Egy dél-kínai erdészeti konferencián részt vevő nemzetközi küldöttek nagyobb globális együttműködésre és innovációra szólítottak fel az erdészeti ágazat megerősítése és a fenntartható növekedés előmozdítása érdekében.
Az Erdészeti Világkonferencia 2024 (2024 World Forestry Industry Conference), amelyet a Guangxi Zhuang autonóm régió fővárosában, Nanningban tartottak, szombaton nyílt meg közel 1100 vállalat részvételével. A kétnapos rendezvényen új technológiák kiállításait és a fenntartható erdészeti gyakorlatokról szóló megbeszéléseket tartottak.
Guan Zhiou, a kínai Nemzeti Erdészeti és Gyepgazdálkodási Igazgatóság (China’s National Forestry and Grassland Administration) vezetője hangsúlyozta az erdészeti ágazat kritikus szerepét a zöld fejlődés előmozdításában és a gazdaság fellendítésében. Elmondta, hogy Kína elkötelezett a nagyszabású földterületek zöldítésére irányuló kezdeményezések mellett a fenntartható jövő építése érdekében.
A hivatalos adatok szerint Kína 87,6 millió hektár ültetett erdővel és 263,7 millió hektár gyepterülettel áll a világ élén. Az ország erdő- és gyepgazdálkodási ágazata tavaly 9,28 billió jüan (1,28 billió dollár) [FATÁJ kiegészítés: 1 billió = 1000 milliárd] összértékben termelt, amelyből több mint 100 millió gazdálkodó háztartás és több mint 60 millió ipari dolgozó részesült. Az ágazat jelentősen hozzájárult a vidék vitalizálására irányuló erőfeszítésekhez is.
Charlotte Austin, Új-Zéland elsődleges iparágakért felelős miniszterhelyettese kiemelte az Új-Zéland és Kína közötti erős erdészeti kereskedelmi kapcsolatot. Megjegyezte, hogy Kína kapja Új-Zéland fenyő rönk exportjának több mint 90 százalékát. „A két ország közötti erdészeti kereskedelem és együttműködés kézzelfogható gazdasági eredményeket eredményez, és hozzájárul mindkét népünk jólétéhez” – mondta Austin. Hozzátette, hogy Új-Zéland jelentős lehetőségeket lát fenyőfája számára a kínai építőiparban.
Bayarsaikhan Javkhlan, Mongólia elnökének tanácsadója elismerését fejezte ki Kína zöld fejlesztési kezdeményezésekhez nyújtott támogatásáért. Példaként említette a két ország közös erőfeszítéseit Mongólia „Milliárd fa” kezdeményezésének keretében, amelyet 2021-ben jelentettek be az ENSZ Közgyűlésen. A kezdeményezés részeként a két ország létrehozza a Mongólia-Kína Együttműködési Központot az elsivatagosodás elleni küzdelemért, amely várhatóan kulcsszerepet játszik majd a régió környezetvédelmében és az erdők helyreállításában.
A konferencia során a résztvevők 35 szerződést írtak alá összesen 19,4 milliárd jüan (2,68 milliárd dollár) értékben, ami jól tükrözi, hogy a rendezvény az innovációra és a magas színvonalú fejlesztésre összpontosított az erdészeti ágazatban.
Guan dicsérte Guangxi gazdag erdészeti erőforrásait, megjegyezve, hogy a régió rendelkezik a legnagyobb ültetett erdőterülettel Kínában. Guangxi erdő- és gyepgazdálkodási ágazat tavaly 956,9 milliárd jüan (132,6 milliárd dollár) összértékben járult hozzá a termeléshez, ezzel az ország élén állt. Csillagánizs és gyantatermékei, valamint feldolgozott származékaik a globális kereskedelmi volumen több mint 50 százalékát teszik ki.
Guan azt mondta, reméli, hogy Guangxi a konferenciát lehetőségként használja fel a nemzetközi együttműködés elmélyítésére és a fenntartható erdőgazdálkodás előmozdítására.
szerk/ford: Tóth János, forrás: ChinaDaily 11-26