Az európai erdőtulajdonosok és -gazdálkodók javára az Európai Bizottságnak teljesen át kell írnia az EU erdészeti stratégiájának tervezetét!
Ma (2021-06-30) az Európai Parlament éghajlatváltozással, a biológiai sokféleséggel és a fenntartható fejlődéssel foglalkozó munkacsoportja rendezvényt szervezett: “Az EU Zöld Megállapodás ambíciói: Mit akarunk és igényünk van az EU erdőitől?” címmel. Az esemény nagyon időszerű volt, mivel a Bizottság most tárgyalja az EU új Erdészeti stratégia tartalmát. A Stratégia tervezete a múlt héten kiszivárgott, és az európai erdőtulajdonosok és -gazdálkodók az erdészeti és az erdő alapú ágazat közös nyilatkozatában vetették fel aggályaikat. [FATÁJ: A 14 szervezet közös nyilatkozata magyarul.]
Az EU erdeinek jövőjével kapcsolatos minden döntésnek az erdők pontos adatain (erdőleltár), megalapozott tudományos ismereteken, valamint az erdőtulajdonosok és -gazdálkodók hosszú távú gyakorlati tapasztalatain kell alapulnia. Az európai erdők, amelyeket évtizedek óta a fenntartható és többcélú gazdálkodás elveinek megfelelően kezeltek, számos előnyt jelentenek a társadalom számára. Az új erdészeti stratégiának ugyanúgy tiszteletben kell tartania ezeket, hogy megakadályozzák a társadalmi, természeti és gazdasági összefüggések súlyos egyensúlyhiányát.
Ezeket az aggályokat a rendezvény során megismételték, az európai erdőtulajdonosok és -gazdálkodók egyértelmű felhívást tettek a Bizottsághoz, hogy kövesse az Európai Parlament és a Tanács véleményét, és írja át az EU erdészeti stratégiájának tervezetét.
Az egész erdészeti közösség reméli, hogy a Bizottság komolyan figyelembe veszi az erdőtulajdonosok és az erdőgazdálkodók aggályait, kapcsolatba lép velük olyan szakpolitika kialakítása érdekében, amely szakértelmükre épít és fenntartja magas motivációjukat. Az erdőinket gondozók általi jóváhagyás hiánya a stratégia végrehajtásának kudarcát eredményezheti.
Véletlen egybeesésként a ma jelent meg a Bizottság vidékről alkotott jövőképéről szóló közleménye, amelynek egyik fő megállapítása az, hogy a vidéki közösség hangjának nagyobb szerepet kell kapnia a politikai döntéshozatalban. Reméljük, hogy az Európai Bizottság saját alapelveit képes ma megvalósítani az erdészeti kérdésekben.
További részletekért náluk lehet érdeklődni:
Susanna Kallio, Communications Manager, CEPF, susanna.kallio@cepf-eu.org
Jean-Baptiste Boucher, Communications Director, Copa-Cogeca, jean-baptiste.boucher@copa-cogeca.eu
Sophie Hugon, Communications Officer, EUSTAFOR, sophie.hugon@eustafor.eu
Ana Rocha, Senior Policy Officer, ELO, ana.rocha@elo.org
Forrás: EUSTAFOR, 2021-06-30
SzF: MM
1 megjegyzés