A szú továbbterjedésének megakadályozása érdekében a szú által érintett fát a lehető leggyorsabban ki kell vágni és el kell távolítani az erdőből. Így jött létre az egyedi projekt Alsó-Ausztriában: Közép-Európa legnagyobb fatelepe Amstettenben.
Az ORF 2020. 12. 28-i adásában volt látható a jelenség és a fatelep bemutatása.
(Ha jó a tipp, a képkapcsoló visz a térképen a felhagyott fűrésztelephez.)
Egész erdők tönkrementek, s a szú továbbterjedésének megakadályozása érdekében amilyen gyorsan lehet, kitermelik a szúkáros fát és elszállítják az erdőről. E famennyiség befogadására hozták létre Közép-Európa legnagyobb fatelepét Amstettenben.
Az Osztrák Államerdészet (ÖBF) egy korábbi fűrészüzem mintegy 10 ha-os rönkterén gyűjti össze a kitermelt fenyő hengeresfát, hogy onnét majd később lehessen azt tovább szállítani, elsősorban a papíripar részére.
Most 150 ezer m3 hengeresfa van ott. A papírgyárak Európában már nem tudnak több fát fogadni, nincs helyük hozzá. A létrehozott fatelep puffer raktárként működik. A cél az anyagfolyamatok kiegyenlítése.
Automata faanyag mennyiség mérő rendszert hoztak létre az érkező kamionok fogadására, amit 3-4 hónapon át teszteltek, január 1-től fog élesben üzemelni. Az egész rendszer digitális. A digitalizálás célja nem a munkhelyek megtakarítása volt.
Naponta 50-100 kamion érkezik.
Az Államerdészet részéről Wolfgand Holzer, a fabeszerzési és logisztikai vezető, valamint Fritz Oedl, ennek a projektnek a felelőse és Raimund Ziegler (Felix Tools), az elektronikus rendszer fejlesztője nyilatkozik a műsorban.
Újra használatba vették a korábban üzemen kívül helyezett vasúti iparvágányt is, ugyanis az anyag 3/4 részét vagonban szállítják el.
Több százezer m3 az a faanyag mennyiség, amit ide be-, majd innét kiszállítanak. A cél az, hogy 2 évnél tovább semmi esetre se álljon itt a fa a minőségromlás elkerülése érdekében.