Az Országos Erdő Tanács 2025. május 14-i ülésén tárgyalta a T/11681. számú törvényjavaslat 186-188. §-okban az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény módosításainak kérdéseit.
Ennek alapján a törvénymódosítási javaslattal való egyetértéséről hozott többségi döntést: a Tervezetben foglalt módosítások nem jelentenek visszalépést az erdei ökoszisztéma állapotának minőségében és a biodiverzitásban, a tervezett módosítások elsősorban klímavédelmi és erdőfenntartási célokat szolgálnak.
Az erdészeti szakmai grémium határozatának indokai a következők:
- A törvénymódosítási javaslat nem növeli, hanem korlátozza a tarvágás lehetőségeit
A javaslat a természetvédelmi törvény és az erdőtörvény együttes értelmezését és alkalmazását hivatott elősegíteni annak érdekében, hogy a természetvédelmi rendeltetésű, őshonos fafajokból álló, természetes felújulásra nem képes, mageredetű erdők esetében is korlátozott legyen a tarvágás lehetősége. A jelenleg hatályos természetvédelmi törvény szerint tarvágás a természetes felújulásra nem képes állományokban engedélyezhető, az újulat fennmaradása – tehát a sarjak megmaradása – érdekében, elvileg bármekkora területeken: a javaslat ezeken a területeken is 3 hektárban korlátozza a tarvágást.
- A törvénymódosítási javaslat nem befolyásolja az erdőben végzett munkálatok hatósági (köztük természetvédelmi) kontrollját
A törvénymódosításban meghatározott bejelentési határidő semmilyen módon nem biztosít lehetőséget „ad hoc” tarvágásra, kizárólag az erdőtervi határozatban engedélyezett fakitermelésekre. A hatósági erdőterv elkészítése egy másfél éves nyilvános eljárás, amelynek minden mozzanata nyomon követhető az erdőtervezés honlapján, határidő-változtatás a fakitermelési munkák természetvédelmi és egyéb hatósági kontrollját nem szünteti meg, nem csökkenti és nem is érinti.
- A törvénymódosítási javaslat elsődleges célja a magyar erdők megóvásának biztosítása klímaadaptációs szakmai módszerekkel
A klímaváltozás jelenleg is érzékelt és a jövőben várható hatásai miatt az erdők ellenálló-képességének (rezilienciájának) növelése és folyamatos fennmaradásának biztosítása érdekében szükség van mesterséges beavatkozásokra. Ez egyaránt igaz az elmúlt néhány száz évben természetközeli módon kialakult és a mesterségesen létrehozott erdőkben is. A klímaváltozás növekvő hatásában döntő szerepe van az időtényezőnek: a sarjaztatás az erdőfelújítás biztosabb és gyorsabb módszere. A módosítás lehetőséget biztosít arra, hogy a természetközeli, de a klímaváltozás negatív hatásai miatt romló állapotú erdőkben a természetes megújulási folyamatokat sarjaztatással gyorsítsa és más, őshonos, de ellenállóbb fafajokkal is elegyítsen az erdőkezelő.
OET sajtóanyag, 2025-05-14
Az Országgyűlés ma délelőtt (2025-05-20) elfogadta a tervezetben előterjesztett módosításokat
-> “Országgyűlés elnökének aláírására vár”