|
|||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
|
2019-01-16
Erdővagyon és erdőgazdálkodás 2017. grafikonok
Nekem a Google kulcsszó figyelője most hétfőn (2019-01-14) jelentette ezt, mint újdonságot: "Erdővagyon, Erdő- és Fagazdálkodás Magyarországon kiadvány ábrái (az interaktív táblák megjelenítéséhez Chrome böngésző használata szükséges; a prezentáció a Prezentáció_indítás.html fájlra klikkeléssel indítható): 2017" Ez a cím a NÉBIH Magyarország erdeivel kapcsolatos adatok című oldalán található. Ugyanitt érhetőek el az úgynevezett leporellók is a 2007-2017. évekre. Ezek nyomtatásban is megjelennek. (Angolul pedig itt találhatóak a magyar erdőkre, erdőgazdálkodásra vonatkozó adatok.) Erdővagyon, Erdő- és Fagazdálkodás Magyarországon: 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017. Aki több év leporellóit is megnézi, láthatja, hogy azok nem teljesen egyformák, hanem más és más témára koncentrálnak. Az alábbiakban bemutatott interaktív ábrák a leporellóval együtt értelmezhetők, annak mintegy online mellékletei. Annak kiegészítéseképpen készültek a jobb értelmezhetőség és az ábrák könnyebb felhasználhatósága érdekében.
A kapcsolóra kattintva nem újabb honlapoldal jelenik meg, hanem egy 25,01 MB-os zip fájlt lehet megnyitni vagy letölteni. A zipben 25 db html fájl van, kicsomagolva összesen 75,6 MB méretben. Az én gépemen nincs Chrome böngésző, hanem Firefox, meg Microsoft Edge, de az utóbbi sosem használom. Tapasztalataim tehát Firefox-szal megnyitásra vonatkoznak. Nekem működött, a betűkódolás beállításra kellett csak odafigyelnem. Ha a zip-et nem mentem le, csak megnyitom, valójában az akkor is a gépemre másolódik, egy átmeneti könyvtárba, így célszerűbb a zipet gépem megfelelő könyvtárába másolni, ahol később is megtalálom. A NÉBIH azt jelzi, hogy a prezentáció a Prezentáció_indítás.html fájlra klikkeléssel indítható. Kipróbáltam, ennek eredménye ez a kép. Tehát az egyes grafikonokat azok lementett html fájljaira egyenként kattintva lehet megnyitni, vagy ebből a cikkből az alábbi kapcsolókkal.
Az anyag html prezentációnak készült, ennek megfelelően, ha a saját gépre lementett és kicsomagolt fájlköteggel használja valaki, akkor a "Prezentáció_indítás.html" fájl beolvasásával, elindításával kell kezdeni: - a címoldal megjelenése után a page down/up vagy a nyilak megnyomásával lehet lapozni, - F11 billentyűvel lehet teljes képernyőre váltani, majd ebből a nézetmódból szintén az F11 megnyomásával lehet kilépni, - o billentyűvel diarendező módba lehet váltani, és kiválasztani a megfelelő diát, ami az enter lenyomásával jelenik majd meg, - ha az F11-re nem tölti ki a monitor teljes szélességét az ábra, akkor a böngésző nagyítását értelemszerűen lehet változtatni (pl. ctrl + egér görgetőgomb). A prezentációval kényelmesen lehet böngészni az ábrák között. Az ábrák sorrendje a 2018. évi, 2017-re vonatkozó leporellóban közöltnek megfelelő, a leporelló ábrái jelennek meg. (A fenti ismerethez a készítővel konzultáció útján jutottam, de ez a használati útmutató sajnos nincs ott NÉBIH honlapon. Ugyanakkor - annak ellenére, hogy elég erős, gyors gépem van - nálam Firefox alatt ez sajnos nem működik, egy ábraváltás után a modul összeomlik. Lehet hogy Chrome alatt gond nélkül menne.)
Az interaktív grafikonok tehát már tavaly december elején elkészültek TT, azaz dr. Tobisch Tamás statisztikai elemző munkája által. A 2017. évi leporellót az Erdészeti Igazgatóságon ezzel foglalkozók az erdők természetessége, természet megőrzési szerepe köré építették, mely munkában Szolnyik Csabának is jelentős szerepe volt. A NÉBIH honlapra feltöltés valamiért 2019. januárra maradt. Ugyanakkor az adatgyűjtésben és feldolgozásban természetesen a témák szakterületeinek megfelelően a NÉBIH Erdészeti Igazgatóság több munkatársa is részt vett.
Minden grafikon esetén az egérrel a rajz fölé állva a jobb felső sarokban megjelenik egy eszközsor (angol buborékszövegekkel) melyek segítségével különböző műveletek hajthatóak végre. Ezeket ki kell következtetni vagy kipróbálni, használati utasítás nincs hozzá. Talán a legfontosabb, hogy a bal szélső ikonnal minden ábra külön letölthető png formátumban (és értelemszerűen forrásmegjelöléssel használható, ahogy pl. egy online cikkből is kivághat bárki egy ábrát, és ha korrekt, akkor nem plagizál). A grafikonok oszlopainak egyes elemei fölé állva megjelenik buborékban annak megnevezése és pontos adata. Ez sokkal jobb, mint a korábbi nyomtatott, ahol csak nagyjából lehetette az adatokat a papírról megbecsülni. Ugyanakkor a több elemből összeálló oszlopok esetén az oszlpösszen egérmutatóval rámutatással nem olvasható ki: a részeket papírra kell vetni és kézzel összeadni. Az ékezetes betűkhöz fontos, hogy a grafikonok UTF-8 betűkód szerint készültek. Ha a garfikonokat a saját számítógépemből nyitom meg, hibátlan a megjelenés. Ugyanakkor az alábbi kapcsolókkal a FATÁJ-t kiszolgáló szerverről megnyitva az én gépemen azt tapasztalom, hogy az ékezetek hibásak, de ha a böngészőmben (mely közép-európai ISO-ban nyit) a Nézet/Szövegkódolásban az Unicod-ot választom, akkor helyreállnak az ékezetes betűk.
Nos, íme az egyes grafikonok:
Cserjeszint összetétel természetessége 2017.: %-ban a különböző cserjeborítottságokon belül az idegenhonosak és intenzíven terjedők aránya.
Természetességi állapot az egyes használati módokon belül %-ban 2017-ben.
Fahasználat módja %-ban 2006-2017. évente.
Fakészlet (lábonálló fatömeg) 2005-2017. évente millió m3-ben fafajcsoportonként.
A fakészlet változása millió m3-ben (Tulajdonképpen logikus, de mégis lemaradt a grafikon címe, amiből olvasni lehetne, hogy a 2005-ről 2017-ig bekövetkezett változásról van szó.)
Erdőterület a 2005-2017. években évente, fafajcsoportonként millió ha-ban
Erdőterület változása 2005-ről 2017-re ezer ha-ban fafajcsoportonként. (szintén lemaradt a grafikon címe, ki kell következtetni az előzőekből.)
Folyónövedék és a fakitermelés használati módonként 1985-2017. évente, millió bruttó m3-ben.
Faanyagtermelést nem szolgáló erdők faállománytípusonként ezer ha-ban 2017-ben.
Védett erdők területe (?) 2005-ben és 2017-ben faállomány típusonként
Holtfa mennyisége az erdő kora és faállomány típusa szerint m3/ha-ban 2017-ben
Holtfa mennyisége összesen m3/ha-ban faállomány típusonként 2017-ben
CO2 lekötés Az erdőtelepítések és a többi erdő CO2 lekötése összesen (Gg) és területegységre jutóan (t/ha) 2008-2016. időszakban évente.
Mageredetű természetes felújítások aránya %-ban négy fafacsoportban a védett és a nem védett területeken a 2006-2017. években évente.
A Natura 2000 erdőterületek megoszlása %-ban 2017-ben állománytípusonként.
Natura 2000 területek %-ban 2017-ben fállomány típusonként, azon belül madárvédelmire és természetmegőrzésire bontva
Erdőtelepítés ezer ha-ban évente célállomány típusonként (fafajonként) 2005-2017. időszakban.
Természetességi kategóriák %-os aránya 2017-ben országosan, a védett és a naturás területeken valamint az alapelvárás
A természetközeli üzemmódok ezer ha-ban 2005-2017. között évente, örökerdő, faanyagtermelést nem szolgáló és átmeneti erdő bontásban.
A túltartott fakészlet mennyisége millió m3-ben fafajonként 2017-ben.
A túltartott erdők területe fafajonként ezer ha-ban 2017-ben
Üvegház-gáz kibocsátás CO2 egyenértékben Mt-ban (erdő, szántó, gyep, vizes élőhelyek, települések, faipari termékek bontásban) a 1990-2016. években évente. (Itt érdemes lenne a negatív kibocsátást értelmezni.)
Erdeink üzemmódok szerinti megoszlása összesen, a védett és a NPI-i területeken %-ban, 2017-ben.
Erdeink területaránya %-ban faállomány típusonként az egyes vágásérettségi mutató csoportokban 2017-ben.
Biztosan lehetne még továbbfejleszteni ezen interaktív kiegészítő grafikonokat, minden esetre igan jó gondolat volt a NÉBIH-EI-tól hogy belevágtak ebbe a fejlesztésbe. Akinek bármi ötlete van e témában, vagy csak örömét akarja kifejezni, kérem jelezze Dr. Tobisch Tamás-nak: TobischT@nebih.gov.hu. A zip forrása: NÉBIH
|
| |||||||
|