FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

A BIOEAST-en Túl: Partnerség a Jövőért

2024. december 4-6. között Magyarország, az Európai Unió Tanácsának soros elnöksége, szoros együttműködésben az Európai Bizottsággal, a Mezőgazdasági Kutatás Állandó Bizottságával (SCAR) és a BIOEAST Kezdeményezéssel, magas szintű konferenciát szervezett „A BIOEAST-en Túl: Partnerség a Jövőért” címmel Budapesten. Az esemény több mint 350 kulcsfontosságú résztevőt tömörített, köztük minisztereket, igazgatókat, szakpolitikai döntéshozókat, kutatókat és a magánszektor képviselőit, hogy megvitassák Közép- és Kelet-Európa (KKE) kutatási és innovációs (K+I) prioritásait a fenntartható talaj- és vízgazdálkodás, az élelmiszerrendszerek biztonsága és a bioökonómia témájában.

A konferencia a magyar elnökség mezőgazdasági és kutatási prioritásainak egyik mérföldkövét jelentette. Ezt számos konferencia és munkaülés előzte meg, valamint két fontos döntés a 10 BIOEAST EU-tagállam és egy szomszédos ország 22 minisztere által aláírt politikai nyilatkozat, valamint az EU 27 tagállama által elfogadott tanácsi következtetések „KKE potenciáljának előmozdítását célzó, egész Európára kiterjedő, kutatási és innovációs kezdeményezésről”. A konferencia kiemelte az Agrártudás és Innovációs Rendszerek (angolul: AKIS) fontos szerepét és hatékonyságát, valamint a KAP szerepét ezek fejlesztésében.

A konferencia célja a KKE, beleértve a Nyugat Balkán és egyéb csatlakozásra váró szomszédos országokat, szempontjából különösen fontos kutatási prioritások – például a talaj egészsége, az édesvíz megőrzése, az élelmiszerrendszerek biztonsága és a helyi biomassza-feldolgozás – mélyebb megvitatása volt.

Az előadók hangsúlyozták a régió kritikus szerepét az európai kihívások kezelésében, mint például a stratégiai autonómia elérése, a fenntarthatóság előmozdítása és a reziliencia erősítése. A konferencia célja az volt, hogy a KKE kutatási és innovációs kapacitásait összhangba hozza az Európai Kutatási Térség (ERA) szélesebb célkitűzéseivel.

A konferencia főbb eredményei

Rendszer szintű krízisek kezelése

Az előadások rámutattak az európai agrár-élelmiszer rendszereket érintő rendszerszintű sokkokra, mint például az éghajlatváltozás, az erőforráshiány és a geopolitikai feszültségek. A meghívott előadók hangsúlyozták a talaj, az édesvíz, az élelmiszerrendszerek és a bioökonómia összekapcsolódó szerepét a reziliencia és a fenntarthatóság előmozdításában.

Tematikus panelek
  • Szén-víz körforgási nexus: Vizsgálta a talaj egészsége és az édesvíz megőrzése közötti kritikus összefüggéseket, különös tekintettel a zöld vízkörforgásra, az új irányítási modellekre és a kutatási prioritásokra.
  • Táplálkozás és biogyártási nexus: Rávilágított az élelmiszerrendszer biztonságára és a biomassza körkörös gazdasági modellekben történő értéknövelt hasznosításának lehetőségeire, valamint az oktatás fontosságára.
Szakpolitikai párbeszéd

Az előadók megvitatták a szakpolitikák kutatás szükségleteit, különös tekintettel KKE hozzájárulására az európai stratégiai autonómiához. Ez magában foglalta „Európai Talaj Egyezmény” és a „Tengereink és Vizeink Helyreállítása” EU Küldetések szerepének elemzését. Megvitatták továbbá a különböző szakpolitikák közötti szinergiák és kapcsolódások fontosságát a tudás- és innovációs rendszerek javítása érdekében, kiemelve a KAP szerepét „A mezőgazdasági termelőket középpontba helyező, 2027 utáni közös agrárpolitikáról: Egy versenyképes, válságálló, fenntartható, a mezőgazdasági termelőket támogató és tudásalapú jövőbeli uniós mezőgazdaság felé” című következtetések szerint.

A talaj világnapja megünneplése

A konferencia keretében megünnepelték a talaj világnapját, amely hangsúlyozta a talaj egészségének fontosságát a fenntartható fejlődés szempontjából. Az eseményen díjátadó ünnepségre is sor került.

Hiányelemzés és további lépések

A konferencia megerősítette az igényt egy dedikált kutatási és innovációs kezdeményezésre a fenntarthatóság, a reziliencia és az innováció előmozdítására KKE-ban.

A résztvevők hangsúlyozták egy átfogó hiányelemzés fontosságát, amely megvizsgálja egy Európa-szintű K+I kezdeményezés megvalósíthatóságát és hatásait.

A magyar elnökség hangsúlyozta egy jövőbeni BIOEAST álláspont elkészítésének fontosságát, amely segítheti a régió prioritásainak bemutatást a többéves pénzügyi keret (MFF) és a Horizon Europe utódjának (FP10) tárgyalásában. E dokumentum célja annak biztosítása, hogy a régió igényei teljes mértékben beépüljenek az európai finanszírozási és programozási keretekbe, valamint az Agrártudás és Innovációs Rendszerek (AKIS) fejlesztésébe a jövőbeli Közös Agrárpolitikában.

További információért látogasson el a BIOEAST weboldalára.

forrás: HU24EU

Előző cikk

Biomassza alapú gazdaság

Következő cikk

2025-ben folytatódik az Iskolában az Erdő Program



Stihl
(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések
Tovább

30 éves a MEGOSZ

A Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének (MEGOSZ) 30 éves fennállását a szervezet az Országház felsőházi üléstermében ünnepelte.…