|
||||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2013-02-08
Egzóta fa alapanyagok - Durian
Az összefoglalóan durian néven emlegetett fák közül a durio-, coelostegia- és neesiafajok termőhelyükön szélesen elterjedtek. Borneón pl. 25 fajt határoztak meg, melyek részben használható haszonfát adnak. Ezek mind durian néven kerülnek kereskedelmi forgalomba, túlnyomó részük azonban csak a Durio nemzetség fajaiból kerül ki. Malajziában pungal (coelostegia griffithii) vagy bengang néven forgalmazzák.
Előfordulás A durianfa leggyakrabban a Maláj- félszigeten és Insulindén terem, és - bár nem sűrű és tiszta állományokban - de szinte mindenhol megtalálható az örökzöld mélyföldi erdőkben, különösen a nedves termőhelyeken. Állománysűrűsége átlagosan csupán 1%, és itt többnyire vadon terem. A többi termőhely esetében, mint pl. Elő- és Hátsó-Indiában már durian-kultúrákról lehet beszélni. A fa (növény) jellemzői A durio zibethinus esetében egy közepes nagyságú örökzöld fáról van szó, átlagos törzsátmérője meghaladja a 80 cm-t. Egyes fajok, mint pl. a durio grandiflorus 20 m magasságukkal kicsinek számítanak, míg mások, így a coelostegie borneensis, a 45 m magasságot is elérik. A durio zibethinus a durionemzetség tipikus és legismertebb képviselője. A fa 30 m-es átlagos méretű, közepes magasságú gyökérfővel, a törzs 20 m-ig is ágmentes, és így hasznosítható lehet. A törzset egy többnyire sima, de részben hosszantilag barázdált, szürke, belül vöröses, mintegy 2 cm vastag kéreg borítja. Egyes fajoknak inkább barna-vörös kérge van. A durianfák oly sok jellegzetességgel rendelkeznek, hogy minden botanikus azonnal hasznosítani tudja őket. Először is a virágzat erős,savanyútejre emlékeztető illata tűnik fel (a botanikai zibethinus/erős illatú/ melléknév erre utal). Ezt követik az alsó oldalon finoman pikkelyes, ezüstbarna fényű levelek, és tüskés, vastag héjú, ehető gyümölcsei. Az érett gyümölcsök illata a vadon élő állatokat is messziről odavonzza.
A fa (anyag) jellemzői A meglehetősen széles, piszkosszürke vagy fehéres/rózsaszín, használhatatlan szijács jól elkülönül a barnavörös/narancsbarna geszttől, mely fény hatására többnyire sötétbarnára színeződik. Egyes kis növésű fajoknál a szijács olyan széles, hogy alig van geszt. A fa jellegzetes pézsmaillatot áraszt magából. A különböző méretű, nem túl nagyszámú pórus felerészt egyesével, felerészt pedig radiális csoportokban, többnyire kettesével-hármasával rendeződik el. A pórusok kerek, illetve ovális alakúak és nincsenek eltömődve, zárványok előfordulnak. Átmérőjük a fakeresztmetszet tangenciális irányában 0,1-0,3 mm. Paratracheális raktározó szövet csak csekély mértékben van jelen; az apotracheális raktározó szövet közepes mértékű - ezek rövid szalagok formájában a bélsugarakkal együtt hálószerű alakzatot képeznek. A durio zibethinus puha/közepesen kemény fájának átlagos légszáraz sűrűsége (u=15%) mintegy 690 kg/m3. Ennek megfelelően a friss rönkfa berakási sűrűségét 850 kg/m3 felett kell kalkulálni. Egyes fajok könnyebbek, mint pl. a neesia altissima 550 kg/m3, mások nehezebbek, pl. a durio graffithii 750 kg/m3 légszáraz sűrűségű.
Feldolgozás és felhasználás A durian szilárdsági tulajdonságairól nem állnak rendelkezésre tudományosan megalapozott adatok. Néhány évvel ezelőtt Malajziába vizsgáltak néhány fajt ilyen vonatkozásban, de csak annyi ismeretes, hogy mechanikai szilárdsági tulajdonságai a vörös serayafákéihoz hasonlóak, azaz jónak nevezhetők. A durianfa nem tartós, kezelés nélkül az élettartama fajonként 1-8 év. Minden durianfát könnyű impregnálni. Nem rovarálló, különösen a lymexilida károsítások lehetnek jelentősek. Bár a fa viszonylag erősen zsugorodik, a szárítás nem okoz különösebb nehézségeket. Néhány esetben kissé vetemedik, máskor csekély mértékben szárítási repedések lépnek fel. Megmunkálni csak a teljesen száraz fát szabad. A durianfák kézzel és géppel is jól, könnyen feldolgozhatóak. Fáradság nélkül fűrészelhetők, gyaluláskor szép, sima felületet adnak, a felületkezelhetőségük is jó. A szegelt, csavarozott és enyvezett kötések könnyen kivitelezhetőek és jól tartanak. A hántolási kisérletek sikeresek voltak. Jó mechanikai szilárdsági tulajdonságai alapján a fa alkalmas minden, közepes megterhelésnek kitett szerkezeti munkára. Termőterületein felhasználják a bútorgyártásban, továbbá padlót, rétegelt lemezt, de még facipőt is gyártanak belőle. Kereskedelem (export-import) A vörös meranti/seraya fához való hasonlósága miatt többnyire ezen a néven kínálják a helyi piacokon, és így időnként vegyesen bekerül az exportba is. Tisztán durianexport nem szerepel a statisztikákban. A vörös merantival szemben a durian előnye, hogy könnyen és azonnal impregnálható, ami export esetén fontos szempont. Bár számos ültetvénye révén jelentős mennyiségben lehetne exportálni is, ezek a kultúrák elsősorban a gyümölcsszüretet szolgálják.
Írások további exóta faanyagokról a FATÁJ felületén: Egzóta fa alapanyagok - Afrormosia elata Egzóta fa alapanyagok - Afzelia/Douissé Egzóta fa alapanyagok - Avodire Egzóta fa alapanyagok - Azobe/Bongossi Egzóta fa alapanyagok - Bubinga Egzóta fa alapanyagok - Ceiba/Fuma Egzóta fa alapanyagok - Ebiara/Berlinia Egzóta fa alapanyagok - Fekete dió Egzóta fa alapanyagok - Gintungan Egzóta fa alapanyagok - Gmelina Egzóta fa alapanyagok - Keledeng/Kenyérfa Egzóta fa alapanyagok - Keruing Egzóta fa alapanyagok - Kosipo Egzóta fa alapanyagok - Mahagóni (nagylevelű) Egzóta fa alapanyagok - Makoré Egzóta fa alapanyagok - Malaj Kauri Egzóta fa alapanyagok - Merbau Egzóta fa alapanyagok - Mersawa Egzóta fa alapanyagok - Niangon Egzóta fa alapanyagok - Nyatoh Egzóta fa alapanyagok - Okoume Egzóta fa alapanyagok - Pockfa Egzóta fa alapanyagok - Szikomor Egzóta fa alapanyagok - Szivarfa/Catalpa Egzóta fa alapanyagok - Tasmániai tölgy
Zoltán György, Zol-Gém Kft. A fenti írás megjelent a Magyar Asztalos 2012/01. számában.
|
| ||||||||
|