|
|||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2014-05-09
Az akác ügye magas szinten
Az energiabiztonság kérdése és a magyar akác ügye is téma volt Orbán Viktor és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnökének május 7-i, szerda esti berlini tárgyalásán, közölte Szijjártó Péter. A Miniszterelnökség külgazdasági államtitkára azt mondta: A miniszterelnök kegyelmet kért a magyar akácoknak, és José Manuel Barroso ezt meg is adta.
Május 8-án csütörtökön pedig Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter "Védjük meg a magyar földet, az akácot és a pálinkát!" című sajtótájékoztatóján került szóba az akác. Az EU-ban az özönnövényekre vonatkozó rendeletalkotás van folyamatban. A rendelet leendő elfogadása után olyan mellékleten dolgoznak, melyekbe különböző növényfajok kerülhetnek. A miniszter a magyar akácot hungarikumnak tekinti, mely a magyar táj elválaszthatatlan része. Vannak területek, ahol csak akácot lehet ültetni. értékes épületfa és tűzifa. A magyar méhészet is elképzelhetetlen a kiváló akácméz nélkül. A magyar akácot meg tudják védeni és meg is fogják. Ugyanakkor elindították a http://vedjukmeg.fidesz.hu oldalt, ahol nemzeti értékeink védelmében aláírásgyűjtés indult a magyar föld, a szabad pálinkafőzés, a méz és az akác érdekében.
Május 5-én tartotta ülését a Hungarikum Bizottság Agrár- és Élelmiszergazdasági Szakbizottsága. Itt a Hungarikumok Gyűjteményébe felvételt illetően a "Magyar akác" esettében 17 igen, 0 nem és 7 tartózkodás, a "Magyar akácméz" esetében pedig 24 igen, 0 nem és 0 tartózkodás volt az eredmény. Így nagy biztonsággal lehet arra számítani, hogy a Hungarikum Bizottság a május 16-i, szarvasi ülésén egyet fog érteni a "Magyar akác" és a "Magyar akácméz" Hungarikumok Gyűjteményébe felvételéről. A http://www.peticiok.com/akac_hungarikum helyen egyébként az akác hungarikummá nyilvánítási petíciót már több mint 70 ezren írták alá.
A FATÁJ 2014-01-02-i cikkében bemutattuk azt a rendelet tervezetet, melyet mára az Európai Parlament már elfogadott, tehát még az Európa Tanács elfogadó aktusa van hátra, illetve a rendelet kihirdetése. A Kihirdetés és a hatálybalépés után láthat neki egy bizottság az "üldözendők listája" összeállításának. Az EP által már elfogadott szöveg 199. oldalán lévő (11) pontja szerint: "Az erőforrások hatékony felhasználása érdekében e kritériumok kiválasztásával biztosítani kell azt is, hogy azok az idegenhonos inváziós fajok kerüljenek a jegyzékbe, amelyek a jelenleg ismert potenciális idegenhonos inváziós fajok közül a legjelentősebb káros hatást fejtik ki." Érdekes ugyanitt a (12) pont is: "Annak érdekében, hogy a tagállamokra ne háruljanak aránytalanul magas költségek, továbbá az e rendelet révén megvalósuló uniós fellépés többletértékének biztosítása céljából a Bizottságnak a jegyzékre, majd a későbbi intézkedésekre vonatkozó javaslataiban figyelembe kell vennie a társadalmi-gazdasági szempontokat, a tagállamok számára felmerülő végrehajtási költségeket és a fellépés elmaradásának költségeit. Ezzel összefüggésben az Unió számára veszélyt jelentő idegenhonos inváziós fajok jegyzékébe felveendő idegenhonos inváziós fajok kiválasztásakor - e rendelet céljainak sérelme nélkül - különös figyelmet kell fordítani azokra a fajokra, amelyek használata széles körben elterjedt és amelyek jelentős társadalmi és gazdasági előnyökkel szolgálnak a tagállamokban." A bizottság eredeti javaslata szerint az 50 legveszélyesebb faj került volna listára, a két társjogalkotó, a tagállamok szakminisztereit tömörítő tanács és az EP egyeztetései során ugyanakkor az EP elérte, hogy ne korlátozzák a tiltólistára tehető fajok számát.
Ennek fényében figyelemre méltó a DAISIE honlapja, melyen már jó ideje gyűjtögetik az idegenhonos invazív fafajokat, illetve összeállították a szerintük legrosszabb (legveszélyesebb) 100 faj jegyzékét, melyben 2006. december 16. óta szerepel a Robinia pseudoacacia! Azt a jegyzéket, amely hivatalosan a fenti leendő EU rendelet alapján majd valamikor 2017. körül kel életre, ezek szerint több mint 10 évvel megelőzően már szorgos kezek összegyűjtötték és abba az akácot belistázták.
A fenti politikai szintű kezdeményezések segítségével is tehát azt kell elérni, hogy a DAISIE, esetleg más hasonló csoportok szándékával ellentétben az akác a hivatkozott EU rendelet alapján majd születő fajjegyzékben (üldözendők) ne legyen benne. Forrás: mno.hu, index.hu, fidesz.hu Kapcsolódó:
Akáclevél - dr. Győri-Nagy Sándortól FATÁJ 2014-05-07 Megemlékezés Tessedik Sámuelről és a legidősebb hazai akácfáról FATÁJ 2014-04-22 Nótáskönyv az akácról 2014-04-22 Az EP megszavazta a nem őshonos, agresszív fajok kitiltását FATÁJ 2014-04-18 Megvédjük a magyar akácot FATÁJ 2014-05-06 Erdészettudományi és erdőökológiai szakmai vélemény a Flórakonferencia fehér akác állásfoglalásáról. FATÁJ 2014-04-07 Mi is a felelőtlenség akác-ügyben? Néhány észrevétel a gazdálkodó szemével az akácvitához FATÁJ 2014-04-07 Vita az akácról az OzoneNetworkTV műsorán FATÁJ 2014-03-20 A Magyar Női Unió kiáll az akác mellett FATÁJ 2014-03-17 Magyarország megakasztotta az idegenhonos özönfajok EB javaslat vitáját FATÁJ 2014-03-13 Az EU-nak semmi köze ahhoz, hogy Magyarországon milyen fák nőnek FATÁJ 2014-03-12 Fehér akác - Brüsszel figyelembe veszi majd a társadalmi és gazdasági megfontolásokat FATÁJ 2014-03-12 Flórakonferencia és Akác Vitafórum FATÁJ 2014-02-21 Akác Koalíció tagjai aláírták az akác és az akácméz hungarikum kezdeményezését FATÁJ 2014-02-07 A VM gondoskodik az akácról FATÁJ 2014-02-04 Százmillió forintos forrás a méhészeti ágazat versenyképességének növelésére kormany.hu 2014-02-02 Megalakult az Akác Koalíció FATÁJ 2014-01-27 Legyen az akác hungarikum 2014-01-27 aláírási kezdeményezés Magyar erdők megítélése / Az akác megítélése - online kérdőív FATÁJ 2014-01-22 Az akácüldözés megállítására szólított fel Glattfelder Béla FATÁJ 2014-01-17 A faültetvényekhez FATÁJ 2014-01-17 EU az idegenhonos özönfajok ellen FATÁJ 2014-01-02
|
| |||||||
|