Az Agrotrend Csoport 2014-ben alapította az Év Agrárembere-díjat azzal a szándékkal, hogy felhívják a társadalom figyelmét azokra a mező- és erdőgazdaságban tevékenykedő gazdálkodókra, termelőkre, fiatal gazdákra, akik önzetlenül támogatják környezetüket, társadalmi szerepvállalásuk jelentős, kiemelkedő munkájuk mellett pedig a közjóért is sokat tesznek.
Az Év Agrárembere-díjjal azokat tünteti ki, akik rendkívüli teljesítményükkel, ötletgazdagságukkal, céltudatosságukkal, elköteleződésükkel és kitartásukkal sokat tesznek a mezőgazdaságért; de a díj célja a mező- és erdőgazdaságban tevékenykedők közéleti munkájának, társadalmi felelősségvállalásának, elismerése, kiemelése az egész társadalom előtt.

Idén 10 kategóriát indítottak:
Agrárinnováció / Állattenyésztés / Erdőgazdálkodó / Feldolgozó-, élelmiszeripar / Fiatal gazda / Jövő agrárszakembere / Kertészet / Növényvédelem / Ökológiai gazdálkodó / Szántóföldi növénytermesztés
A 2024. évi kategóriagyőztesek már ismertek, a fődíj átadására és a közönségszavazás eredményének kihirdetésére az Év Agrárembere díjátadó gálaesten kerül sor, február 21-én, Egerben.
A fődíj elnyerését szakmai zsűri dönti el. Az egyes kategóriagyőztesek ettől függetlenül online közönségszavazáson is részt vesznek, ahol elnyerhetik az Év Agrárermbere Közönségdíját!
Közönségszavazás: 2025.01.31-2025.02.14 között zajlik. A közönségdíj győztese az a személy, aki a legtöbb szavazatot kapta a közönségszavazás során. A szavazás indítása és zárása: adott nap déli 12 óra.
Ezúton kérünk minden FATÁJ olvasót, aki teheti, adja le szavazatát dr. Csóka György Bedő-díjas okl. erdőmérnökre, az OEE Erdővédelmi Szakosztályának elnökére, az OEE Mátrafüredi Helyi Csoportjának tagjára, korábbi elnökére, az Erdészeti Lapok Szerkesztőbizottságának tagjára!
Online szavazatot leadni közvetlenül a szövegkapcsolóra kattintva lehet, regisztrációt követően.
A szavazás állása itt követhető.
Az Év Erdőgazdálkodója kategória győztese – dr. Csóka György
.jpg)
Csóka György Levente 1961-ben Baján született és a Csongrád-Csanád vármegyei Ásotthalmon nőtt fel. Középiskolai tanulmányait a Szegedi Kiss Ferenc Erdészeti Szakközépiskolában végezte. 1979-ben, az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny 1. helyezettjeként felvétel vizsga nélkül került be az Erdészeti és Faipari Egyetem Erdőmérnöki Karára, ahol az egy éves kötelező sorkatonai szolgálatot követően 1980 szeptemberében kezdte meg tanulmányait. 1985-ben az Országos TDK Konferencián 1. helyezést ért el. 1985-ben erdőmérnöki diplomát szerzett.
Ugyanezen év szeptemberétől három éven keresztül az Egyetem Erdővédelemtani Tanszékén tudományos ösztöndíjasként („aspiráns”) dolgozott. 1988 szeptemberétől egészen napjainkig az Erdészeti Tudományos Intézet Erdővédelmi Osztályán tevékenykedik, 2004-től az Osztály vezetője. 1995-ben az ELTE Természettudományi Karán zoológus másoddiplomát szerzett. Tudományos fokozatát (a mezőgazdasági tudomány kandidátusa) 1991-ben kapta meg.
Fő kutatási területei (a teljesség igénye nélkül): erdő egészségi monitoringok, a klímaváltozás hatásai az erdők egészségi állapotára, tölgyeken élő herbivor rovarok, gubacsokozó rovarok, biológiai inváziók az erdőkben, a diverzitás hatása az erdők egészségi állapotára.
Tudománymetriai paraméterei átlagon felüliek. Összes publikációinak száma megközelíti a 600-at. Hazai és nemzetközi viszonylatban egyaránt a legtöbbet idézett magyar erdész kutatók egyike. Független citációinak száma közel 3000.
Szakmai díjai, elismerései:
- Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatói Ösztöndíj (1998–2000)
- Széchenyi professzor ösztöndíj (2000-2003)
- Wilhelm Leopold Pfeil díj (2006)
- Bedő Albert Emlékérem (2008)
- Balázs Géza Emlékplakett (2011)
- Pro Silva Hungariae Emlékplakett (2016)
- Szelényi Gusztáv Emlékérem (2024)
- A Magyar Érdemrend Lovagkeresztje (2024)
Növényorvos hallgatókat oktat a MATE-n (Gödöllői és Budai Campus), doktorandusz hallgatókat a Soproni Egyetemen. Rendszeres meghívott előadója erdészeti és növényvédelmi tárgyú szakmai továbbképzéseknek. Egy PhD hallgatója fokozatot szerzett, kettő pedig abszolvált. Tudományos-szakmai közéleti tevékenysége igen jelentős.
Az Országos Erdészeti Egyesület Erdővédelmi Szakosztályának elnöke. Tagja az MTA Erdészeti Tudományos Bizottságának, két ciklusban közgyűlési doktori képviselője, két ciklusban pedig alelnöke is volt.