Az EFI – Európai Erdészeti Intézet legújabb politikai összefoglaló tájékoztatója az erdők ellenálló-képességével és zavaraival, valamint a biodiverzitás szerepével foglalkozik. Olvasd el, miért számít a biodiverzitás, és mit tehetnek a politikusok és az erdőgazdálkodók a biodiverzitás fokozásáért.

Az erdők ellenálló-képessége és zavarásai: Milyen szerepet játszik a biológiai sokféleség?
A biológiai sokféleségre ellentétes hatással vannak az éghajlatváltozás miatt fokozódó zavaró tényezők: a természeti zavarok, mint például a rovarfertőzések és a tüzek, egyre gyakoribbak, ami az erdőket fiatalabbá és nyitottabbá teszi.
Ez előnyös azoknak a fajoknak, amelyeknek a növekedéshez fényre van szükségük, de káros azoknak, amelyek az öreg és sűrű erdőktől függenek.
A természeti zavarok ugyanakkor elősegíthetik a biológiai sokféleség növekedését is, mivel lehetőséget teremtenek (több) éghajlathoz alkalmazkodott fafajok betelepítésére.
A biológiai sokféleség fontos, mert
-> kulcsfontosságú a zavaró tényezőkkel való megbirkózásban: A fajokban és funkciókban gazdagabb erdőkben kisebb a valószínűsége a nagyméretű pusztulásoknak, mivel a fafajok eltérően reagálnak a stresszre és a zavaró tényezőkre.
Megjegyzés ⇨ ez a hatás nagyobb, ha különböző fajokat keverünk, például lassan és gyorsan növekvőket
-> stabilizálhatja a termelékenységet: A nagyobb faállomány-sokféleség növelheti az erdőtermelés biztonságát és stabilitását, ami stratégiai értéket jelent az erdőgazdálkodás számára a faanyag-termelés szempontjából.
Megjegyzés ⇨ a termelékenység csökkenhet a lassabban növekvő fajok arányának növekedésével
-> pótolhatatlan: az erdők biológiai sokfélesége az egyik legnehezebben helyettesíthető ökoszisztéma-szolgáltatás.
-> holisztikus értékeket nyújt: a biológiai sokféleséget nagyra értékelik, és támogatja az erdők alkalmazkodóképességét, biztosítva az ökoszisztémák és a társadalom rezilienciáját.
Mit tehetnek a politikai döntéshozók és az erdőgazdálkodók a biológiai sokféleség javítása érdekében?
Nemzeti és regionális politikai döntéshozók
(1) A fafajok sokféleségének javítása:
Különböző funkcionális tulajdonságokkal rendelkező fafajok keverékének előmozdítása a zavarás utáni helyreállítás és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás javítása érdekében.
Például kombinálják a különböző szárazságtűrésű és zavarásérzékenységű lombhullató és tűlevelű fafajokat.
Összekapcsolják a patás állatok legeltetésének szabályozását a fák sokféleségének növelésével.
(2) A szerkezeti sokféleség előmozdítása:
- Az egyenetlen korú erdők fejlesztésének támogatása a sebezhetőség csökkentése és a zavarások utáni helyreállítás felgyorsítása érdekében.
- Az elhalt faanyag erdőben való megtartásának ösztönzése a biológiai sokféleség, valamint a víz- és tápanyag-körforgás javítása érdekében.
- Ösztönözzék az erdőállományok fejlett regenerációját a zavarások utáni helyreállítás felgyorsítása érdekében.
(3) Pénzügyi támogatás és képzés biztosítása az erdőgazdálkodók számára:
- Képzési programok szervezése az erdők biológiai sokféleséget elősegítő és ellenálló képességet növelő gazdálkodásáról.
- Pénzügyi ösztönzők biztosítása a fafajok és a funkcionális sokféleség, valamint a szerkezeti komplexitás különböző aspektusainak előmozdítása érdekében.
Erdőtulajdonosok és erdőgazdálkodók
(1) Az ökológiai és társadalmi-gazdasági reziliencia egyidejű előmozdítása:
- A fafajok összetételének diverzifikálása a szélsőséges időjárási események során bekövetkező nagymértékű veszteségek kockázatának csökkentése érdekében.
- Különböző fafajokat és szerkezeteket tartalmazó erdők létrehozása, amelyek különböző fajokat támogatnak a biológiai sokféleség és a faanyag-termelés fenntartása érdekében.
- Az üzleti célok kiterjesztése a kockázatok mérséklése érdekében.
(2) A zavaró tényezők felhasználása a biológiai sokféleség javítására:
- A zavaró tényezők nyomainak megőrzése, például a holtfa, a fejlett regeneráció és a megmaradt fák, az erdő helyreállítása és a biológiai sokféleség támogatása, valamint élőhely biztosítása a vadon élő állatok számára.
- A zavaró tényezők dinamikáját utánozó új erdőgazdálkodási módszerek alkalmazása.
(3) Az irányítási intézkedések átgondolása:
- Helyi viszonyokhoz igazodó erdőgazdálkodási gyakorlatok alkalmazása.
- Jelöljön ki olyan területeket, amelyek idővel növelhetik természetvédelmi értéküket, és a tájegységek közötti biodiverzitás-átjáróként szolgálhatnak.
- Szabályozza a vadállomány sűrűségét a helyhez alkalmazkodott fajok természetes regenerációjának elősegítése érdekében.
Milyen kompromisszumok vannak?
A biológiai sokféleség javítása hatással van a faanyag-termelésre, mivel a nagyobb fafajok sokféleségének bevezetése rövid távon csökkenti a gazdasági nyereséget, de hosszú távon stabilabbá és ellenállóbbá teszi az ökoszisztémát. Az intenzív gazdálkodási módszerek enyhíthetik bizonyos zavaró hatásokat, de gyakran károsítják a biológiai sokféleséget és a multifunkcionalitást.
A zavarások nyomai holtfaanyagot hozhatnak létre, ami kedvez a biológiai sokféleségnek, de növelheti a kártevők vagy a tüzek kockázatát. A regionális/helyi körülmények fontosak, a helyi adottságoknak kell meghatároznia, hogy mely intézkedések (pl. fajválasztás, zavarásmegelőzés) megvalósíthatók és hatékonyak, mivel az egységes stratégiák növelik a kudarc kockázatát. A táj egészére kiterjedő övezetek kialakítása segíthet a prioritások közötti egyensúly megteremtésében.
forrás: EFI