FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Március ismét a barlangok hónapja

A „Barlangoljunk!” kampány célja hazánk különleges barlangjainak bemutatása, népszerűsítése, hiszen nemzeti park igazgatóságaink nem csupán a természet élő elemeinek megőrzéséért felelősek, hanem az élettelen természeti értékeink megóvása is feladatkörükbe tartozik – mondta az Agrárminisztérium környezetügyért felelős államtitkára Budapesten, a Szemlő-hegyi-barlangban.

Rácz András a „Barlangoljunk! – március a barlangok hónapja” nyitórendezvényén kiemelte: változnak az igények, az emberek ma már egyre többször keresik az aktív kikapcsolódás lehetőségeit. A barlangok világába kalauzoláshoz a nemzeti parki igazgatóságok kínálnak egyre több lehetőséget – fogalmazott.

Magyarországon a természeti környezet állapotának javítása mellett egyre nagyobb az igény a természetet bemutató infrastruktúrára, ezért azt folyamatosan meg kell újítani az érdeklődés fenntartásáért – világított rá az államtitkár.

Az elmúlt 10 évben jelentősen növekedett hazánk ismert barlangjainak száma, illetve barlang járatainak hossza. Jelenleg mintegy 4200 db barlang található az Országos Barlangnyilvántartásban, melyek összes hossza közel 300 km. Sikerüket, népszerűségüket bizonyítja, hogy a nemzeti park igazgatóságok regisztrált látogatóinak csaknem fele barlangi bemutatóhelyekre vált belépőt, vagy vesz részt ilyen szakvezetésen, programon. Külön öröm, hogy a „Barlangoljunk!” kampány 2014-es elindulása óta csaknem 30%-al növekedett az idegenforgalmi hasznosítású barlangok látogatószáma, mely évi mintegy 1,6 millió főre tehető – sorolta az államtitkár.

Budapestet méltán nevezzük a barlangok fővárosának: a világ egyetlen olyan fővárosa, amelynek házai és utcái alatt barlangok, sőt jelentős kiterjedésű, különleges képződményekkel díszített barlangrendszerek találhatók. Jelenleg 174 ismert barlang húzódik fővárosunk alatt, melyek járatrendszere összesen meghaladja az 58 km-t – világított rá az államtitkár.

Rácz András említést tett arról is, hogy a Szemlő-hegyi-barlangot – amely babakocsival, illetve kerekesszékkel is látogatható – szokták Budapest „föld alatti virágoskertjének” is nevezni. A falain látható ásványkiválások változatos formái a barlang kiépített szakaszán is megcsodálhatók.

Rácz András kiemelte, egész évben varázslatos föld alatti élményekben lehet részünk, ha Magyarország számos barlangjának egyikét választjuk kirándulási programnak. Kiválóan alkalmas helyszín a túrákhoz, családi kikapcsolódásokhoz, hiszen a barlangok hőmérséklete télen-nyáron szinte állandó, kellemes klímával várják látogatóikat.

Az államtitkár hangsúlyozta, ennek jegyében pedig márciusban kedvezményekkel várják az érdeklődőket nemzeti parkjaink. Az Aggteleki Nemzeti Park, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, a Bükki Nemzeti Park, a Duna–Dráva Nemzeti Park és a Duna–Ipoly Nemzeti Park is több helyszínen és időpontban kínál lenyűgöző kirándulásokat egész márciusban a földfelszín alatt. Ebben az időszakban mind a kiépített, így kényelmesen bejárható, világító testekkel és korlátokkal ellátott barlangjaink, mind pedig a kiépítetlen, kalandturisztikai barlangjaink megismerésére különleges lehetőségeket biztosítunk.

forrás: AM Sajtóiroda

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Előző cikk

BIESSE Automaction Days

Következő cikk

Közösségi hulladékmentesítés



Stihl
(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések