FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Új erdészeti törvénykönyv közeleg Romániában

Románia: Mindenki szabadon beléphet a romániai erdőkbe gyalog vagy kerékpáron a bukaresti szenátus által hétfőn, több módosítással megszavazott erdészeti törvénykönyv értelmében.

A kormány által kidolgozott jogszabálytervezetet 87 támogató és egy ellenszavazattal, három tartózkodás mellett fogadta el a felsőház. Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter azt mondta a szenátusban, hogy az új erdészeti törvénykönyv tekintettel van a szűz erdők védelmére, de az ország össztermékének (GDP) 3,5 százalékát adó, tízezer faipari cég érdekeire is, illetve arra a három és félmillió emberre, akik még mindig fatüzelésű kályhákkal vészelik át a telet.

A miniszter emlékeztetett, hogy az erdészeti törvénykönyv elfogadása az országos helyreállítási terv (PNRR) egyik fontos mérföldköve.

A jogszabálytervezet értelmében mindenki szabadon beléphet a romániai erdőkbe gyalog vagy kerékpáron. Az ország erdőterületeinek csaknem felén tilos lesz a tarvágás, az eddig csak a nemzeti parkokra vonatkozó tilalmat kiterjesztik a natúrparkokra és valamennyi Natura 2000 természetvédelmi területre. A jogszabály kötelezővé teszi a furnérnak szánt rönkök QR-óddal ellátását a követhetőség érdekében. Ugyanakkor az erdészeti tevékenységet egy új, politikailag semleges entitás, az Országos Erdészeti Tanács fogja ellenőrizni a tervezet szerint.

A jogszabály azt is előírja, hogy az erdőfelügyelő munkáját legalább ötévente kiértékelik majd, és hogy az erdészeknek minimum gimnáziumi (líceumi) végzettséggel kell rendelkezniük. A kevés erdővel rendelkező megyékben megtiltanák a nyaralók építését az erdőbe, és külön védelmet kapnának a kiemelt figyelemben részesülő fák.

Az RMDSZ közölte: a szövetség javaslatára bekerült a törvénykönyvbe, hogy a védett erdők tulajdonosainak jár a kitermelési korlátozások utáni kompenzáció arra a periódusra is, amikor a kormány nem fogadta el az ehhez szükséges határozatot, de az Európai Bizottság jóváhagyta a támogatási programot. Emellett megteremtették a lehetőségét, hogy az erdészetek a profitadójuk 10 százalékát az erdészeti oktatást biztosító intézményeknek ajánlják fel.

Szintén RMDSZ-es javaslatra pontrendszert hoznak létre az erdészeti kihágások visszaszorítására. Ez hasonlóan fog működni, mint a közúti büntetőpontok: akiket többször is szabálysértésen kapnak, a ponthatár elérése után egy időre kitiltják a faanyag-nyomonkövető rendszerből, felfüggesztve ezzel a tevékenységüket. „Az erdőgazdálkodásban új szemléletre van szükség Romániában és uniós szinten is. Az erdők szerepét nem csak hangsúlyozni kell, hanem támogatni is kell azokat, akik az erdőket gondozzák. Az erdészeti törvénykönyv vitáján az RMDSZ olyan javaslatokat fogadtatott el, amelyek a fenntartható erdőgazdálkodást szolgálják. Megteremtettük a lehetőséget, hogy a romániai erdőkre is lehessen karbonkrediteket kibocsátani, vagyis a tulajdonosok pénzt kaphassanak az erdők szénmegkötő szerepére, illetve annak növelésére” – hangsúlyozta Tánczos Barna, az RMDSZ Hargita megyei szenátora.

Az erdészeti törvénykönyvről a képviselőház szavaz majd döntéshozó kamaraként.

Forrás: Krónikaonline.ro

Előző cikk

Becsehelyi erdőtelepítés

Következő cikk

MEGOSZ új vezetősége




(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések
Exit mobile version