Pusztulnak a feketefenyők Balatonfüred térségében. A fő ok a szárazság, aminek negatív hatásai már korábban is tapasztalhatóak voltak, de a jövőben ezek gyakorisága és intenzitása tovább fokozódik majd, így más fafajok is áldozatául esnek.
A fenyőt főképp a szárazság, és az emiatt elszaporodó gombák veszélyeztetik, ami ellen sajnos nem lehet mit tenni. Ilyenkor a fa hajtásai, ágai vörösek lesznek, majd elszáradnak.
Az átlagos évi 600-650 mm eső helyett most mindössze 300 mm esik, sok a hőhullám, és a csapadék többnyire nagy adagokban zúdul le, így nehezen szívódik fel a talajban. A szárazság negatív hatásai a jövőben még inkább felerősödhetnek, ami sajnos minden bizonnyal más fafajokra is hatással lesz.
A feketefenyő tűlevelének sötét színéről kapta a nevét, és hazánkban nem őshonos, az 1800-as évek második felében telepítették be. Főként a Festeticsek ültették Keszthely környékén, de az ország más részein is találkozhatunk vele. Eredetileg közép- és dél-európai mészkőhegységekben él, kedveli a meszes talajt.
Azért, hogy megelőzzék a tűzveszélyt és a baleseteket, illetve megmentsék a még meglévő faanyagot, a pusztulással érintett fákat kivágja az erdészet. A feketefenyő valószínűleg szépen lassan el fog tűnni Balatonfüred környékéről.
forrás: FüredTV, turistamagazin