FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Illegális erdei hulladéklerakás

Több száz tonna szemetet kell eltávolítani Győr-Moson-Sopron erdeiből. Sokan az ingyenes hulladék udvar helyett az illegális hulladéklerakást választják, fák alatt hagyják megunt háztartási gépeiket vagy az építkezésből megmaradt törmeléket. De az illegálisan lerakott zöld hulladék is komoly károkat okozhat.

Egyetlen év alatt 31,5 köbméter szemetet gyűjtött össze és szállított el a térség erdeiből a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Az illegális hulladéklerakás következményeinek felszámolása 365 ezer forintnyi többletköltséget jelentett a szervezet számára.

Börtön-éveket jelentő illegális hulladéklerakás

– A Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő pályázatának keretében további 213 köbméternyi hulladékot szállítunk el idén és a jövő év elején, aminek a jó részével már végeztünk is – mondta el Bene Zsolt a Kisalföldi Erdőgazdaság munkatársa. – Kollégáim tapasztalatai alapján lassul az illegális hulladéklerakás üteme, de még koránt sem dőlhetünk hátra. Az említett mennyiségek is jól mutatják, hogy sokan még mindig úgy gondolják, a hulladék jó helyen van az erdőben. 

Pedig ma már 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztéssel is súlyható ez a bűncselekmény.

Ingyenes és legális megoldás

A kirakott hulladék általában vegyes összetételű. Leggyakrabban építési törmelékkel, autógumival, háztartási gépekkel és zöld hulladékkal találkoznak a Kisalföldi Erdőgazdaság munkatársai. 

– Fontos megjegyezni, hogy ezeket a hulladékfajtákat a lomudvarok válogatott formában, de térítésmentesen fogadják.

Sőt januártól házhoz megy a szelektív gyűjtés.

Természetesen pozitív példák is vannak, térségünkben számos településen nagyon segítőkészek egy-egy hulladékgyűjtési akció megszervezésében, és sok önkéntes érkezik az eseményekre.

A gönyűi önkéntes hulladékgyűjtési akción összesen 6 köbméter szemetet szedtek össze civilek és az erdőgazdaság munkatársai a települést körülvevő erdőből. Forrás: Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt.
A zöld hulladék is káros

Kevesen tudják, de a lakossági zöld hulladék erdőben hagyása is ártalmas lehet a környezetre. 
– A hulladéknak semmilyen formája nem való a természetbe, felszabadulhatnak belőle akár toxikus anyagok is, de csupán a jelenlétével gátolja az ottani természetes növényzet fejlődését. 

Tévhit, miszerint a zöld hulladék elfér az erdőben. A nagy halmokban kihordott nyesedék, falevél, kaszálék a lerakás helyén többlet tápanyag felhalmozódást okoz a talajban. Emiatt az eredeti növényzet összetétele megváltozik, gyakran utat engedve invazív fajoknak.

Az erdőgazdaság a helyi önkormányzatokkal és önkéntesekkel karöltve évek óta próbálja eltakarítani mások szemetét.
Fotó: Mediaworks Archív
Bejelentő applikáció

A természetjárók az út közben fellelt hulladéklerakókat a HulladékRadar applikáción keresztül tudják egyszerűen és gyorsan bejelenteni a megfelelő hatóságok felé, akik értesítik a terület kezelőjét, és felszólítják a hulladék eltávolítására. 

– Sajnos tartunk attól, hogy ezt az alkalmazást a hulladékot elhelyezők is ismerik, és miután kirakják a szemetüket az erdőbe, bejelentik az appon keresztül, mondván, majd úgyis elviszi onnét valaki. Csak remélni tudjuk, hogy egyre kevesebbeknek éri meg a kockázatot, így hogy szabadságvesztéssel is járhat az illegális hulladék lerakás, ezért igyekszünk tetten érni ezeket az elkövetőket.

forrás: KISALFÖLD

Előző cikk

Faültetés előnyei

Következő cikk

ESG képzések Sopronban




(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések
Tovább

30 éves a MEGOSZ

A Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének (MEGOSZ) 30 éves fennállását a szervezet az Országház felsőházi üléstermében ünnepelte.…
Exit mobile version