E cikkben az Ukrajnából érkezett fenyő és lombos fűrészáru importot mutatjuk be a 2015. januártól 2022. áprilisig terjedő időszakban havi adatokkal nettó tonnában és ezer forintban.
Fenyő fűrészáru import Ukrajnából
Az Ukrajnából származó fenyő fűrészáru import mennyiségben (nettó tonna) a 2015-2018. időszakban nagyjából hasonlóan alakult, 2019 márciusban volt a legmagasabb havi adat. 2019-től a behozatal enyhén csökkenő tendenciát mutat. A 2022. márciusi és áprilisi adatok sem térnek el a a korábban megszokottól. Talán a 2021. második félévi csökkenése volt erősebb, mint a korábbi éveké. A háború kezdetének az idén március-áprilisi fenyő fűrészáru behozatal mennyiségére tehát nem volt drasztikus hatása. A továbbiak majd mindig két hónap késéssel lesznek megismerhetőek a statisztikából.
Értékben ugyanakkor jelentősen eltérnek 2021. és 2022. adatai a korábbiaktól, ami nyilván a jelentős árnövekedés következménye, ami már 2021. márciusától jól érzékelhető.
2015-2016-ban a KN 440710 vámtarifaszám alatt egyben volt az összes fafajú fenyő fűrészáru, amit 2017. januárral szétbontottak ezekre: 440711 Erdeifenyő fűrészáru, 440712 Luc-jegenye fenyő fűrészáru és 440719 Egyéb fenyő fűrészáru. A vámtarifában persze e megnevezések hosszabbak. Talán nem baj, hogy nem ilyen részletesen bontva mutatom ezen import mozgását. (Persze ha lenne rá igény, …)
Lombos fűrészáru import Ukrajnából
A ukrán eredetű lombos fűrészáru import grafikonja valamivel “mozgalmasabb”, mint a fenyő esetében. Fafajok szerint a tölgy a domináns és a kőris, ami még számottevő, bár ez utóbbi 2019. közepe előtt volt inkább jellemző. A vámtarifában szerepel még a 440794 szám alatti cseresznye is a lombos fűrészáruk között külön tételként, de Ukrajnából a vizsgált teljes időszakban nem érkezett cseresznye fűrészáru.
A lombos fűrészáru ukrajnai importja esetén is jelentős értéknövekedés, azaz árugrás érzékelhető az adatokat ezer forintban mutató grafikonon. Ez azonban a háború kezdete óta élő jelenség.
Trópusi fűrészáru
A vámstatisztika a 4407 fűrészáru csoportban a trópusi fafajokat is felsorolja, azonban ezekből egyetlen tonna mennyiségű, vagy forint értékű tétel sem érkezett Ukrajnából a teljes vizsgált időszak alatt.
Adatforrás: KSH Tájékoztatási adatbázis
Adatleszedés, grafikonozás és a szöveg: MM
Kiegészítés:
Magyarország, Ukrajna fa és fatermék export-import címmel írtam 2022-03-20-án hasonló témában, amikor az éves adatokat mutattam be. Most pedig arra voltam kíváncsi, hogy milyen változásokat hozott az év eleje a fűrészáru félék importjában. (MM)