|
|||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2013-02-13
Az ÉME kapcsán: Vak vezet világtalant
A FATÁJ szerkesztőségéhez tegnap érkezett levél:
"Tisztelt Fatáj online szerkesztősége! Online kiadásukban 2013.01.25-én Hársasi Tibor tollából A faházak építéséhez nem ÉME kell című cikket megfelelő ellenőrzés és a valós körülményeknek utána járás nélkül tették közzé. A megjelent cikk jelen formájában félre vezető a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvénybe (versenytörvény) ütközik. Az egyéb jogi következmények elkerülése érdekében és a valós jogi helyzet tisztázása érdekében kérjük az alábbi válaszlevél közzétételét:
Vak vezet világtalant Faházak építéséhez továbbra is kell ÉME! Ezzel ellentétes állítással állt elő egy laikus (kereskedő) által vezetett egyesület (vállalkozás) ez év januárjában megjelent cikkben. Csak reménykedni tudunk, hogy a szakma rövidesen félre állítja, elnémítja Őket, ahogy a MAKÉSZ is törölte tagjai névsorából.
A faházak építéséhez nem ÉME kell!, több mint butaság, szándékos félrevezetés, egy cég etikátlan, büntetendő marketingje.
A hatályos Országos Tűzvédelmi Szabályzat (28/2011. (IX.6.) BM rendelet) szerint "Rendszerengedéllyel rendelkező építési módszerek, a könnyűszerkezetes technológiával készülő épületek csak akkreditált intézet által bevizsgált technológiával és szerkezeti elemekkel, rétegrenddel, kialakítással létesíthetőek". Tehát, továbbra is érvényben van a MAKÉSZ hatalmas kampány és lobbi tevékenységével elért építési és építéshatósági engedélyezési gyakorlat, hogy minden könnyűszerkezetes épület építéséhez, nem csak az üzemben gyártott paneleshez (készházhoz), hanem a helyszínen ácsolt, hagyományos építési technológiával megvalósulóhoz is szükséges az ÉME engedély. Mivel a korábban hatályos, 9/2008. (II.22.) ÖTM rendelet szerint is, a "Könnyűszerkezetes (kész-, vagy gyors ház stb.) épületek csak akkreditált intézet által bevizsgált technológiával és szerkezeti elemekkel, rétegrenddel, kialakítással stb. létesíthetőek", így nem várható, hogy a következő jogszabály-módosításnál ez az előírás változni fog.
Mihez kell az ÉME? Minden szakember tudja az építési folyamat lépéseit, melyet az utóbbi időben a jogalkotók kissé összekutyultak. Általános esetben a tervezéstől indul, melyet megfelelő jogosultsággal rendelkező tervező végez. Könnyűszerkezetes épületek tervezésére a legtöbb tervező vállalkozik, miközben a gyakorlat bizonyította, hogy a többsége nem ért hozzá. Csak egyetlen cég van jelenleg a piacon, aki az ÉME engedélyének felhasználását, a tervek átvizsgálásához köti az engedélyezési eljárásban. A legtöbb tervező az ÉME engedély jogosultjának hozzájárulása nélkül, arra hivatkozva tesz eleget a tűzvédelmi előírásnak. Az engedélyező hatóságok a felhasználásról a jogosultat nem is értesítik. A kivitelezőnek is megfelelő jogosultsággal kell rendelkeznie. Sajnos, a mai napig építési vállalkozó lehet a kereskedő, a pék, stb. A január 1-től érvényben levő szabályozás ezen annyit "szigorított", hogy a felelős műszaki vezető már megbízással nem foglalkoztatható. Mivel a tervező az építménybe csak olyan anyagot tervezett be, mely megfelelőségi nyilatkozattal rendelkezik, sőt a vonatkozó, jóváhagyott műszaki specifikáció típusát és számát is rögzíti, ezért a kivitelező, a 3/2003. (I.25.) BM-GKM-KvVM együttes rendelet értelmében "építménybe építési terméket, berendezést, szerkezetet beépíteni csak annak megfelelőség-igazolása mellett lehet." Az építés során, az építésfelügyelet vizsgálja ennek betartását, ha van rá ideje. (Mivel a téglaházak időtartamához szokott ütemezés szerint ellenőriz, így gyakran előfordul, hogy már csak az elkészült házhoz ér ki.) A kivitelező tehát a 3/2003. (I.25.) BM-GKM-KvVM együttes rendelet szerint forgalomba helyezett építési termékeket, építési anyagokat építhet be az épületbe és ne felejtsük, csak a tervező által előírtat, azzal a technológiával. Az épület nem építési termék. Az épületet nem azért hozzák létre, hogy egy másik épületbe beépítsék. A kivitelező nem állít elő építési terméket. Ha valaki valamilyen terméket, anyagot gyárt, s azt szeretné, hogy az, az építés során felhasználásra kerülhessen, akkor azt minősíttetni, tanúsíttatni kell. Ha a termékei rendszert alkotnak, akkor rendszerengedélybe kell foglalni (ÉME). A várható jogszabály-módosítás után, már nem megfelelőségi tanúsítvány kell kiállítani a gyártónak, hanem teljesítmény nyilatkozatot, mely csupán nevében más, tartalmát, célját tekintve közel azonos. Addig is, azok az építési anyagot gyártó vállalkozások, melyek forgalomba hozzák építési terméküket, kötelesek a terméküket a 3/2003. (I.25.) BM-GKM-KvVM együttes rendelet szerint igazolni, tanúsítani.
Az épület használatbavételi engedélyezéskor a kivitelező hitelt érdemlő dokumentálása alapján, a felelős műszaki vezetőnek nyilatkoznia kell többek között arról is, hogy a terv szerinti megfelelőségi tanúsítványú anyagokkal, technológiával készült el az épület. Gyakorlati tapasztalat az, hogy hiába van minden lepapírozva, az épület nem hozza azt, ami elvárható lenne. Ez szinte minden esetben a kivitelezési hibák miatt van. Ezért szükséges, hogy a rendszerengedély (ÉME) jogosultja ellenőrizze a kivitelezést. Jelenleg a MAKÉSZ és a K.E.M.I Kft. végez csak ilyen ellenőrzést, utóbbi teljes körűen, a tervezéstől a használatbavételi engedélyig.
A januárban életbe lépett jogszabályok alapján, a megoldás az, ha az építtető ragaszkodik az ÉME jogosultja által kivitelezett, vagy a tervezéstől, a használatbavételig ÉME jogosultja által ellenőrzött kivitelezéshez. Megnyugtató helyzetet az fog teremteni, ha a könnyűszerkezetes építési technológiára lesz képzés, csak erre jogosult szakemberek végezhetnek tervezést, ellenőrzést, művezetést, kivitelezést és főleg, szakértést. Banyó Zoltán okl. ép. mérnök Hódmezővásárhely, 2013. február 11.
K.E.M.I. Kft. képviseletében: Terjék József ügyvezető"
Forrás: K.E.M.I. Kft. |
| |||||||
|