Folyamatosan zajlik a fakitermelés a Zala megyei erdőkben. A szakemberek szerint ezek, a fák számára nyugalmi időszaknak számító hetek és hónapok a legalkalmasabbak a tevékenység elvégzésére. A legértékesebb fafajok – a tölgy és a bükk – hazai és külföldi piacokra kerülnek.
Az erdő fái a vegetáción kívül jelenleg nyugalomban vannak, a termelés az élővilágot, a madarakat sem veszélyezteti – magyarázta Nemes Zoltán, a Zalaerdő Zrt. erdőgazdálkodási osztályvezetője.
– A Zalaerdő az éves termelésének a 60-70 százalékát próbálja ebben az időszakban megtermelni. Ezen kívül még egy fontos dolog, mivel a fák nyugalomban vannak, nincsenek lében, kevésbé romlanak, nem repednek, gombák nem támadják meg, tehát ebben az időszakban kitermelt faanyag sokkal tovább eláll. Ezt várják el a vevőink is – nyilatkozta Nemes Zoltán, a Zalaerdő Zrt. erdőgazdálkodási osztályvezetője.
Zala méltán híres az erdeiről, a megyében őshonos fafajok pedig kiváló alapanyagok az ipar számára.
– Zalában a bükk és a tölgy a legfontosabb fafaj, a Zalaerdőnek is nagy hányada ezekből a fafajokból áll, ezek a legértékesebb termékek. Furnér rönk, fűrész rönk készül belőlük, ebből természetesen bútor és minden egyéb felhasználásra alkalmas anyag – tette hozzá Nemes Zoltán.
A folyamatos, tervszerű gazdálkodásnak köszönhetően minden egyes levágott erdőrészlet megújul. Problémát a következő pár éven belül az esetleges munkaerőhiány okozhat majd az erdészetekben.
Forrás: V.A., kanizsaujsag.hu (Képek: Kanizsa TV)