A Hazaivadász “Erdei utakon Reviczky Gáborral” sorozatának a 67. azaz 2021/13. adása látható az alábbiakban.
Természetközeli vadgazdálkodás a Pilisben (5:12)
Az erdő élővilága roppant érzékeny ökológiai rendszert alkot, amelynek résztvevői aktív kölcsönhatások sokaságával befolyásolják a rendszer egyensúlyát. Egyes fajok eltűnése más fajok túlszaporodásához vezethet, ami fordítva is igaz, tehát a túlszaporodás veszélyezteti bizonyos fajok életlehetőségeit. A természetközeli vadgazdálkodás célja egy olyan vadállomány kialakítása, melynek téli táplálékszükséglete megfelel az élőhely tűrőképességének, ezáltal különleges intézkedések, például külön takarmányozás, vadkárelhárító kerítések nélkül is a termőhelynek megfelelő és stabil elegyes erdők tarthatók fenn.
Az Erdők Nemzetközi Világnapja 2021 (3:22)
Március 21-e az Erdők Világnapja. Az ENSZ Közgyűlés határozatának köszönhetően 2013-tól minden évben március 21-én világszerte az erdők és fák jelentőségéről emlékeznek meg az emberek. 193 tagállam támogatásával ezt az időpontot jelölték ki az Erdők Nemzetközi Napjává. Az idei esemény mottója: ‘Erdők helyreállítása: út a felépüléshez és jóléthez’.
Erdő Ernő bácsi meséi – Többféle erdő létezik? (1:00)
A világon nagyon sokféle erdő létezik. Vannak lombhullató erdőségek és vannak örökzöldek. Vannak erdők a vízpartokon és vannak erdők a szárazabb helyszíneken. Mind-mind másféle tulajdonságokkal bírnak.
Az agancshullajtás időszakán … (3:35)
Összetett esemény az agancs hullajtása, sok esetben nem is egyszerre zajlik le a két agancs vesztése. Az agancs elválása bonyolult folyamat, vérereknek, idegeknek kell el és lezáródni ahhoz, hogy maga a hullajtás minél kevesebb problémával járjon. Ha még nem érett meg a helyzet a természetes agancsvesztésre, ha még nem vált el teljesen a szarvas testétől az amúgy vele együtt élő csontkinövés, meglehet, a koponyacsont is sérül egy hajtás alkalmával, amikor a menekülő állatot sűrű aljnövényzetű bozótosba zavarják és rémületében, a nagyobb fákba akadva letöri az agancsát.
A Lajos forrás és környékének megújítása (3:11)
A Pilisi Parkerdő Zrt. az ország leglátogatottabb erdeit kezeli. Éves szinten mintegy 25 millió természetkedvelő járja be a vidéket, melynek infrastrukturális fejlettsége évről-évre egyre növekszik. Számtalan kilátó, turistaút, tanösvény szolgálja az idelátogató turistákat. Az idei esztendőben is új feladatot tűzött ki maga elé az erdőgazdálkodó, hiszen 23 forrás megújítására vállalkozott a Magyar Természetjáró Szövetséggel konzorciumban. Elsőként a Lajos-forrás fejlesztése indulhatott el.
Nemzeti Kincsünk az Erdő – Erdei források, patakok, tavak (2:00)
Az erdő életében a víz meghatározó szerepet tölt be. Tápanyagként és oldószerként alapvető fontosságú a növények életében. Az erdő ezen felül a vízmozgások természetes szabályozója is.
Gasztro percek – Tejszínes-tárkonyos vadleves (6:43)
A tárkony a régi erdélyi konyha közkedvelt zöld fűszere, adható és felhasználható mártásokhoz, sültekhez. Vadhús párolva, citrommal, zöldségekkel, erdei gombákkal, krémesre főzve tejszín hozzáadásával teszi ízletessé ételünket.
A teljes adás (26:00):
– Természetközeli vadgazdálkodás a Pilisben
– Az Erdők Nemzetközi Világnapja 2021
– Erdő Ernő bácsi meséi – Többféle erdő létezik?
– Az agancshullajtás időszakán …
– A Lajos forrás és környékének megújítása
– Nemzeti Kincsünk az Erdő – Erdei források, patakok, tavak
– Gasztro percek – Tejszínes-tárkonyos vadleves
Forrás: Hazaivadász
Szerk: MM