A Bakonyerdő több mint egy éve csatlakozott a MyGardenOfTrees projekthez, mely önkéntes részvételen alapuló kutatási projekt, az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodni képes európai erdőkért.
Az első megfigyelési év eredményei láthatóak a grafikonon, mely a 2024-ben különböző származási helyekről elültetett magok csírázását és a csemeték túlélését mutatja a kísérleti parcelláinkban.
Az erdészek évszázadok óta végeznek származásvizsgálatokat, melyek során különböző eredetű magok növekedését hasonlítják össze ugyanazon az élőhelyen. Ilyen származási kísérletet, a Svájci Szövetségi Kutatóintézet nemzetközi kutatását indítottuk el három bakonyi helyszínen, a Farkasgyepűi Erdészet, Forrasztókői egzótakertjében, valamint a Bakonybéli Erdészet, Kőris-hegyi és Kék-hegyi erdőrészleteiben.
A mikrokertekbe közönséges jegenyefenyő (Abies alba), kaukázusi jegenyefenyő (Abies nordmanniana), Borisz-király jegenyefenyő (Abies borisii-regis), közönséges bükk (Fagus sylvatica) és keleti bükk (Fagus sylvatica subsp. orientalis) magokat vetettük el, melyek 13 ország 23 különböző régiójából származnak.
A MyGardenOfTrees projekt több száz kis méretű származásvizsgálatból, úgynevezett mikrokertekből álló hálózatot hoz létre szerte Európában. Ennek előnye, hogy a különböző genetikai eredetű származások sokféle kombinációban vizsgálhatók eltérő környezeti feltételek mellett. Nyomon követhető, hogy a fák milyen mértékben képesek alkalmazkodni az eredeti termőhelyüktől eltérő körülményekhez. A projekt résztvevői 5 évig kísérik figyelemmel a csemeték fejlődését, ez a kutatás tehát elsősorban a korai életszakasz túlélési és növekedési tulajdonságainak megfigyelésére, elemzésére összpontosít.
Ha a projekt során végzett megfigyelések azt támasztják alá, hogy ezeknek a rokonfajoknak jobb a csírázása és a fejlődése, az erdészek fontolóra vehetik a behozatalukat, mely az úgynevezett támogatott fajvándorlás.
A MyGardenOfTrees projekt teljes lendületben
2022-ben és 2023-ban a MyGardenOfTrees projektben történő önkéntes részvételre a FATÁJ olvasóit is meghívtuk. A projekt Európa különböző részeiről származó Abies és Fagus fajok magjainak csírázását és a csemeték túlélését vizsgálja, ezeket több száz kísérleti területen (ún. mikro-kertekben) ültettek el (lásd a térképet).
2023-ban Magyarországról összesen 27 erdész, biológus, természetvédelmi őr és természetet kedvelő ember csatlakozott 28 mikro-kert telepítésével, ami az Európában összesen 314 mikro-kert számához képest rendkívül figyelemre méltó arány. Résztvevőink rendszeresen szolgáltatnak adatokat a mikro-kertjükben fejlődő Fagus és Abies fajok csemetéinek állapotáról. 2024-ben a tavaszi, nyári és őszi monitorozási időszakok alatt 10.250 beküldött űrlapon összesen 255.715 megfigyelési adat érkezett be a bükk- és fenyőcsemeték csírázásáról és túléléséről. Ebből kiemelkedő számú, átlagosan fejenként 1165 megfigyelési adatot szolgáltattak a magyarországi résztvevők, ami lelkiismeretes, rendszeres megfigyelésre utal (monitorozási eredményekről információk itt olvashatók).
Az 5 éves vizsgálati időszak során összegyűjtött megfigyelési adatokat, információkat a támogatott fajvándorlási programok tervezéséhez szükséges eszköz fejlesztéséhez használjuk majd fel. Résztvevőink ősszel folyamatosan figyelemmel kísérték a Fagus csemeték levélszíneződését is. Ezek a megfigyelések fontos információt szolgálatatnak ahhoz, hogy a különböző származási helyről ültetett, túlélő csemeték őszi fenológiai változásai hogyan alakulnak, miben változnak különböző környezeti feltételek között.
Ezúton is köszönjük a magyarországi résztvevők kitartó önkéntes munkáját! A FATÁJ olvasóit pedig kérjük, látogassák meg projektünk honlapját és Facebook oldalát részletesebb információkért!
Forrás: MyGardenOfTrees / Bakonyerdő FB oldala