FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Erdők és a felhőzet kapcsolata

Forrás: Universität Leipzig

Egy újonnan közzé tett német-kínai kutatásban igazolták azt a régi feltételezést, amely szerint az erdők és a felhőzet közt szoros kapcsolat van. Sajnos azonban az is kiderült, hogy ez egyúttal nagyobb mértékű felmelegedéssel is jár az érintett területeken. A kutatást a Lipcsei Egyetem ismertette

[FATÁJ megjegyzés: a tanulmány az erdőirtás alatt a terület funkciójának megváltoztatását (terület faállományának felszámolását, majd mezőgazdasági használatba vételét) érti. Ezt a kifejezést nem szabad összetéveszteni a fakitermelés fogalmával. Magyarországon sok-sok évtized óta nincs jelen az erdőirtás. Hazai erdeinkben tartamos, tervszerű, fenntartható erdőgazdálkodás folyik, mely folyamatnak időnként része a fakitermelés is.]

A fakivágások klímánkat melegítő hatása testet ölt az ezzel járó szén-dioxid-kibocsátásban, azonban az erdőterületek színe sötétebb, mint a kivágott területeké, emiatt pedig kevesebb hőt szabadna elnyelnie a leirtott környezetnek. A kutatók most kimutatták, hogy a felhőzet hiánya, amit a fakivágás okoz, ezt a hűtő hatást megfelezi.

A modellszámítások és szimulációk mellett a kutatók mérési adatokat is felhasználtak vizsgálataikban. Ezek arra vezettek, hogy az erdőirtás hatására a nagy fényvisszaverő képességű alacsony szintű felhőzet világszerte csökken, a trópusokon emellett még a magas szintű felhőzet is. A csökkenő felhőzetet részint megmagyarázza az, hogy az erdők nélkül a terület felett nem alakul ki olyan stabil feláramló és nagy nedvességtartalmú légtömeg, ami a felhők létrejöttéhez szükséges.

3. ábra: A kimenő sugárzás változása a légkör felső rétegében (TOA) az erdőirtás miatt.

A kutatók hozzátették, hogy elég hézagos még a tudásunk arról, hogy milyen összefüggések állnak fenn az erdők, az erdőirtás és a klíma között, így az erdők biológiai sokfélesége és a felhőképződése között. Erről jelenleg is zajlanak a vizsgálatok.

forrás: NationalGeographic

Előző cikk

Beszélgetés az erdeink helyzetéről

Következő cikk

Halálos erdőtűz Görögországban



Stihl
(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések
Tovább

Magyarország erdészeti tájai

A XXVIII. Erdők Hetéhez kapcsolódva az Agárminisztérium Erdőrendezési Főosztálya elérhetővé tette a nagyközönség számára a Magyarország erdészeti tájai című teljes könyvsorozatot elektronikus…