|
|||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2014-05-21
I. helyezett a Molnárka tanösvény, különdíj a Jeli Varázskert tanösvénynek
Idén ötödik alkalommal adták át "Az év ökoturisztikai létesítménye" kitüntető címet, melynek díjátadó ünnepségére ezúttal is a Turizmus Világnapjához kapcsolódóan, szeptember 26-án került sor a Magyar Természettudományi Múzeumban. "Az év ökoturisztikai létesítménye 2014" cím elnyerésére kiírt pályázat célja az volt, hogy az ökoturisztikai létesítmények kínálatuk látogató- és családbarát jellege alapján mérettessenek meg. A pályázat kiírása és lebonyolítása a Földművelésügyi Minisztérium Környezetügyért Felelős Helyettes Államtitkársága, a Nemzetgazdasági Minisztérium Turisztikai és Vendéglátó-ipari Főosztálya, valamint a Magyar Turizmus Zrt. együttműködésében valósult meg. A díjakat e három szervezet képviselői: Rácz András környezetügyért felelős helyettes államtitkár, Nemes Andrea az NGM Turisztikai és Vendéglátóipari Főosztályának vezetője és Faragó Péter vezérigazgató adták át.
A cím elnyerésére ökoturisztikai létesítmények üzemeltetői (nemzetipark-igazgatóságok, erdőgazdaságok, önkormányzatok, társadalmi szervezetek, társas- és magánvállalkozások stb.) pályázhattak látogatóközpont és tanösvény kategóriákban. A pályázatra az ország különböző tájairól összesen 18 db pályamunka érkezett, amelyeket a pályázat lebonyolításban közreműködő szervezetek egy-egy delegáltjából álló szakmai munkacsoport bírált el. Az idei pályázat újdonságát jelentette, hogy a 2014-ben beérkezett pályázatok esetében különdíjak odaítélésére is volt lehetőség, melyeket idén tanösvény kategóriában kettő, látogatóközpont kategóriában egy létesítménynek ítéltek oda innovatív megoldásaiért, követendő példáiért. A címet elnyert létesítményeket a pályázat lebonyolításában közreműködő szervezetek kommunikációs tevékenységük során kiemelten kezelik. A kategóriák győztesei korlátlan ideig használhatják "Az év ökoturisztikai látogatóközpontja 2014" és "Az év ökoturisztikai tanösvénye 2014" címet.
DÍJAZOTTAK:
Látogatóközpont kategóriában: I. helyezett: FUTURA interaktív Természettudományi Élményközpont, Mosonmagyaróvár (Flesch Károly Nonprofit Kft.) II. helyezett: Királyréti Látogatóközpont (Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság) III. helyezett: Tisza-tavi Ökocentrum, Poroszló (Tisza-tavi Ökocentrum Nonprofit Kft.)
Tanösvény kategóriában: Megosztott I. helyezést értek el: Élet a kaszálógyümölcsösben tanösvény, Szalafő (Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság); Molnárka tanösvény, Gemenc (Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zrt.); III. helyezett: Dr. Marián Miklós sétány, Baláta-tó (KASZÓ Zrt.)
Különdíjak a leginnovatívabb létesítményeknek:
Látogatóközpont kategóriában: Katica Tanya Élményközpont, Patca (BPR Consult Kft.)
Tanösvény kategóriában: Királyréti tanösvény (Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság) Jeli Varázskert tanösvény, Kám, Jeli arborétum (Szombathelyi Erdészet Zrt.) Forrás: turizmus.com, kormany.hu Kapcsolódó:
A Gemenc Zrt. tanösvényei között a 11 állomásból álló Molnárka tanösvény a Gemenci Állami Erdei Vasút Malomtelelő és Lassi megállói között kanyarog az erdő szívében. A Gemenci erdő kialakulásáról, az ártéri erdőben található nagyvadakról, a madárvilágról, a virágokról, gombákról, az itt található fekete dióról és egyéb fafajokról, az ártéri erdőgazdálkodásról, valamint a hajómalmokról játékos formában kaphatnak információt mindazok, akik ellátogatnak ide.
A Molnárka tanösvény leírása a díjazás sajtóanyagában: A 2014. májusában átadott Molnárka tanösvény a Gemenc Zrt. Pörbölyi Ökoturisztikai Központjától 8 km-re északra, a Gemenci Erdei Vasút Malomtelelő és Lassi megállója között található. A tanösvény megközelítése több módon is lehetséges: a Gemenci Erdei Vasút menetrend szerinti járataival, valamint az árvízvédelmi töltés felől gyalogosan vagy kerékpárral is elérhető. A tanösvényen kirándulók Molnárka, a tavi molnárpoloska egítségével interaktív módon (háromszög forgató, céltávcső, memóriajáték stb.) ismerhetik meg az ártéri erdő kincseit. Az ide látogatók többek között információt kaphatnak a gemenci erdő kialakulásáról, az ártéri erdőben élő nagyvadakról, a madárvilágról, az erdei virágokról, gombákról, az itt található fekete dióról és egyéb fafajokról, az ártéri erdőgazdálkodásról, valamint a hajómalmokról. A tanösvény egyik megállója az időszakos vízjárású Malomtelelő-tó partján található, ahol egy madármegfigyelő toronyból jó szerencsével akár réti sast és fekete gólyát is láthat a kiránduló. Az interaktív (háromszög forgatós) tanösvény táblákat a Patkós Stúdió fejlesztette ki és készítette el.
Jeli Varázskert tanösvény, Kám, Jeli arborétum (Szombathelyi Erdészet Zrt.) bemutatása a díjazás sajtóanyagában: A Kám község közelében található Jeli arborétumban létrehozott, Magyarországon egyedülálló Jeli Varázskert tanösvény lehetőséget nyújt a vakok és gyengénlátók, valamint a mozgássérültek számára, hogy bejárhassák az arborétum felső parkját, élményszerűen találkozhassanak érdekes növényekkel és megtapasztalhassák azok tulajdonságait. A tájékoztató táblák tömören fogalmazva, Braille-írással is feltüntetve, az érdekességeket kiemelve irányítják a figyelmet az ott élő növényekre, melyek - egy karnyújtásnyira- a fogyatékossággal élők számára is elérhetőek, míg tapintással és szaglással a látássérültek is megismerhetik a Jeli arborétum növényvilágának képviselőit.
A budapesti díjátadón "Az év szenzációjaként" említették a Jeli Arborétum akadálymentes "Jeli Varázskert Tanösvényét" - amely különdíjat kapott.
|
| |||||||
|