FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Erdőgazdák az erdőmonitoringról

2024. november 26-án az európai erdőtulajdonosok és erdőgazdálkodók közös nyilatkozatot tettek közzé, amelyben felszólították az Európa Tanácsot (Tanács), hogy adjon egyértelmű politikai iránymutatást a javasolt uniós erdőmegfigyelési rendszer alkalmazási köréről, célkitűzéseiről és eszközeiről.

A Tanácshoz intézett felhívást három szervezet írta alá: a CEPF (Európai Erdőtulajdonosok Szövetsége), a COPA-COGECA (Európai Gazdák és Mezőgazdasági Szövetkezetek Szövetsége) és az EUSTAFOR (Állami Erdőgazdálkodó Európai Szövetsége).

Az európai erdőtulajdonosok és erdőgazdálkodók támogatásukat fejezik ki a tagállamok szakértőinek, akik az Európa Tanács Állandó Képviselők Bizottságától várnak további útmutatást a fenntartható európai erdőfelügyeleti rendszer létrehozásáról szóló uniós rendeletjavaslatokkal kapcsolatos következő lépésekről.

A jogalkotási folyamat során és azóta, hogy a Bizottság először foglalkozott a lehetséges jogszabályjavaslattal, az európai erdőtulajdonosok és erdőgazdálkodók folyamatosan aggodalmukat fejezték ki a jogszabály hatályával, hozzáadott értékével és a javasolt eszközökkel kapcsolatban. Bár az európai erdőtulajdonosok és erdőgazdálkodók teljes mértékben támogatják az európai erdők ellenálló képességének javítására vonatkozó általános elvet, jelentős ellenérvek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a javaslat megfelelő eszköz-e e cél eléréséhez. Az erdőkre és/vagy az erdészeti értékláncra vonatkozó adatgyűjtésnek konkrét, egyértelmű célokat kell szolgálnia a jövőbeli felhasználásuk érdekében. Az adatgyűjtés mellett tisztázni kell az olyan kérdéseket is, mint a tulajdonjog, a közzététel és az adatok lehetséges további értelmezése és felhasználása az EU konkrét politikai igényeinek kielégítése érdekében.

A nyomon követés mértékét és gyakoriságát a tervezett célhoz kell igazítani. A nemzeti erdők állapotára vonatkozó összesített adatokat kell beszerezni, hogy az európai erdőkben tapasztalható tendenciák nyomon követéséhez érdemi információkkal szolgáljanak.

A tagállamok nemzeti erdőkataszterrel foglalkozó intézményei már régóta folytatnak monitoringot, és tapasztalatot gyűjtöttek a vonatkozó adatok hatékony összegyűjtése, értelmezése és helyi kontextusban történő elemzése érdekében. Hasonlóképpen a tagállamok nemzeti erdőkataszterrel foglalkozó intézményeinek kell továbbra is a középpontjában állniuk a jövőbeli uniós erdőfelügyeleti irányításnak. Ez lehetővé tenné a helyi adatok szükséges értelmezését és elkerülné a meglévő rendszerek költséges megkettőzését. Ahelyett, hogy az egyes erdészeti egységektől kérnének nyers adatokat, a tagállamoknak rendszeresen jelentést kellene tenniük az uniós szintnek az erdeikben megfigyelt tendenciákról.

Ezen túlmenően az erdőfigyelés és -jelentések uniós szintű harmonizációja és szabványosítása nem kérdőjelezheti meg az adatok tulajdonjogára, megosztására és közzétételére vonatkozó hatályos nemzeti jogszabályokat. Az európai erdőtulajdonosok és erdőgazdálkodók hangsúlyozzák, hogy az erdészeti adatok, különösen a területileg meghatározott adatok, érzékeny információkat tartalmazhatnak mind a magán-, mind az állami tulajdonjoggal, valamint a versenyképes üzleti tevékenységgel kapcsolatos információkat. A megfelelő védelem biztosítása érdekében a javaslattervezet e szempontját alaposan át kell gondolni.

Annak biztosítása mellett, hogy az erdészeti adatok gyűjtése és értelmezése a nemzetközi kontextusnak is megfelelően történjen, az EU-nak igazodnia kellene a meglévő nemzetközi jelentéstételi rendszerekhez, mint például a FOREST EUROPE, az ICP-Forest vagy a FAO-UNECE, amelyek már biztosítják a szükséges harmonizációt és szabványosítást.

Az összegyűjtött adatok minőségi ellenőrzése, validálása és értelmezése tekintetében fontos, hogy nemzeti és nemzetközi szinten jól megalapozott, tapasztalt intézmények bevonásával történjen.

Az európai erdőtulajdonosok és erdőgazdálkodók remélik és bíznak abban, hogy a fenti észrevételek segítenek valódi megoldást találni az EU erdőfelügyeleti rendszerére vonatkozó javaslatra, és egyben elkötelezik magukat a konstruktív párbeszéd mellett az összes érintett szereplővel egy hatékony és kiegyensúlyozott rendszer kiépítése érdekében.

szerk/ford.: Tóth János, forrás: LMSP.LV

Előző cikk

Erdővarázs Dunaújvárosban

Következő cikk

Elsivatagosodás és Talajromlás Elleni Csúcstalálkozó



Stihl
(x) hirdetés