhez való visszatérés jelentheti. Vagyis csak azt a hőtermelést szabad támogatni, amelyre a társadalomnak szüksége van.
Bencsik János beszélt arról is, hogy a kötelező átvételnek van egy másik nagyon fontos része, az pedig a zöldenergia, a hő-, illetve a zöldáram átvételének támogatása. Erről azt közölte: ez egyelőre nem változik, 2012. január elsejére alakítanak ki egy új támogatási rendszert a szakmai szervezetek bevonásával. (Forrás: MTI) Van egy harmadik rész - fűzte hozzá -, az pedig a biomassza, az erdei tűzifa használata; ezt két ponton szigorítják majd: egyrészt az erdészeti, másrészt pedig az energetikai törvények háttér rendeleteinek szigorításával; pontosítják, mi minősül tűzifának, illetve hogy az milyen hatásfok mellett lehet majd felhasználni. Talózzta és szerkesztette: MM
|
| |||||||
|