FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Lehet-e káros az erdőtelepítés?

Néhány környezetvédelmi NGO nemrégiben megkérdőjelezte, hogy az új erdők telepítése valóban pozitív hatással van-e a klímára, vagy valójában akár káros is lehet a klímára. Hivatkoztak egy 2025 májusában készült, az Egyesült Nemzetek Egyetemének tanulmányára. Így felmerül a kérdés: lehet-e az erdőtelepítés káros a klímára?

A tanulmányt annak fényében készítették, hogy az elmúlt 10 évben jelentősen megnőtt az erdő- és tőzegtüzek száma, és ennek következtében nagy mennyiségű CO2 került a légkörbe. Ennek egyik oka, hogy az erdők hőtárolókká is válnak. A tanulmány szerint ez a tűzesetek számának növekedése különösen a boreális övezetben volt megfigyelhető. A CO2-kibocsátás azonban nem kerül figyelembevételre az önkéntes CO2-piacon.

Helyes, hogy az önkéntes szén-dioxid-piacon eladott CO2-tárolás az új ültetések révén tűz esetén semlegesül.

Felmerül azonban a kérdés, hogy milyen összefüggés van az elégett erdőterületek és a máshol végzett új ültetések, erdőtelepítések között, és így az is, hogy egyáltalán értelmes-e a máshol tűz által felszabadult CO2-t az erdőtelepítések által felvett szénnel ellentételezni. Az erdőtelepítések CO2-t kötnek meg, függetlenül attól, hogy máshol az erdő elég-e. Ezek a területek nem okoznak erdőtüzeket. Ezenkívül nem biztos, hogy az újratelepített területek minden esetben leégnek. Ebből nem lehet azt a következtetést levonni, hogy az újratelepített erdők károsak a klímára. Ehhez hozzátartozik az a tény is, hogy egy égő erdő legfeljebb annyi szén-dioxidot bocsáthat ki, amennyit korábban tárolt. Tehát a tényleges negatív hatás nem jelentkezik ahhoz képest, ha az erdőt nem ültették volna.

Kérdéses továbbá, hogy a boreális övezet erdei valóban hőraktárakká válnak-e. Vitathatatlan, hogy az erdőterületek is felmelegednek, ha a környezeti hőmérséklet emelkedik. A legtöbb esetben azonban szigetelő hatás figyelhető meg, így a hasonló nyílt területek sokkal erősebben felmelegednek, mint a hozzájuk tartozó erdőterületek. Ugyanakkor télen sem hűlnek ki annyira, mint a környezetük. Európában az erdők talajközeli hőmérséklete átlagosan 2 °C-kal alacsonyabb, mint a nyílt területeken. Ez egyértelműen ellensúlyozza a talajtüzek kialakulását, amelyek a leggyakoribb típusú erdőtüzek.

Végül is az a következtetés marad, hogy a növekvő erdőtűzterületek ellenére is érdemes erdőket ültetni, és hogy ezek általában szén-dioxidot vonnak ki a légkörből. Csak akkor csökken nullára a kivonási hatás, ha egy ilyen ültetett erdő leég. A szén-dioxid-kibocsátás minden esetben alacsonyabb, mint abban az esetben, ha az erdőt nem ültették volna.

Link a hivatkozott tanulmányhoz

forrás: holznews.net

Előző cikk

10 millió Fa 6. születésnap

Következő cikk

JYSK üzletfelújításai folytatódnak




(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések
Exit mobile version