Az Európai Unió arra készül, hogy csak 4 országot jelöl meg erdőirtás szempontjából magas kockázatúként: Fehéroroszországot, Észak-Koreát, Mianmart és Oroszországot.
Erről az Euractiv három uniós diplomata hivatkozásával számolt be. Ugyanakkor olyan nagy nyersanyag-exportőrök, mint Brazília és Indonézia, nem kerülnek fel a „feketelistára”. A diplomaták szerint a dokumentumot az elmúlt hetekben szigorú titoktartás mellett vitatták meg az április 30-i ülésen, és május 12-én, hétfőn minden tagállam jóváhagyta.
Emlékeztetőül: a benchmarking az EU erdőirtásmentes termékekről szóló rendeletének (EUDR) végrehajtásának része, amely az országokat magas, átlagos vagy alacsony kockázatú kategóriákba sorolja. A kategória határozza meg, hogy milyen szigorúak lesznek a kellő gondosságra vonatkozó szabályok – ami több ellenőrzést is jelent – azoknak a vállalatoknak, amelyek fontos agrár-élelmiszeripari termékeket, például kakaót, kávét, szóját, pálmaolajat és marhahúst importálnak.
Az erdőirtás benchmarkingjának kidolgozása, amely csaknem két évig tartott, korábban diplomáciai aggodalmat keltett, különösen olyan nagy exportőrök körében, mint Brazília, Malajzia és Indonézia. Ezek az országok erőteljes lobbizással próbálták elérni, hogy ne kerüljenek fel a listára. „Most megúszták. A tavaly közzétett dokumentumokban az Európai Bizottság azt az elképzelést vetette fel, hogy szankciókat csak azokra az országokra kell kiszabni, amelyek már az EU vagy az ENSZ szankciói alá tartoznak, és úgy tűnik, hogy ragaszkodik ehhez az állásponthoz” – írta az Euractiv.

A publikáció szerint a környezetvédelmi nem kormányzati szervezetek (NGO-k) valószínűleg nem lesznek elégedettek az Európai Bizottság lépésével. Végül is januárban 40 NGO felszólította az európai biztosokat, hogy gondoskodjanak arról, hogy az országok összehasonlító elemzése „objektíven tükrözze az emberi jogok és a környezetre jelentett valós kockázatokat”, ahelyett, hogy szankciókra vonatkozó kritériumokra támaszkodna. Jelenleg az Európai Bizottság nem hajlandó kommentálni, hogy mely országok kerülnek a feketelistára. Hivatalos közleménye júniusra várható.
Ahogy az EcoPolitic április közepén beszámolt róla, az Európai Bizottság új iránymutató dokumentumokat tett közzé, amelyek egyszerűsítik az EU erdőirtási rendeletének végrehajtását és csökkentik a vállalatok adminisztratív terheit.
forrás: ecopolitic.com.ua