|
||||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2012-08-15
Megújuló garnitúrák - adóssághullámok a Retznél
Ismét próbára teszi vevőinek türelmét a Retz bútorkereskedői márkanév aktuális tulajdonosa. Bár néhány héttel ezelőtt az áruházlánc számos boltjában felvettek még új megrendeléseket, július utolsó napjaira elérhetetlenné vált a cégcsoport és annak zászlóshajója, a Retz Holding Bútorkereskedelmi Kft. A boltok bezártak, a telefonok többségét kikapcsolták, a fővárosi Reitter Ferenc utcai áruházban még a tűz esetén riasztandó szám sem válaszol, az internetes honlap lapzártánkig csak "kihagyhatatlan" ajánlatokról és egy jótékonysági akcióról harsogott. A holdinggal szemben júniusban az egyik vevő, a holding tulajdonában lévő cégek közül négynél az adóhivatal indított végrehajtási eljárást, még április-májusban.
Mindezek ellenére a HVG megkeresésére a holding ügyvezetője, Szabó Krisztián azt állította írásban, hogy "a cég által megadott telefonszámokon munkaidőben a vevők részére a kollégáink rendelkezésre állnak". Hozzáfűzte, hogy a Retz valamennyi vevői megrendelését teljesíti, nagykereskedelmi tevékenységét változatlan feltételekkel folytatja, és nem mondott le a kiskereskedelme újraindításáról sem. Az utóbbi két év történései alapján aligha vonható kétségbe, a vásárlóknak épp emiatt volna mitől tartaniuk a magyar piacon 2008-ban még holtversenyben negyedik legnagyobb bútorkereskedelmi márkatulajdonosától.
A 13 éve bevezetett Retz név mögött immár két éve gyors egymásutánban váltják egymást az idővel elérhetetlennek bizonyult vállalkozások. Az alapító, Török Zsolt a kilencvenes években indult Pápáról, ahol több különböző profilú üzletet működtetett, ám kinőtte a kisvárost, és 1999 végén megalapította a Poltrend Kft.-t, amelyhez két pápai üzlettárs, Retz Júlia és Fonyódi Attila is csatlakozott. A válság előtt futott is a szekér: 2006-ban a Retz bútoráruházláncnak országszerte 23 üzlete volt, 300 embernek adott munkát, árbevétele 2008-ban a 8 milliárd forintot is meghaladta. Akkoriban az eredményeit részben annak tulajdonították, hogy exkluzív szerződést kötött a legnagyobb lengyel bútorgyártóval, a Black Red White S.A.-val, és zömében annak viszonylag olcsó, ám szemrevaló termékeit árulta, amiért meg is orrolt rá a hazai bútoripar.
A válság kirobbanása után, 2009-ben azonban csaknem megfeleződött a Retz forgalma. Akkor indult be a menekülés az adóssághegyek alól. 2010. február 10-étől a kínai Lau Kin Wai vált a Poltrend Kft. tulajdonos-ügyvezetőjévé. A felszámolási eljárás 2010 novemberében indult meg a cég ellen, a felszámoló, Dajka József azonban legfeljebb Hongkongból visszaérkezett levelet tud lobogtatni. Bár megpróbálták értékesíteni a társaság csepeli, Orion utcai telephelyének több ingatlanát, csak részben sikerült. Miután a Poltrendnél csupán az adóhiány több mint 2,7 milliárd forintra rúgott, a legtöbb hitelezőnek - a felszámoló megfogalmazása szerint - "rossz az esélye", hogy követeléséből bármit is viszontlásson. A Poltrendet jelenleg is az adóhivatal legnagyobb adósai között tartják számon, mint ahogy magánszemélyként az egyik volt tulajdonost, Fonyódi Attilát is.
Az üzleteket továbbvivő Retz Bútor Kft.-t is Török Zsolték alapították, még 2006-ban. 2009 végén azonban ebből is kiszálltak, tulajdonosként a liechtensteini bejegyzésű Multijob AG lépett a helyükre. A személyi kapcsolatokat akkor még annyiban ki lehetett mutatni, hogy a Retz Bútor ügyvezetője Tábik Ferenc lett, aki az ugyancsak a Multijob tulajdonában lévő Wash & Go Autómosó Kft.-nek is az első embere, és az FTC Férfi Kézilabdacsapat Kft. ügyvezetője. Az említett Török Zsolt szintén kézilabdázik - az utóbbi szezonban a Hort csapatában játszott -, és egy 2006-os interjúban a sportág szponzoraként a büszkeségei között említette a kézilabda-szövetség székházának berendezését.
A Retz Bútor liechtensteini tulajdonosainak lába alatt 2010 októberében vált forróvá a talaj. A tulajdonos-ügyvezető ott is becserkészhetetlen személy, a szerb Alekszandar Susnjar lett. A felszámolás 2011 februárjában indult meg, ám a több száz milliós hitelezői állomány kielégítésére egy fillért sem találtak. Mint a kijelölt felszámoló, Szabó Tibor a HVG-nek elmondta, bár ismeretlen tettes ellen feljelentést tett, nem indult eljárás.
A bútorboltok eközben zavartalanul működtek, a zűrökből a vevők szinte semmit sem érzékeltek. Az üzletet ugyanis a 2010. március 12-én Tábik Ferenc ügyvezetésével és egy kvázi offshore tulajdonossal az amerikai Delaware állambeli EWB-East Work and Business LLC-vel megalakult Retz Trend Kft. vitte tovább. Ez a cég 2011 októberéig húzta, akkor végelszámolást indítottak a tulajdonosok. "Azt hittük, nagyon jó végelszámolás lesz, mivel tele van az ország Retz bútorbolttal" - számolt be a csalóka látszatról a HVG-nek a Pannon Vagyonkezelő Felszámoló Kft. munkatársa, Csilléry Alexandra. Csakhogy hamarosan kiderült, a százmilliós vagyonként elkönyvelt néhány kórházi és egyéb klímaberendezés eladhatatlan, így ennél a cégnél sem maradt pénz az adósságok kifizetésére.
A Retz Trend végelszámolásának kezdeményezése előtt néhány nappal újabb cégalapítás történt: megszületett a papíron ma is működő Retz Holding. A tulajdonos először a Superimmo Ingatlanforgalmazási és hasznosítási Kft. lett, majd néhány hónap múlva a ciprusi bejegyzésű Tansa Trading Ltd. A Superimmo székhelye éppúgy a XX. kerületi Tátra tér 1., mint a Wash & Go Autómosó Kft.-é. Papíron az érintkezés az eredeti tulajdonosi körrel legfeljebb annyiban mutatható ki, hogy a Retz Holding három cégénél is a pápai illetőségű Rózsás Szabolcs az ügyvezető.
A jogutódlás nélküli cégláncolat így már évek óta következmények nélkül működik, ennek vevők és beszállítók egész csapatai eshettek áldozatul. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal adótitokra hivatkozva hagyta megválaszolatlanul a HVG érdeklődését, hogy folyik-e vizsgálat a Retz-cégekkel kapcsolatban, az Országos Rendőr-főkapitányság pedig azzal hárított, hogy a magántulajdonú céggel szembeni eljárás nem tekinthető közérdekű adatnak. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság pedig hatáskör hiányában utasította el a bennragadt előlegekről szóló panaszokat. Így a vevők immár negyedik csoportja kizárólag bírósági úton próbálkozhat követelései érvényesítésével.
szerző: Szabó Yvette Forrás: HVG
|
| ||||||||
|