Nagy-Britannia: 2024. november 28-án egy új Faültetési Munkacsoportot (Tree Planting Taskforce) hoztak létre, amelynek feladata, hogy felügyelje több millió fa ültetését az Egyesült Királyságban. A munkacsoport, amelynek elnöke a négy nemzet erdészeti minisztere, az Egyesült Királyság minden részéből összegyűjtötte a legfontosabb független szervek és a megvalósító partnerek képviselőit.
A találkozó napirendjének első számú témája az volt, hogy miként lehet előmozdítani az Egyesült Királyság faültetését a közös nettó nullás célkitűzésünk elérése érdekében, a kormány azon kritikus fontosságú küldetésének részeként, hogy az Egyesült Királyság tiszta és zöld energia szuperhatalommá váljon.
Az Egyesült Királyságban kevesebb a fával borított terület, mint szinte bárhol máshol Európában, és több munkára van szükség ennek a hiányosságnak a megszüntetéséhez. Nemzetünk erdőterületei és fái az egész Egyesült Királyságban a közösségek szívét alkotják, elengedhetetlenek a jólét támogatásához és az életminőség javításához, emellett fenntartható faanyagot biztosítanak, és otthont adnak a legfontosabb fafajok némelyikének.
A Munkacsoport célja, hogy erősítse az együttműködést az Egyesült Királyságban, és meghatározza az együttműködés lehetőségeit, hogy javítsa a faültetéseket és biztosítsa az erdők hosszú távú fennmaradását, megőrizve azok előnyeit a jövő generációi számára.
Mary Creagh erdészeti miniszter elmondta: „Ezt a kormányt azzal a megbízatással választották meg, hogy megvédje és helyreállítsa a természetet. Ezért ma büszkén teljesítem ígéretünket, hogy létrehozzuk a faültetési munkacsoportot, amely négy nemzetünkben több millió fa ültetését fogja felügyelni. A fák hatalmas társadalmi, környezeti és gazdasági előnyökkel járnak: elnyelik a szén-dioxidot, hűtik városainkat, javítják a közérzetet és segítenek csökkenteni az NHS költségeit, miközben a virágzó erdészeti ágazat támogatja a zöld munkahelyeket és ösztönzi a gazdasági növekedést”.
Richard Stanford, az Erdészeti Bizottság elnöke elmondta: „Soha nem volt még ennél fontosabb az idő, hogy lépéseket tegyünk a fák, erdők és erdők számának növelésére és javítására az Egyesült Királyságban a következő években. Létfontosságú, hogy négy nemzetünk összefogjon és partnerségben dolgozzon ezen a küldetésen. Ez az új Faültetési Munkacsoport elkötelezett a négy nemzet közös erdészeti céljainak megvalósítása mellett, hogy a virágzó fákkal, erdőkkel és erdőkkel továbbra is meg tudjunk küzdeni a társadalom legnagyobb kihívásaival.”
Mairi Gougeon, Skócia vidékügyi minisztere elmondta: „Üdvözlöm a munkacsoport megalakulását, mivel mindannyiunk közös érdeke, hogy növeljük az erdősültséget és elérjük az ezzel járó többszörös előnyöket, különösen az éghajlatváltozás és a biológiai sokféleség csökkenésének kezelése tekintetében.
„Jelenleg Skócia az Egyesült Királyságban az összes új erdőterület mintegy 75%-át adta. A 23/24-es időszakban 15.000 hektár új erdőt hoztunk létre, ami az Egyesült Királyságban kitűzött cél több mint 50%-át tette ki. Bár ez jelentős hozzájárulás, tudjuk, hogy mindannyian tehetünk még többet.
„Az új munkacsoport nagyszerű lehetőség lesz valamennyi ország számára, hogy megosszák egymással értékes meglátásaikat és ötleteiket az erdőterületeink bővítése és a jövő ellenálló erdeinek létrehozása érdekében.”
Andrew Muir, Észak-Írország mezőgazdasági, környezetvédelmi és vidékügyi minisztere elmondta: „Üdvözlöm a faültetési munkacsoport létrehozását az Egyesült Királyságban, és úgy vélem, hogy a munkacsoport hatékony eszközt jelent a kihívást jelentő faültetési célok elérése érdekében történő együttműködés elősegítésére.
„A munkacsoport munkája kulcsfontosságú lesz a faültetések nagyobb mértékű ösztönzésében, az éghajlatváltozással kapcsolatos célok elérése, a biológiai sokféleség növelése, valamint az erdők és erdős területek fenntarthatóságának az egymást követő generációk számára történő fenntarthatóságának alátámasztása érdekében.”
Huw Irranca-Davies, Wales éghajlatváltozásért és vidékügyekért felelős miniszterelnök-helyettese elmondta: „Wales volt az egyik első nemzet a világon, amelyik klímavészhelyzetet hirdetett, és üdvözöljük a lehetőséget, hogy tagjai lehetünk az Egyesült Királyság faültetési munkacsoportjának.
„Az erdőgazdálkodás decentralizált ügy, de mindannyiunknak közös kihívásokkal kell szembenéznünk, és a nemzetek közötti jó gyakorlatok megosztásának egyértelmű előnyei vannak. Továbbra is szeretnénk megkönnyíteni a walesi földtulajdonosok számára, hogy olyan módon ültessenek fákat, amely egyrészt hozzáadott értéket teremt a vállalkozásuk számára, másrészt segít az éghajlati és természeti vészhelyzet kezelésében.
„A zöld munkahelyek és a növekedés megteremtése vidéki közösségeinkben kiemelt prioritás számunkra, és ehhez elengedhetetlen a virágzó mezőgazdasági ágazat mellett a virágzó fa- és erdészeti ágazat. Ezért örülök, hogy az új évben konzultációt fogunk közzétenni a walesi faipari stratégiáról. Alig várom, hogy a munkacsoport segítsen nekünk a Walesre vonatkozó kötelezettségvállalásaink teljesítésében.”
A bejelentés a költségvetésben tett kötelezettségvállalást követte, amely szerint Angliában a következő két évben (2024/5 és 2025/6) akár 400 millió fontot is biztosítanak faültetésre és a tőzeglápok helyreállítására.
A kormány a környezetvédelmi fejlesztési terv gyors felülvizsgálatát indította el, hogy biztosítsa a jogi célok teljesülését, beleértve a környezetvédelmi törvény azon célkitűzését is, hogy 2050-re 16,5%-os fásítást kell elérni.
Nemrégiben bejelentette a következő lépéseket annak a nemzetközi célnak a megvalósítása felé, hogy 2030-ra a természetvédelmi területek és tengerek 30%-a természetvédelmi terület legyen, és kinevezte a természetvédelem első különleges képviselőjét.
szerk/ford.: Tóth János, forrás: GOV.UK / ForestryJournal