FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Falemezgyárat gyanúsítanak

default

Az osztrák Kronospan óriásvállalat romániai leányvállalatait azzal gyanúsítják, hogy meghamisították a rákkeltő anyagok kibocsátásával kapcsolatos jelentéseket – írja a Rise Project.

Az elmúlt napokban három házkutatást is tartottak a Fehér megyei hatóságok a Kronospan Trading SRL és a Kronochem Sebeș SRL vállalatok, valamit a Fehér Megyei Környezetvédelmi Ügynökség és egy ellenőrzésekre szakosodott marosvásárhelyi cég irodáiban. A Kronochem gyártja a Kronospan által használt formaldehidet.

Az oknyomozó portál ügyészségi és faipari forrásokra hivatkozva azt írja, hogy az ügy több évvel ezelőtt kezdődött, miután a hatóságok a formaldehid-kibocsátással kapcsolatos esetleges csalásokról kaptak bejelentést. 2023-ban az Országos Környezetvédelmi Őrség is büntetőfeljelentést tett. A veszélyes hulladékot kezelő cégeknél végzett egyik felmérés során a Kronospan csoporthoz tartozó vállalatok tevékenységét is ellenőrizték, és szabálytalanságokra bukkantak, többek között arra, hogy 2022 szeptemberében, októberében, novemberében és decemberében ismétlődően ugyanazok a kibocsátási adatok jelentek meg a nyilvántartásban. Arra is találtak bizonyítékot, hogy a rendszer napokon keresztül nem rögzített semmilyen kibocsátást, holott a gyár működött.

A kibocsátási adatok meghamisítása mellett a gyanú szerint a Kronochem Sebeș SRL úgy exportált veszélyes hulladékot, hogy nem minősítette azt veszélyesnek, hogy megkönnyítse az exportálással járó bürokratikus folyamatot. A Rise Project cikke szerint az exportált veszélyes hulladék a formaldehid előállításához használt anyag volt. Az ellenőrzés során a környezetvédelmi őrség illetékesei felfedezték, hogy a Kronochem több mint 24 tonna elhasznált katalizátorhulladékot adott át a svédországi Johnson Matthey Formox AB-nek újrahasznosítás és kezelés céljából, csak épp nem veszélyes hulladékként.

A cikkben megjegyzik, hogy nagy mennyiségben a formaldehidnek kitett munkavállalókon végzett vizsgálatok szerint az anyag mieloid leukémiát és más, ritka rákos megbetegedéseket okoz.

forrás: TransTelex 10-31

Előző cikk

Több erdő, jobb erdő, versenyképes vállalkozások

Következő cikk

Erdeink és a szárazodás




(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések
Exit mobile version