A Glafos klímatechnológiai startup bejelentette a Grant nevű, mesterséges intelligenciával működő asszisztens elindítását, amelynek célja, hogy egyszerűsítse az erdőkkel kapcsolatos támogatások beszerzését és igénylését Angliában.
Itt a szenzáció: az Egyesült Királyság eltávolodik a földtulajdonosoknak és gazdálkodóknak nyújtott közvetlen kifizetések régi modelljétől. Ehelyett új, a környezetbarát földgazdálkodási gyakorlaton alapuló rendszereket vezetnek be. Gondoljon erre úgy, mint pénzügyi támogatás olyan dolgokra, mint a biológiai sokféleség növelése, a talajok egészségének megőrzése és több fa ültetése – lényegében megkönnyítve (és észszerűvé téve) a környezetbarát földhasználatot, miközben a pénzügyi terheket is csökkentik.
Az Egyesült Királyság kormánya a Nature for Climate Fund keretében több mint 500 millió fontot különített el 2020 és 2025 között az erdők létrehozására, de a tényleges faültetési arányok jelentősen elmaradtak a kitűzött céloktól. Ennek az alulteljesítésnek egyik fő oka a támogatások összetettsége, amelyben ez az új eszköz segít eligazodni.
Triin Uustalu, a Glafos vezérigazgatója és társalapítója elmondta: „A Grant az az egyablakos hozzáférési pont, amely átvágja a finanszírozási környezet zaját és összetettségét, hogy világos, használható információkat nyújtson.
„Szakértelem nélkül szinte lehetetlen megfejteni a gyakran zsargonnal és bürokratikus nyelvezettel teli támogatási dokumentációt és követelményeket. A Grant segítségével minden földtulajdonos, akár egy hektárral, akár több száz hektárral gazdálkodik, hozzáférhet a felhasználóbarát tanácsadáshoz.”
Bár a Grant nem helyettesíti a szakmai tanácsadást, célja, hogy az információ hozzáférhetőbbé tételének első fontos lépéseként szolgáljon.
A rendszerbe való belépés során a Grant összegyűjti a releváns helyalapú információkat, és személyre szabott műszerfalat hoz létre személyre szabott támogatási lehetőségekkel, javasolt felkérésekkel, anyagokkal és útmutatással.
A Grant jelenleg az összes fontosabb, fákkal kapcsolatos angliai finanszírozási programról tud információt nyújtani, és a tervek szerint az elkövetkező hónapokban az Egyesült Királyság többi részére is kiterjeszti a lefedettséget. A rendszer béta verziója már elérhető a www.askgrant.co.uk oldalon.
forrás: ForestryJournal