|
|||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2013-06-17
Fából épült passzívház teniszcsarnok Svédországban
2010-ben írtak ki egy nemzetközi építészeti pályázatot a svédországi växjöi teniszcsarnok építésére. Alapvető kritérium volt, hogy faszerkezettel épüljön a csarnok és passzívházként üzemeljen. A pályázatot a Södra erdészeti egyesület írta ki a teniszlegendával, Stefan Edberggel, és még további tenisz sztárokkal összefogva.
A Södra erdőgazdálkodó-fafeldolgozó szövetkezetnek több, mint 51.000 erdőtulajdonos tagja van. A tagok együttesen a Svédország déli részén lévő magánerdőknek több mint a felét birtokolják, a szövetkezet közel 3800 főt alkalmaz a fakitermelő és fafeldolgozó üzemeiben. A szövetkezet célja volt, egy olyan sportközpont létrehozása, amely ugyanazt kínálja mint a korszerű teniszcsarnokok, és emellett megfelel a szigorú klímavédelmi előírásoknak is. Több mint 200 pályázat érkezett (!!! - Vajon magyar induló volt ezek között? - FATÁJ szerk.), végül a szerződést a dániai építész Kent Pedersen és csapatával kötötték meg. FATÁJ kiegészítés: A teniszcsarnok hivatalos megnyitóját 2012. augusztus 30-án tartották. Az épület a Södra központi épületének közelében található Växjö-ben. Az épületben működő tenisz-klub oldalán számos kép található az épület belső helyiségeiről. A passzívház kritériumoknak megfelelő teniszcsarnok belmagassága 9 méter. 3 teniszpályát, egy edzőtermet, valamint egy kétszintes szolgáltatási épületrészt alakítottak ki, amelyben kávézó, öltözők, konferenciatermek kaptak helyet. Az erdészeti társaság támogatásával épült a passzívház, így nagy hangsúlyt kapott természetesen a fa használata a tervezésnél.
A tervezés során az épület tulajdonosa úgy döntött, hogy a passzívház PHI tanúsítást kéri, vagyis egy minősített passzívházat épít. A passzívház teniszcsarnok energia vonatkoztatású területe: 3.600 m2. Az épület félig alápincézett, ahol az épületgépészet és egy fitneszterem is helyet kapott. A déli homlokzat a teljes felületen üvegezett. A kétméteres tetőtúlnyúlás védi az épületet nyári túlmelegedés ellen. A fa tartószerkezet: A csarnok fesztávolsága 37 m. Hat darab 1,8 m magas rétegelt-ragasztott fa gerenda támasztja alá a tetőszerkezet. Rétegelt-ragasztott fa pillérek adják át a terhelést a beton alapoknak. A külső falszerkezetnél 400 mm-es TJI gerendákat építettek be.
Az épület egy tó közelében helyezkedik el, így magas talajvízzel kellett számolni, a pince egy részénél talajvíznyomás ellen kellett méretezni a szigetelést. Ez passzívházaknál külön kihívást jelent. Tervezési adatok: Külső falak U-értéke: 0,09-0,13 W / (m2 K) Tető U-értéke: 0,07 W / (m2 K) Födém U-értéke: 0,13 W / (m2 K) A standard megoldás egy tiszta alumínium profil, ami elfogadhatatlan hőhídat eredményezne. Ez a megoldás természetesen kizárt volt a passzívház tervezés során. A passzívház megoldásnál a hőszigetelő réteg nincs átlyukasztva. Az alumínium profil a külső fal belsejében ér véget - így hőhídmentes a szerkezet.
Üveg homlokzat Az üvegfal illesztések kialakításán az építészek más szakmákkal összedolgozva, közösen hozták meg a azokat a megoldásokat, amelyek egyaránt szolgálják a kifinomult designt és a magas energia-hatékonyságot. Mivel a homlokzat függönyfal szerkezete teherbíró funkciókat is ellát, nem volt lehetséges, hogy megakadályozzák a hőhidakat bizonyos csavaros kapcsolatoknál. Épületgépészet Két szellőztető készülék biztosítja az épület friss levegő utánpótlását, de csak a teniszpálya területét látja el fűtött levegővel, a többi helyiség fűtését radiátorokkal oldották meg. Nem volt eddig tanúsított szellőztető készülék 6.000 m3 / h levegő mennyiség felett. Szerencsére, találtak egy svéd gyártót, aki hajlandó volt a hővisszanyerős szellőzőrendszerét a PHI által tanúsíttatni. Ígynem járt pontlevonás a PHPP-ben, egy tanúsított készülék került beépítésre. A rendszer egy rotációs hőcserélő - az első a maga nemében, ami megkapta passzívház minősítést. Az ellenáramú hőcserélők nem biztosítják a szükséges fagyvédelmet Växjöben, ahol a hőmérséklet hetekig akár -20 ° C alatt is lehet a téli hónapokban. Bár négy talajhő hőcserélő melegíti elő a levegőt, ezek az eszközök megfagynak, és rendszeresen fel kell olvasztani. Van ugyan egy svéd szabadalom a keresztmetszet felolvasztására, ami ugyan kevés energiát használ, de még a felolvasztásra felhasznált energiát is figyelembe kellett venni természetesen a PHPP számításban. Növeli az energiafogyasztást és csökkenti a hatékonyságot, de elkerülhetetlen az eljárás. Építési költségek: Svédországban ez teniszcsarnok nagyon jó példát ad a világnak, hogy egy északi országban, egy sportcentrum létesítmény passzívházként is megvalósulhat. A passzívház teniszcsarnok építési költsége: 1.500 euro/m2. 2-3 %-t jelentett a passzívház építési plusz költség egy normál csarnoképítéshez képest. A projekt sikerében fontos szerepet játszott a projektben résztvevők képzése. Az építőipari kereskedők is részt vettek egy napos passzívház tanfolyamon, hogy megismerhessék a passzívház építésnél fontos tényeket, részleteket. A faszerkezet nedvességvédelme és a passzív házak légzárása különleges figyelmet kapott a képzéseken. Nagy volt a felelősség a passzívház tervezőkön, hogy minden egyes részlet megfeleljen a passzívház kritériumnak. 2011 októbere óta a svéd Passzívház Szövetség IG Passivhus Sverige már az üzleti életben is kulcsfontosságú partnere és tanácsadója az építészeknek, építtetőknek és építőipari cégeknek. A szervezet alapítóinak célja, hogy a passzívházak minőségét biztosítsák a minősítéssel Svédországban, megosszák a tapasztalatokat és a tudást a megépült passzívház projektekről. Céljuk az is, hogy támogassák új termékek, fejlesztések megjelenését a passzívház témában. Forrás: Passzívház Magazin
|
| |||||||
|