FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Bontásra vár a Várhegyi kilátó

fotó: Böröczky Bulcsú

Még az idén megkezdik a bontást Fonyódon. A Várhegyi kilátó évek óta zárva van, miután kiderült, hogy a fából készült tartószerkezetét házi cincérek és gomba támadta meg. Az életveszélyessé vált emblematikus építmény miatt a Fonyódi Önkormányzat pert indított, ami most lezárult.

A Fonyódon található Várhegyi kilátó sorsa régóta foglalkoztatja a helyieket és a turistákat egyaránt. A kilátó faszerkezete az elmúlt évek során súlyos károkat szenvedett, amelyet a faanyag-károsító gombák és a házi cincérek okoztak. A Várhegyi-kilátó 2011-ben épült pályázati forrásból, közel 80 millió forintos költségvetéssel. Az építmény faszerkezete azonban alig tíz év alatt jelentős károsodást szenvedett el, és 2021-ben nyilvánvalóvá vált, hogy a kilátó állapota nem teszi lehetővé a biztonságos használatot. A szerkezetet gyakorlatilag megették házi cincérek és farontó gombák. Az önkormányzat bírósági eljárást indított a kivitelező céggel szemben. 

Várhegyi kilátó, Széplátó, Fonyód, lebontják
A Várhegyi kilátót lebontják Fonyódon / Fotó: Kajetán Jácint
A Várhegyi kilátó ügyében döntött a bíróság

Az ügy nemrég lezárult, az önkormányzat pedig 60 millió forintos kártérítést kapott a kivitelezőtől. A kilátó az idei nyári szezonban biztosan nem lesz látogatható, hiszen az első lépés a faszerkezet teljes lebontása. Csak és kizárólag a faszerkezetet kell elbontani, a vázszerkezet és az alapok érintetlenek maradnak – számolt be Erdei Barnabás, Fonyód polgármestere. 

Új anyagból épülhet a Széplátó

A polgármester elmondta, elkötelezett a kilátó újjáépítése mellett, ugyanakkor a jövőbeni anyag-használattal kapcsolatban még nincs végleges döntés. 
– Én azt szeretném, ha nem fa szerkezetű lenne az új kilátó – mondta, hozzátéve, hogy a pontos tervek kidolgozása még hátra van. A kivitelezési költségek is kérdésesek, hiszen a 2011-ben 18 millió forintba kerülő faszerkezet ma már lényegesen drágább lenne, míg egy acél, vagy más, tartósabb anyagból készült szerkezet valószínűleg hosszabb élettartamot biztosítana. Erdei Barnabás szerint a per lezárása mindenképpen előrelépést jelent, hiszen így már konkrét tervek születhetnek a jövőre nézve. 

Több tízezer látogató

A Várhegyi Széplátó egykor kiemelt turisztikai látványosság volt, fénykorában évente közel 40 ezer látogatót vonzott. A város másik nevezetessége, a Sipos-hegyi kilátó a téli hónapokon kívül továbbra is működik, és évente mintegy 20 ezer látogatót fogad. Az önkormányzat reméli, hogy a most bontásra ítélt nevezetesség újjáépítésével Fonyód turisztikai vonzereje tovább növekedhet.

forrás: SONLINE

Előző cikk

Jysk Store Concept 3.0 - kész!

Következő cikk

29 méteres magasles



Stihl
(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések