Az elmúlt évek szélsőséges időjárása, a tartós aszály, a magas hőmérséklet és a csapadékhiány egyre látványosabban érinti erdeinket. A folyamat különösen erősen jelentkezik a Mátrában, ahol a fenyves állományok pusztulása az utóbbi időszakban felgyorsult.

A Felső-Mátrában elsősorban a lucfenyő, a hegylábi területeken pedig az erdeifenyő állományokban vált szükségessé az azonnali beavatkozás. A legyengült fákat rovarok és gombák is támadják, ezért a pusztulás sok esetben gyorsan és visszafordíthatatlanul megy végbe. A fák tűleveleiket, kérgüket hullajtják, majd száraz, álló törzsek maradnak utánuk.
A Mátrában tapasztalható helyzet nem egyedi jelenség. Az EGERERDŐ Zrt. teljes működési területén, így a Nyugat-Bükkben és a Heves–Borsodi-dombság térségében is láthatók a klímaváltozás hatásai. A tartós vízhiány, a hőstressz és a legyengült fákon gyorsabban felszaporodó károsítók együtt vezetnek a fenyőállományok romlásához.
Az érintett területeken a kiszáradt fenyő faanyagát el kell távolítani. Ezt nemcsak erdészeti szakmai szempontok indokolják, hanem élet- és vagyonvédelmi okok is. Ha a száraz, gyantás faanyag az erdőben maradna, nagy mennyiségű, rendkívül tűzveszélyes anyag halmozódna fel. A kidőlő, letörő törzsek emellett veszélyt jelenthetnek az erdőlátogatókra, turistautakra és erdei létesítményekre is.

Fontos hangsúlyozni, hogy a beavatkozások után nem marad erdő nélkül a táj. A kiszáradt fenyvesek helyén új erdőt hozunk létre, így a táj erdősültsége nem csökken. A területeket többféle őshonos fafaj magjával és csemetéjével újítjuk fel, a természetesen megjelenő lombos újulatot pedig megőrizzük és kiegészítjük. Célunk, hogy a sérülékeny fenyvesek helyén változatosabb, ellenállóbb, őshonos lombos erdők fejlődjenek.
A Felső-Mátra kiemelt turisztikai térség, ezért a leendő munkaterületek közelében, a forgalmasabb pontokon tájékoztató táblákat helyeztünk el. Szeretnénk, ha a lakosok, üdülők, kirándulók és természetjárók megértenék, miért van szükség ezekre a munkákra. A fakitermelés első látásra erőteljes beavatkozásnak tűnhet, de az új, egészségesebb és ellenállóbb erdő megszületését szolgálja.
Az EGERERDŐ Zrt. a munkák előrehaladásáról folyamatos tájékoztatást ad. Kérjük a lakosok, üdülők és erdőjárók megértését és türelmét. Közös célunk, hogy erdeink a jövőben is védelmet, élőhelyet, tiszta levegőt, faanyagot és természeti élményt nyújtsanak mindannyiunk számára.

Forrás: Egererdő
