Az Európai Unió Tanácsa (Council) június 24-i ülésén elfogadta álláspontját az új, uniós szintű erdőmonitoring-keretről, amely lehetővé tenné az erdőkre közvetlenül vagy közvetve hatást gyakorló uniós célok, politikák, célkitűzések és eszközök megvalósításának nyomon követését.
A keret célja az erdők fenntartható gazdálkodásának és rezilienciájának javítása egész Európában. Egy átfogó erdészeti tudásbázis létrehozásával jobb adatokkal és könnyebb hozzáféréssel fogja szolgálni az erdők fenntartható gazdálkodását és többfunkciós szerepét előmozdító információkat.
A bizottsági javaslat főbb elemei
A bizottsági javaslat az EU 2030-as erdőstratégiájából származó fő jogalkotási kezdeményezés. A Bizottság az EU tagállamaival együttműködve létrehozná és működtetne egy magas színvonalú monitoringrendszert a harmonizált erdészeti adatok biztosítása érdekében, a tagállamok meglévő mérési rendszereire építve. A javaslat emellett bevezeti az erdészeti adatok megosztására szolgáló keretrendszert, amely lehetővé teszi az adatok cseréjét a tagállamok között és uniós szinten.

”Az erdők bolygónk zöld tüdejének számítanak – elengedhetetlenek éghajlatunk, biológiai sokféleségünk, fenntartható növekedésünk és jövőnk számára. Az új erdőmonitoring-keretrendszerrel az erdőgazdálkodók és -tulajdonosok számára biztosítjuk azokat az eszközöket, amelyekre szükségük van ahhoz, hogy felelősségteljesen védjék és gazdálkodjanak ezzel a értékes természeti erőforrással, egyensúlyt teremtve a természetvédelmi és termelési célok között, és elkerülve a felesleges bürokráciát.” – nyilatkozta Czesław Siekierski, lengyel mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter
A tárgyalt előterjesztés, illetve annak 1. csatolmánya és 2. csatolmánya ide kattintva olvasható.
A Tanács által bevezetett főbb változtatások
A Tanács támogatja a harmonizált és összehasonlítható erdészeti adatok szükségességét a reziliencia és a biológiai sokféleség javítása érdekében, ugyanakkor úgy véli, hogy a javaslatot jelentősen egyszerűsíteni kell az erdőgazdálkodók és a nemzeti hatóságok adminisztratív terheinek és költségeinek csökkentése érdekében. Ezért általános megközelítésében számos változtatást vezetett be.
Alulról felfelé építkező megközelítés az erdőmonitoringhoz
A Tanács álláspontja alulról felfelé építkező megközelítést vezet be, amelynek értelmében az uniós szintű politikaalkotás kiindulópontja a nemzeti monitoring lenne.
A keret a nemzeti erdőállomány-felmérések során már összegyűjtött adatok harmonizációjára, valamint a tagállamok által más uniós jogszabályok és nemzetközi jelentési rendszerek alapján jelenleg használt mutatókra épülne. Csak egyértelmű, bizonyított értékű mutatókat használnának, de a tagállamok önkéntesen új mutatókat is bevezethetnek.
Távérzékelés és térképezés
A Tanács aggodalmát fejezte ki a távérzékeléssel (műholdak vagy drónok segítségével történő erdőadatok gyűjtése) nyert adatok pontosságával és megbízhatóságával kapcsolatban. Ennek eredményeként a Tanács egyetért azzal, hogy a térképezés továbbra is az egyes tagállamok felelősségi körében maradjon, mivel ők vannak a legjobb helyzetben ahhoz, hogy költséghatékony és testreszabott megoldásokat dolgozzanak ki, amelyek leginkább megfelelnek saját sajátosságaiknak és környezeti adottságaiknak. A tagállamok által gyűjtött erdészeti információk nyilvánosan hozzáférhetővé válnak.
A Tanács úgy véli, hogy ez a megközelítés megfelelő egyensúlyt teremt az adatok harmonizálása és a rugalmasság biztosítása között.
Integrált hosszú távú nemzeti erdőtervek
A Tanács úgy találta, hogy a javasolt önkéntes integrált hosszú távú nemzeti erdőtervek célja nem egyértelmű, és hogy ezek a tervek továbbra is a tagállamok hatáskörébe tartoznak. Ezért a Tanács úgy döntött, hogy eltávolítja ezt a rendelkezést.
Erdőegységek
A Tanács véleménye szerint a Bizottság által javasolt erdőegység fogalma nehezen meghatározható, adatvédelmi kérdéseket vethet fel, és bizonytalanságot okozhat azzal kapcsolatban, hogy ezek az egységek idővel hogyan változhatnak. Ezenkívül csak néhány tagállam használja elsősorban gazdálkodási célokra, ami megnehezíti az alulról építkező megközelítésben való alkalmazását. Ezért a Tanács úgy döntött, hogy törli az erdőegységekre vonatkozó rendelkezéseket.
Következő lépések
A Tanács készen áll az Európai Parlamenttel folytatandó tárgyalások megkezdésére, miután az utóbbi kialakította álláspontját.