|
|||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
|
2017-10-18
FATE ipartörténeti konferenciák. 2017. évi FATE Közgyűlés a 67. évforduló alkalmából
A FATE október 5-én délelőtt ipartörténeti konferenciát szervezett, délután pedig megtartotta közgyűlését az idén 67 éves szervezet. Mindkét esemény Sopronban, a Ligneum épületében volt.
Abban időben elterjesztették, hogy az állam rossz tulajdonos, emiatt az állami, illetve szövetkezeti tulajdont meg kell szüntetni, magán kézbe kell adni. Erre több megoldás is született, amelynek során bekövetkezett a vállalatok "lebontása", szétszedése, az egységek privatizálása, több esetben külföldi kézre adása. A vállalati struktúrák felbomlottak, az üzemek egy részét privatizálták, hazai, illetve külföldi tulajdonba kerültek, mások felszámolódtak, mint ahogy az ipar infrastruktúrájának egy része; így a kutató-fejlesztő intézetek is. Párhuzamos előadások megtartására kértünk fel a megszűnt, illetve a ma is sikeresen működő vállalatok, szövetkezetek, vállalkozások vezetőit. A konferencia programjában szerepelt az Egyetem és az Egyesület átalakulása is. Jelen tájékoztatóban a konferenciák programjait adjuk közzé, az ott elhangzottakból tesszük közzé szemelvényeket, leszűrhető tanulságokat. Az első konferencia sikere után került sor a második megrendezésére. Az előadóktól arra kérdésre kerestük a választ, hogy - milyen volt a hatása a rendszerváltoztatásnak a cég életére, gazdálkodására, - mi volt az oka/melyek voltak az okai a faipari vállalat, szövetkezet megszűnésének, - hogyan sikerült más vállalatnak, szövetkezetnek fennmaradni, sőt fejlődni, - hogyan tudott a vállalat, szövetkezet magyar tulajdonban maradni, - mi történt a Soproni Egyetemen, a Faipari Tudományos Egyesületben a rendszerváltás után.
A konferenciák helyszíne Sopron, az Egyetem Ligneuma volt 2016-ban és 2017-ben. Az eddigi két konferencia előadásai:
Ipartörténeti Konferencia I. 2016. 10. 20. Zala Bútor Rt. - Kurusa László ny. vezérigazgató Garzon Bútor Rt. - Nagy Alajos vezérigazgató Soproni Egyetem - Prof. em. dr. Winkler András volt rektor Szegedi Bútoripari Szövetkezet - Frank László ny. elnök Mezőkövesdi Bútoripari Kft. - Persze László ny. igazgató Faipari Tudományos Egyesület - dr. Tóth Sándor elnökhelyettes
Ipartörténeti Konferencia II. 2017. 10. 05. SEFAG Csurgói Gyáregysége - Honfi Ferenc ny. ügyvezető igazgató Falco Sopron Irodabútor Kft. privatizációja - Bakonyi Gábor ny. ügyvezető igazgató A faipar helyzete Lentiben - Németh László, Németh-Fa ügyvezető igazgató Lágymányosi Faipari Vállalat működése - Deák-Horváth Tibor ny. vezérigazgató Az FMK és FATE szerepe a faipari szakképzésben- Prof. em. dr. Takáts Péter volt dékán helyettes Szakmai szervezetek átalakulása - FAGOSZ - Mőcsényi Miklós főtitkár
Fotók a II. konferenciáról:
E konferencia végén vehette át a plakettet és oklevelet Honfi Ferenc, akit Faipari Tudományos Egyesület elnöksége az egyesületben végzett több évtizedes kimagasló teljesítményéért örökös tagjává választott. Az elismerést dr. Németh Róbert, a FATE elnöke (aki egyben az Egyetem rektorhelyettese és a Faanyagtudományi Intézet intézetigazgatója) adta át. Honfi Ferenc régi aktív tagja a FATE-nak, melyben a volt Csurgói Csoport, majd a Somogyi Szervezet elnöke és országos elnökhelyettes is volt.
Jelen írásban az előadásokból leszűrhető legfontosabb megállapításokat, tanulságokat összegezzük az előadók megnevezése nélkül: - A megszüntetések, felszámolások egyik fő okaként jelölhető meg a hazai kereslet visszaesése, az olcsó külföldi bútorok beáramlása. - A másik a túlzott, gyakran egy külföldi vásárlóhoz kötött nyugati export orientáció, a külföldi partner csődhelyzetbe kerülése (SZEBISZ) a gazdaságos nyugati exportot lehetővé tevő alacsony kamatozású külföldi hitelfelvétel megtiltása (Zala Bútor). - A fennmaradás és fejlődés útja volt egyes esetekben a gyár önállósulása, leválása a vállalattól, hazai (GARZON, SEFAG Csurgó), ill. külföldi szakmai befektető, vállalkozó kezébe kerülése (FALCO Irodabútor), több esetben pedig a cég profiljának megváltoztatása, konzorciális (társulásos) megjelenése a hazai és külföldi piacokon, bekerülése a közbeszerzésekbe (GARZON, Mezőbútor). - Az Egyetem, a Faipari Mérnöki Kar képzési struktúrájának bővítése; közgazdasági szak, majd kar, művészeti, informatikai képzés, földrajzi terjeszkedése a bázis szakközépiskolai rendszer kiépítése. - A Faipari Tudományos Egyesület fennmaradásához hozzájárult az is, hogy nyitott a "vállalkozások" felé; kiállítást kezdeményezett (Ligno-Novum), ERFA nyugdíjpénztárt alapított, működtetetett, szoros együttműködést alakított ki az Egyetemmel.
Az előadásokról videofelvétel készült, amelynek feldolgozása után kiadvány szerkesztésére is sor kerülhet. Dr. Tóth Sándor László
67 éves a FATE. 2017. október 5-én Sopronban tartotta idei Közgyűlését a FATE.
A FATE Közgyűlés levezető elnöke Ábrahám József volt. A közgyűlést Prof. Dr. Németh Róbert elnök köszöntötte. Röviden beszámolt az Egyesület elmúlt évi tevékenységéről és felvázolta a jövő feladatait. Deák-Horváth Tibor Ügyvezető az Egyesület mérlegét ismertette. Dr. Csupor Károly az Ellenőrző bizottsági jelentést ismertette. Az Egyesület jelentéseit a közgyűlés elfogadta.
Átadták a FATE által alapított díjakat. Faipar fejlesztéséért emlékérmet kapott - Pfiffer János, és - Szikszai László Pfiffer János (Pfiffer Bútor) és Szikaszai László (Sixay Furniture) a hazai lombos faanyagra alapozott magas minőségű termékek előállításával és innovatív megoldásokkal szereztek elismerést a szakmában.
Szakírói tevékenységének elismeréseként Lugosi Armand díjat vehetett át Farkas Péter.
Szabó Dénes díjat vehetett át Kánitsch Tamás és Dr. Fehér Sándor kimagasló oktatási tevékenységük elismeréseként.
Fáy Mihály életmű díjat ítélt oda a FATE Dr. Prof. Emeritus Dr. Takáts Péternek, elismerve a faipar érdekében és az egyesületi munka keretében kifejtett több évtizedes lelkiismeretes munkáját.
FATE Örökös Tag címet kapott Honfi Ferenc, akinek szakmai és társadalmi szervezetekben végzett több évtizedes kimagasló munkássága pozitív "nyomot hagyott" a faiparon.
A közgyűlés után a Közgyűlés tagjai, a meghívott vendégekkel közösen megkoszorúzták a nagy elődök Cziráki József, Szabó Dénes és Winkler Oszkár professzorok szobrait.
Beszámoló és fotó: Ábrahám József, FATE titkár
|
| |||||||
|