FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Az erdők legyenek stratégiai prioritásúak

ASFOR – Romániai Erdészek Szövetsége, a WWF-Románia és további 75 szervezet az ország minden régiójából felszólítja a román kormányt, hogy a júniusi európai tárgyalásokon egyértelmű és határozott álláspontot foglaljon az erdők elismerése mellett, mint alapvető természeti infrastruktúra és stratégiai eleme a 2027. utáni európai uniós költségvetésnek.

Ezt a kérést hivatalosan is eljuttatták a kormányhoz a „Az erdők – a zöld beruházások jövőjének központi pillére” című kiáltványban, amelyet több mint 200 000 polgárt képviselő szervezetek – erdőtulajdonosok, tudományos intézmények, helyi hatóságok, civil szervezetek, polgári csoportok és az erdőgazdálkodási ágazat gazdasági szereplői – írtak alá.

Románia tehet különbséget

A Cătălin Predoiu ideiglenes miniszterelnöknek címzett és az érintett minisztériumoknak továbbított nyilatkozat hangsúlyozza, hogy Románia jelentős erdőterülettel, aktív erdészeti közösséggel és szilárd műszaki szakértelemmel rendelkezik – ezek az érvek teljes mértékben indokolják az erdőknek szánt külön költségvetési keret kérését. Ennek tükröznie kell az erdők alapvető szerepét a biológiai sokféleség védelmében, a szén-dioxid-megkötésben, a természeti katasztrófák megelőzésében és a vidéki közösségek fejlődésében.

Az európai intézmények 2028–2034 közötti politikai és pénzügyi prioritásainak meghatározása során Romániának lehetősége van aktívan befolyásolni az EU költségvetésének felépítését. Elengedhetetlen azonban, hogy az erdők valódi, nyilvánosan vállalt prioritássá váljanak az európai zöld átállás keretében.

Politikai és intézményi támogatás európai szinten

A manifesztumot az Európai Parlament erdőpolitikáról szóló állásfoglalása is támogatja, amely kifejezetten „a klímaátállás és a természet megőrzése érdekében az erdőgazdálkodók és a mezőgazdasági termelők támogatására szánt források meghatározását” kéri.

Victor Negrescu, az Európai Parlament alelnöke, támogató üzenetet küldött a „Erdők – a zöld beruházások központi pillére” című konferenciára, megerősítve az erdők fontosságát az Európai Zöld Paktum jövőjében.

Mit kérünk konkrétan?

A manifesztumot aláíró szervezetek a következőket kérik:

  • az erdők elismerését az Európai Unió stratégiai infrastruktúrájaként;
  • EU-források elkülönítését az erdők fenntartható gazdálkodására, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra és az erdészeti bio-gazdaság fejlesztésére;
  • a zöld beruházások támogatását az erdős vidéki térségekben;
  • az erdők által nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatások méltányos ellentételezése.

Célzott források nélkül nem beszélhetünk valódi védelemről

Annak ellenére, hogy az erdők az EU területének több mint 43,5%-át borítják, továbbra is elégtelen pénzügyi támogatást kapnak, amely nem áll arányban stratégiai jelentőségükkel a klíma, a biológiai sokféleség és a gazdasági reziliencia szempontjából. Románia élesen érez egy működőképes nemzeti vagy európai mechanizmus hiányát, amely támogatná a megőrzési erőfeszítéseket és ösztönözné a fenntartható erdőgazdálkodásba történő beruházásokat.

Az ASFOR elnökének nyilatkozata – Ciprian Dumitru Muscă

„Romániának egyértelműen és határozottan ki kell mondania: az erdők fontosak. Nem csak a természet, hanem az emberek, a gazdaság, az egészség és a jövő számára is. Ideje, hogy a kormány az erdőket valódi prioritássá tegye az Unió jövőbeli költségvetéséről szóló európai tárgyalásokon. Lehetőségünk van arra, hogy az erdőket a fenntartható fejlődés és a zöld beruházások egyik pillérévé tegyük. Ezt nem szabad elszalasztanunk.”

Ciprian Muscă, ASFOR elnök

Előző cikk

Innovációk a faipar szolgálatában

Következő cikk

Terülőminták természeti formákból




(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések
Exit mobile version