FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Építő anyagok ökopiramisa

Elkészült az építőipari anyagok piramisa (Construction Material Pyramid), amely elsősorban a karbon-lábnyomuk alapján rangsorolja a potenciálisan felhasznált anyagokat.

A munkát a dán Henning Larsen iroda építészei készítették el a CINARK-kal, azaz a Dán Királyi Akadémia építészeti agytrösztjével közösen, és hasonlóan plasztikusan sikerült, mint a táplálék piramis vagy minden tudományos piramisok ősatyja, a Maslow-féle a szükséglethierarchiáról. Most viszont az építkezésekhez használt anyagok szükségleteiről van szó, a csúcson a legnagyobb szén-dioxid felhasználással járó anyagok vannak (alumínium, EPS-szigetelés, EPDM-fólia), míg alul a természetes alapanyagok, zömmel fafélék.

Noha ez önmagában is érdekes, igazán azért jó a projekt, mert interaktív: szűrhetünk az anyagok ózonrétegre, felmelegedésre gyakorolt hatása szerint, mérhetünk kilogrammban vagy köbméterben, és persze van anyag-filter is (ásványok/kőzetek, fémek, fák, műanyagok, kompozit anyagok), sőt még funkció szerint (tartószerkezet, tető, homlokzat, stb.) is. 

A piramis segíthet például az eldöntendő kérdéseknél döntést hozni, de hasznos lehet a különböző épületminősítő-rendszerek alkalmazása során is, esetleg magasabb kategóriába pozícionált épület tervezésében.

Itt mélyedhetsz el jobban az anyagtudományban – az eredeti piramis háromszintes, így ezen az ábránd csak “a jéghegy csúcsa” látható.

Forrás: octogon

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Előző cikk

2021-ben a lisztes berkenye lesz az év fája

Következő cikk

Rubik-kocka bútor Japánban




(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések
Tovább

Gyászhír – Szélessy György [78]

Szomorúan értesítjük olvasóinkat, hogy Szélessy György, az Életfa Emlékplakett Bronz fokozatával kitüntetett erdésztechnikus, az FM Erdőrendezési Szolgálat egykori…
Exit mobile version