|
|||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2013-01-22
FIGYELEM! Kötelező cégbejegyzési adatkiegészítések
Ezekből néhányat felsorolunk: - a cégnévnek egyértelműen különböznie kell a közhatalmi és közigazgatási szervek hivatalos és köznyelvben használt elnevezésétől, - ügyvezetők és tagok adóazonosító jelének bejegyzése, - a cég telephelyének, fióktelepének kötelező bejegyzése, - a székhely, telephely, fióktelep használat jogosultságának alátámasztása.
A jogszabály módosítás hatálybalépése (2012. 03. 01. ) után a cégjegyzékben rögzítésre kerülő új adatokat és okiratokat a cég adataiban bekövetkezett első változásakor, de ha ilyen változás nincs, akkor a kötelezően előírt módosításokat LEGKÉSŐBB 2013. február 1-ig kell a Cégbírósághoz bejelenteni.
A konkrét tájékoztatáshoz és a módosításhoz ügyvéd kell!!
Forrás: FAGOSZ
Sokba fog ez kerülni a magyar cégeknek: ketyeg az óra!
Sok vállalkozásnak jelent komoly költséget, hogy legkésőbb február elsejéig kell a cégjegyzékben szereplő adataikat kiegészíteniük vagy módosítaniuk azoknak a cégeknek, amelyek a tavaly márciusi törvénymódosítás óta ezt nem tették meg.
Alapvetően a fiktívcímen működő-, vagy fantomcégek kiszűrését célozza az a törvénymódosítás, amely szerint február elsejéig kell a cégjegyzékben szereplő adataikat kiegészíteniük vagy módosítaniuk azoknak a cégeknek, amelyek a tavaly március óta ezt nem tették meg. Sokáig a céges csalások egyik kedvelt módszere volt, hogy fiktív címekre, elhagyott alföldi tanyákra jelentettek be cégeket, majd néhány éven belül meg is szüntették (a gyakrolatban adócsalást követően becsődöltették) őket.
Bár a jogszabályváltozás ezeket is kiszűri, velük együtt több ezer, tízezer vállalkozást érint, hogy nyilatkozniuk kell adataikról, például a cég székhelyének jogszerűségéről. Valamennyi változás bejegyzési eljárásban kötelező a jogi képviselet, azaz a kötelezettség teljesítéséhez ügyvéd vagy a cég jogtanácsosának közreműködése szükséges. A Pénzcentrum.hu információi szerint az ügyvédi közreműködés alkalmanként 20-50 ezer forint + áfa összegtől érhető el, így a magyar cégek, vállalkozások túlnyomó többségének ezt ki kell fizetnie - leginkább azért, hogy a rendszer megtalálja a csalókat.
Információink szerint sok ügyvédi irodánál már nincs szabad időpont, sokan az utolsó napokra hagyták az ügyintézést, leginkább azért, mert szép számmal vannak olyan kisvállalatok, vállalkozások, akik - közvetlen hivatalos tájékoztatás híján - egyáltalán nem értesültek a változásról.
Mit kell bejelenteni? A bejelentési kötelezettség a cég képviseletére jogosult személyekre, valamint a cég tulajdonosaira, tagokra, bizonyos esetekben pedig a részvényesekre vonatkozó adatokat érint.
A törvény szerint be kell jelenteni a cég képviseletére jogosult személyek - például ügyvezető, igazgatósági tag, vezérigazgató, cégvezető - születési idejét. Szintén be kell jelenteni például kft esetében valamennyi tag születési idejét. Közös tulajdonú üzletrésznél pedig valamennyi tulajdonostársat szerepeltetni kell a cégjegyzékben, születési idejüket is megadva.
A cég székhelye (illetve fióktelepei és telephelyei) használatának jogszerűségéről szintén be kell nyújtani a cégbírósághoz a cég képviselője által aláírt nyilatkozatot.
Módosult ugyanakkor a jogszabály: többé nincs szükség például a bérbeadó nyilatkozatára vagy a bérleti szerződésre, elég, ha maga a cég nyilatkozik a kérdésben és erősíti meg írásban, hogy jogszerűen használja a megadott címet vagy címeket.
Szigorodtak ugyanakkor a cégnévre vonatkozó előírások: idén február elsejétől a cégnévnek egyértelműen különböznie kell közigazgatási és közhatalmi szervek hivatalos és köznyelvben használt elnevezésétől. Az "állami" vagy "nemzeti" kifejezés pedig csak abban az esetben szerepelhet a cég nevében, ha az adott cégben az állam közvetlenül vagy szervezetei útján többségi befolyással rendelkezik, vagy a cég tartós állami befolyás alatt áll.
Az adatbejelentésen túl meghatározott okiratok benyújtását is előírja a jogszabály - tájékoztatta lapunkat korábbi közleményében a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda. Fontos újdonság, hogy valamennyi, a cégjegyzékben szereplő magyarországi lakóhellyel vagy székhellyel nem rendelkező személy vagy szervezet köteles úgynevezett kézbesítési megbízottat igénybe venni. A kézbesítési megbízott feladata, hogy a bíróság vagy más hatóság által küldött, a cég működésével kapcsolatos iratokat átvegye, és azt a megbízónak továbbítsa.
Bármely állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező természetes személy, illetve magyarországi székhelyű szervezet lehet kézbesítési megbízott, kivéve a cég tagjait, részvényeseit, vezető tisztségviselőit és a felügyelő bizottsági tagokat. Nincs mód tehát például arra, hogy a cég külföldön lakó ügyvezetője a cég másik, magyarországi lakóhelyű ügyvezetőjét bízza meg a kézbesítési megbízotti feladatok ellátásával.
Valamennyi változás bejegyzési eljárásban kötelező a jogi képviselet, azaz a kötelezettség teljesítéséhez ügyvéd vagy a cég jogtanácsosának közreműködése szükséges. A jogi képviselő a cégbíróságra az iratokat elektronikus úton nyújtja be.
Az eljáráshoz az ügyvédnek meghatalmazásra is szüksége van. A határidő betartásához nem elég az adatokat és a benyújtandó dokumentumokat elküldeni az ügyvédnek, az aláírt meghatalmazást is időben meg kell kapnia, melyeket február 1-ig be kell nyújtania a cégbíróságnak.
Forrás: Pénzcentrum |
| |||||||
|