FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

A vizes élőhelyek védelmében

A vizes élőhelyek számos növény- és állatfajnak adnak otthont és így az erdei ökoszisztéma nélkülözhetetlen részei. A Mecsekerdő a vizes élőhelyek világnapja alkalmából azokat a természetvédelmi intézkedéseket mutatja be, amelyeket az erdőgazdaság területén lévő élőhelyek védelmében indított az elmúlt időszakban.

A klímaváltozás negatív hatásai – például a szélsőséges csapadékeloszlás – jelentősen veszélyeztetik az ökoszisztémában fontos szerepet játszó vizes élőhelyeket. A Mecsekerdő kezelésében lévő területen – elsősorban Dráva-síkon – mintegy 1100 hektárt kitevő erdőben találhatók vizes élőhelyek, amelyek védelme érdekében az erdőgazdaság több természetvédelmi akciót is indított az elmúlt évek során.

A fenntartható erdőgazdálkodásnak köszönhetően a Dráva menti erdőkben a vizes élőhelyek madárvilágához tartozó, több védett és fokozottan védett madárfaj is fészkel: a fekete gólya, a rétisas, a barna és vörös kánya is.

A Mecsekerdő által kezelt erdők – földrajzi helyzetünkből adódóan – fontos szerepet töltenek be a madarak tavaszi és őszi vonulása során, a hosszú és kimerítő utazás alatt sok faj használja a vizes élőhelyeket pihenésre és táplálékkeresésre. Itt említhetjük a Kemse, Bogdása, Csányoszró, Páprád, Szentegát határában lévő mocsaras területeket, a Dráva régi medrét, valamint a folyón található gyűjtőtavak egyes részeit – utóbbiak közül a Szaporcai Ó-Dráva meder egyben Magyarország első, természetvédelmi szempontból kiemelt, úgynevezett Ramsari területe. 

Fotók: Guba Csaba, Mecsekerdő

A természetvédelmi kezelő Duna-Dráva Nemzeti Park a Mecsekerdő közreműködésével elkészítette az ormánsági vizes élőhelyek és gyepek, valamint a Kelet-Dráva kiemelt természetmegőrzési terület Natura 2000-es fenntartási terveit, amelyek célja a Dráva-sík ártéri mocsár rétjeinek, láp- és sásrétjeinek, illetve ligeterdőinek fenntartása, valamint a természeti folyamatokat jelző, úgynevezett indikátor-élőhelyek természetvédelmi helyzetének javítása, területi kiterjedésük, szerkezetük és jellegzetes fajösszetételük hosszú távú megőrzése.

A gyakorlati lépések közé tartozik az élőhelyek alapfeltételét biztosító víz, vagyis az ősi Dráva medermaradványaiban fennmaradt, természetes, tápanyagban gazdag – eutróf – tavak, mellékágak és holtágak vízminőségének megtartása, javítása, csakúgy, mint az idegenhonos, invazív fajok – akác, gyalogakác, bálványfa – visszaszorítása, amely több mint 155 hektár területen történt meg. A Mecsekerdő megújított erdőterveiben ezek a helyszínek már kíméleti, vagyis a gazdálkodás alól kivont területként szerepelnek.

forrás: Mecsekerdő Zrt.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Előző cikk

A Földön élő fafajok száma

Következő cikk

Hungarikum 2022 pályázat



Stihl
(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések