Habár még nem elegen, de évről-évre egyre többen tartják fontosnak a természet védelmét. Már nemcsak régivágású mozgalmárok, természetbúvárok, de a kultúrából, gazdaságból, egyházakból érkező emberek állnak az élére fenntarthatósági kezdeményezéseknek.
Ahányan vagyunk, annyi motiváció és terv is, hogyan mentsük meg a világot. A különböző irányokból érkező szakemberek tartottak panelbeszélgetést augusztus utolsó hétvégéjén Keszthelyen a Georgikon Campus Konferenciatermében a Környezet- és Természetvédő Civil Szervezetek 30. Országos Találkozóján. Ez a podcastunk az augusztus 27-i plenáris beszélgetés szerkesztett, rövidített változata Sarkadi Péter szerkesztésében.
A plenáris beszélgetés itt hallgatható meg (1 óra 12 perc).
A Harmóniában a természettel, avagy hogyan tud csatlakozni minél több ember a zöld gondolathoz és mit kellene tenniük című plenáris beszélgetés résztvevői:
Hartmann Johanna, biológus, környezetvédő;
Köves Alexandra ökológiai közgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, a Zöld Egyenlőség podcast alapítója
Lányi András, író, filozófus, filmrendező, egyetemi docens
és Székely János, teológus, szombathelyi megyéspüspök, a Szeretet az Igazságban Bizottság elnöke.
A plenáris beszélgetést Éger Ákos, a Magyar Természetvédők Szövetsége ügyvezető elnöke moderálta.
A beszélgetés kérdéskörei többek között:
Kit mi motivált a zöld irányba állásra, hogy ezzel a kérdéssel foglalkozzon, és merre látja a kiutat?
Mekkora a kritikus tömeg, mely beindítja a zöld változást?
Az „átlagember” mennyire van tisztában a fenntarthatósággal?
Stadionépítések, akkumulátorgyár építési hullám, mindent lebetonozunk, és az idegenforgalmi beruházásoknak álcázott közpénz lopás és természetpusztítás a nagy tavaink mentén. Mit tehetnénk ellene?
Zöldrefestés, vagy valódi zöld irányváltás a gazdaságban? Csak a kapitalizmusban gondolkodhatunk?
Le kell vágni a szent tehenet! A szent tehén a gazdasági növekedés – mondja az ökológiai közgazdász. Menni fog? Igen. De mikor? Kényszerből?
Mi a Lányi Andrásék féle ökopolitikai Harmadik út?
Globálisan vagyonadó kellene, de ezt ki és hogyan vethetné ki?
Mi a természeti körfolyamatokba való emberi beavatkozás növekedését ellenezzük, és ott radikális csökkenést tartunk elkerülhetetlennek. Ehhez pl. életmód és technológia váltás kell. De milyen áron?
A politikusok azokkal a témákkal foglalkoznak, amik vagy hatalomba segítik, vagy hatalomban tartják őket. Hogyan lehetne a politikára nyomást gyakorolni, hogy tényleges változások történjenek? Mert ma lassan mennek a folyamatok.
A zöld érzékenység ma inkább rettegés. Egyéni felelősség a fogyasztói életmód átgondolása.
Megváltozott világ, megváltozott problémák. Online tér zöld „észosztás”, és egyéb vélemények.
A 2020 április 22-én, a Föld Napján indult podcastunk adásait meghallgathatja Soundcloud oldalunkon, elérheti az anchor megosztón keresztül több alkalmazásban (breaker; google podcast; overcast; pocket cast; RadioPublic; ezekben fel is iratkozhat ránk)
forrás: greenfo