Románia: a Duna-mocsárvidék területét súlyos bozóttűz sújtja, amely Berzasca (magyar nevén: Berszászka) település közelében tört ki. Három napja a karaszi tűzoltók a belügyminisztérium légi felügyelete által két Black Hawk helikopterrel támogatva folytatják a lángokkal való küzdelmet. Vasárnap az érintett terület 180 hektárra nőtt.
„A karaszi mentők harmadik napja beavatkoznak Berzasca település környékén, hogy eloltsák a száraz növényzetet érintő tűzvészt. A műveletek ma is folytatódnak, a helyszínen személyzet és felszerelés áll rendelkezésre. A földi erők támogatására a második napon egy helikoptert kértek, ma pedig a Belügyminisztérium Légügyi Főfelügyelőségének egy második Black Hawk helikopterét is mozgósították” – közölte szombaton a Caraş-Severin megyei tűzoltóság.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a terület dombos, nehezen megközelíthető részekkel. A légi beavatkozás elengedhetetlen volt a tűzfészkek lokalizálásához és korlátozásához.

Több tucatnyi vízkibocsátás a levegőből
Csak pénteken az egyik helikopter nem kevesebb, mint 48 alkalommal dobott vizet a területre. Ezek a beavatkozások jelentősen hozzájárultak a tűz terjedésének lassításához és a lakóházak és az utak közelében található növényzet védelméhez.
A Caraș-Severin megyei tűzoltóság előzetes becslései szerint eddig körülbelül 70 hektár száraz növényzet, bozót és cserjés területet érintett a tűz. „A beavatkozás teljes gőzzel folyik, intenzív ütemben” – közölte a hatóság.
Látványos táj veszélyben
A Clisura Dunării terület az egyik leglátványosabb és ökológiai szempontból legértékesebb terület Romániában. A Szerbiával határos Caraș-Severin megyében található, rendkívüli biodiverzitással rendelkezik, és évente több ezer turistát vonz. Ha a tüzet nem sikerül gyorsan megfékezni, az helyre nem hozható károkat okozhat a környező érzékeny ökoszisztémákban és erdőkben.
Felhívás az éberségre és a felelősségteljes magatartásra
Mivel a magas hőmérséklet és a szárazság kedvez a bozóttüzek kialakulásának, a hatóságok felhívják a lakosságot, hogy tartsák be a tűzmegelőzési szabályokat, és kerüljenek minden olyan tevékenységet, amely tüzet okozhat a veszélyeztetett területeken.
Vasárnap az érintett terület 180 hektárra nőtt, és a beavatkozás a két helikopter segítségével tovább folytatódott a tűzfészkek felett