FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Cél az erdőtüzek megfékezése

Görögország: három évvel az elindítása után vajon jó úton halad-e a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz afelé, hogy beváltsa ígéreteit? Görögországba utazunk, hogy többet megtudjunk a Real Economy adásából.

A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF), amelyet Európa járvány által lezárt gazdaságainak újraindítása érdekében vetettek be, célként tűzte ki egy digitális, zöldebb és erősebb jövő építését is. Azóta Európát az ukrajnai háború és a magas infláció is sújtotta.

Az RRF kifizetései akkor szabadulnak fel, ha egy ország teljesíti a megállapított mérföldköveket és célokat. Eddig az RRF több mint egyharmadát folyósították, és sok ország túl is lépte azt a 37 százalékot, amelyet a klímaváltozással kapcsolatos projektekre kell költenie. Európa-szerte több mint 28 millió megawattóra éves energiafogyasztást takarítottak meg.

Közel 9 millió ember részesült az árvizek és az erdőtüzek elleni védekezésben. Digitális téren 5,6 millióval több háztartás rendelkezik nagysebességű internet-hozzáféréssel. Mivel a közinfrastruktúra korszerűsítése is kiemelt prioritás, a cél most az, hogy a 2026-os határidő előtt felgyorsítsák a kifizetéseket.

Görögországban az erdőtüzek megfékezése az egyik prioritás

A klímaválság kezelése a Görögországra vonatkozó európai helyreállítási terv egyik fő szempontja: 2023. nyarán 170 000 hektárt pusztítottak el a szárazság és a hőhullámok okozta tüzek, jelentős károkat okozva.

„Az elmúlt öt évben nagy tüzek pusztítottak a Megara-erdőben, amelyek erdőket, fákat, házakat, vállalkozásokat és állatállományt pusztítottak el. Az Erdészeti Szolgálat most először kap lehetőséget arra, hogy egy ilyen nagyszabású projektet hajtson végre, amely pajzsként tud működni, hogy jobban megvédje nemcsak az embereket, de az otthonaikat, a birtokaikat és az állataikat is,” mondta Jazmin Georgiu erdész.

A hatalmas tüzek kezelésére hozták létre a görög AntiNero programot, amely magában foglalja az erdők megtisztítását és karbantartását, lassan égő fák ültetését és különböző tűzmegelőzési zónák létrehozását.

Ez egy olyan projekt, amely jelentős beruházásokat igényel, hogy megnyissa a piacot a szolgáltatók előtt, megfelelő személyzetre és új berendezésekre is szükség van.

A projekt költségvetése meghaladja a 400 millió eurót, ez az eddigi legnagyobb beavatkozás az országban, amelyet ennek a problémának a megoldása érdekében valaha is végrehajtottak, most a Helyreállítási és Ellenállóképességi Alap által biztosított forrásoknak köszönhetően,” magyarázta Dzsuli Vurna, a Görög Köztársaság Eszközfejlesztési Alap projektmenedzsere.

Mire használták fel eddig az uniós alapból származó forrásokat?

A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) a NextGenerationEU keretén belüli ideiglenes intézkedés, amelynek célja az EU világjárványt követő rugalmasságának megerősítése. Ez a kezdeményezés különböző célkitűzéseket támogat, többek között a zöld és digitális átállás megkönnyítését és a társadalmi ellenálló képesség fokozását az egész EU-ban. Emellett kritikus szerepet játszik a REPowerEU végrehajtásában is, amely az EU válasza az Oroszország ukrajnai inváziója által okozott energiapiaci zavarokra.

forrás: EuroNews 04-03

Előző cikk

EESZT - APAPET együttműködés

Következő cikk

A fa érték! De mekkora? Mutatjuk.




(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések
Tovább

Gyászhír – Piroska Béla [75]

Méltósággal és megingathatatlan hittel, nagy kitartással viselt hosszú betegsége után, életének 75. évében elhunyt Piroska Béla erdőmérnök kollégánk.…
Exit mobile version