Szlovákia: Az Alacsony-Tátra Studienec területén, ahol akár 300 éves fák is találhatók, új fakitermelés indul. Erre hívta fel a figyelmet a “Mi vagyunk az erdő” kezdeményezés és a “Prales civil szervezet“. A természetvédők a fakitermelés azonnali leállítását követelik az FSC-tanúsítvánnyal (Forest Stewardship Council) védett területen, ahol szerintük beavatkozásmentes kezelési módot kellene alkalmazni. Az állami erdészet azzal érvel, hogy a fakitermelés a szúkárosítás miatt érzékenyen és a nemzetközi tanúsítás szabályainak megfelelően zajlik.
Fatáj megjegyzés: az FSC tanúsítás a fenntarthatóságot, a fenntartható erdőgazdálkodási tevékenységet garantálja.
A természetvédők rámutattak, hogy a Studienec területén augusztusban történt fakitermelést követően az erdészek újabb fákat vágtak ki, és előkészítették az erdészeti drótkötélpálya útvonalát a fa elszállítására. Emellett emlékeztettek arra, hogy az állami erdészet a Studienecet a nagy társadalmi jelentőségű erdők közé sorolta. A terület FSC nemzetközi tanúsítványt is kapott, amely alapján a civil természetvédők szerint beavatkozásmentes kezelési módot kellene alkalmazni. A fakitermelést állítólag a Alacsony-Tátra Nemzeti Park Igazgatósága (NAPANT) engedélyezte.
„A Studienec története teljes meztelenségében mutatja meg, hogy hova süllyedt az állami természetvédelem az elmúlt évben. Az állam kivágja a legértékesebb erdők egy részét, amelyekkel rendelkezünk. Sajnos ez messze nem az egyetlen hasonló eset. Minden arra utal, hogy Szlovákiában az intézményes természetvédelem általános összeomlása zajlik, és az a fakitermelők, vadászok és fejlesztők meghosszabbított kezévé vált”
Az állami erdészet honlapján közölte, hogy a szóban forgó területen a szúkárosítás feldolgozása zajlik, amely körülbelül 2200 köbméter faanyagot érint.
„A fakitermelés érzékenyen történik, az aktív fertőzött fákra és a száraz fákra összpontosítva. Más fafajok, mint például a jegenyefenyő és a bükk, az állományban maradnak, kivéve a drótkötélpálya rendszerének szánt területet”
– közölték az állami erdészek, hozzátéve, hogy a fakitermelést a NAPANT igazgatóságával és a tanúsító szervvel is konzultálták.
„Az auditok megerősítették, hogy a fakitermelés a természetvédelem követelményeivel és a tanúsítási szabványokkal összhangban zajlik. A beavatkozás elkerülhetetlen, és teljes mértékben tiszteletben tartja az FSC elveit, ügyelve a természeti értékek védelmére”
– közölték az állami erdészet munkatársai. Hozzátették, hogy a bomló faanyaghoz kötődő élőlények számára, a kedvező feltételek megteremtése érdekében a helyszínen hagyják a faanyag 40%-át.
A Studienec az Alacsony-Tátra Nemzeti Park, a NATURA 2000 védett terület és védett madárélőhely része, Mosód (Moštenica) község közelében található. Ritka erdei élőhelyei, valamint 200-300 éves fái miatt kivételes jelentőségű. Ezen kívül több védett és veszélyeztetett rovar- és gombafaj él itt.