|
|||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2015-08-31
Országos Kékkör Észak-Magyarország, Nyugat-Dunántúl
Hazánk legnépszerűbb és legnagyobb múltú túraútvonala, a 2550 kilométer hosszúságú Országos Kékkör 2,7 milliárd forintos uniós támogatással újul meg szeptember végéig. Az Észak-Magyarországi Régió fejlesztéseit Mátrafüreden mutatta be a Magyar Természetjáró Szövetség és konzorciumi partnere, a EGERERDŐ Erdészeti Zrt. A Nyugat-Dunántúli Régió fejlesztéseit pedig Gyenesdiáson mutatták be, mely térségben a konzorciumi partner a Bakonyerdő Zrt.
A mátrafüredi sajtótájékoztató.
A munka a 2550 kilométeres útvonal felmérésével indult - mondta el Széki Gabriella, a Magyar Természetjáró Szövetség kommunikációs szakembere, aki hozzátette - az országos fejlesztéseket, amelyek több mint 210 helyszínt és több száz kilométernyi turistautat érintettek, 21 konzorciumi partner segítségével valósítják meg. A konkrét feladatokat ismertetve Széki Gabriella elmondta: a 2,7 milliárd forintos támogatás révén megtisztították a benőtt növényzettől a gyalogos utakat, helyreállították a forrásokat, felújították az úton található kilátókat és pihenőhelyeket, kerékpáros nyomvonalat jelöltek ki. Újrafestették a nyomvonalról tájékoztató kék jelzéseket, és egységes információs táblákat helyeznek ki. Felújítják a pecsételő helyeket, melyek az Országos Kékkör jelvényszerző túramozgalmának ellenőrzőpontjain találhatóak. Több helyen modern turistaszállásokat hoznak létre. Szintén része a projektnek egy, a túrázókat segítő térinformatikai rendszer, a TTR elkészítése is, illetve több, okostelefonokon futó, túrázást segítő mobilalkalmazás. "Mindezzel az Országos Kékkör így olyan ökoturisztikai attrakcióvá vált, ami egyaránt igénybe vehető pihenési, rekreációs, üdülési és teljesítménytúrázás, sport céljára. A két és félezer kilométeres bejárható távjával a Kékkör Európa egyik legszebb, legmodernebb és leghosszabb egybefüggő túraútvonala, a fejlesztések révén pedig meg is felel ennek a méltó rangnak" - hangzott el a sajtótájékoztatón.
Észak-magyarországi fejlesztések Az Észak-magyarországi régió fejlesztéseit ismertetve Kaszala Judit az EGERERDŐ Erdészeti Zrt. ingatlanügyi és műszaki előadója elmondta, hogy összesen mintegy 458 kilométernyi gyalogos és 104 kilométernyi kerékpáros útvonalat érintett a felújítás. A 873,7 millió forint értékű fejlesztés keretében közel harminc fedett és fedetlen pihenőt alakítottak ki, vagy újítottak fel az Országos Kékkör Észak-magyarországi vonalán. A program során felújították a Mátraszentimre-Galyatetőn lévő kilátót, két turistaházat, a diósjenői hidat és az itt található két forrást is - ismertette Kaszala Judit. További újdonság az ún. ranger rendszer: az Országos Kékkört hasonló hosszúságú távokra bontották, ezek mindegyikének személyes felelőse lesz annak érdekében, hogy a felújítást követő állapotok minél tovább szolgálják a túrázók kényelmét. A rangernek jelenthetők a kirándulás során tapasztalt károk - például a nyomvonalra dőlt fák -, aki mielőbb gondoskodik a helyreállításról.
Gyenesdiási sajtótájékoztató.
A Nyugat-Dunántúl régióban történt fejlesztéseket ismertetve Horváth Iván, a Bakonyerdő Zrt. vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy összesen mintegy 50 kilométernyi szakaszt, ezen belül 8,3 kilométer kerékpáros útvonalat érintett a felújítás. Ennek keretében öt darab fedetlen, és további három fedett pihenőt alakítottak ki a túrázók kényelmére, valamint megújították három forrás környezetét is, Sümeg és Zalaszántó közelében. A projekt régióra eső költségvetése 97,2 millió forint, amiből 93,3 millió forint volt a hazai és uniós támogatás összege.
Az érdeklődők az Országos Kékkörről az mtsz.org honlapon tájékozódhatnak, és számukra tájékoztató film is készült, melyet szintén bemutattak a sajtótájékoztatón. A projekt keretében a következő hetekben nem csak a hazai, de a külföldi aktív túrázókat is megszólítják.
Az Országos Kékkör A magyarországi Országos Kékkör több mint 2500 kilométer hosszú, három nagyobb szakaszból álló túraútvonal, amelyen bejárható és megismerhető Magyarország összes jelentős tájegysége. Három része közül a legismertebb az Országos Kéktúra, amely a Kőszegi-hegységben található Írott-kőtől Hollóházáig tart. A dél-nyugati országrészt járja be a Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúra (Írott-kőtől Szekszárdig), míg a keleti tájakat az Alföldi Kéktúra (Szekszárdtól Hollóházáig). Az emblematikus túraútvonalon évente 150 ezer turista fordul meg.
A Magyar Természetjáró Szövetség A 140 éves múltra visszatekintő, 1987. óta közhasznú alapítványként működő Magyar Természetjáró Szövetség parterei, szervezetei és tagjai révén népszerűsíti a természetjárást, az aktív- és ökoturizmust, felhívja a figyelmet az egészséges életmód fontosságára és a természet védelmére. Karbantartja a turista úthálózatot, információt biztosít a természetbarátoknak, összefogja és segíti az érintett szervezetek munkáját a gyalogos, kerékpáros, vízi-, barlang-, sí és hegymászó túrák területén. Az MTSZ története. Forrás: MTSZ, turistamagazin.hu FATÁJ kiegészítés:
A TTR honlapon a 6 jármódból egyelőre a gyalogtúrázók térképe működik, a kerékpáros, hegyikerékpáros, lovas, vízi és vitorlás jármódok térképei még nem érhetőek el.
Megújult a dél-dunántúli kék-túra útvonal FATÁJ 2015-08-24 E cikk végén bemutattuk a Kékkör térképet, melyen a ranger (szemétszedő) szakaszok kinagyíthatóak, azok adatai, kezelői megismerhetőek.
Az Okostelefon segítheti a Kékkör nyomvonalának fenntartását c. cikk szerint: "Az Európai Uniós forrásból fejlesztett TTRmAPP nevű ingyenesen letölthető applikációval pillanatok alatt bejelenthető egy-egy anomália, ráadásul ezt nem csak a rangerek tehetik meg, hanem bárki." 2014. augusztusa óta sok felhasználói észrevétel is érkezett ehhez az applikációhoz. Érdemes ezekbe beleolvasni.
|
| |||||||
|