A kínai Senjangban épülő Tajitu egy hatalmas, 4 750 m2-es fából épült, biomimetikus achitektúrájú sportközpont lesz a Hunhe folyó partján.
A Vincent Collebaut Architecture által tervezett Taijitu sportcentrumot, amelyet a taoizmushoz kapcsolódóYin-Yang szimbóluma ihletett, biomimetikus, spirális kettős héjú architektúra jellemez.
Újraértelmezi az íves fatetők népies szerkezeteit, miközben tiszteletben tartja a kínai kultúra által elismert egyensúly és szimmetria elvét. A hagyomány és az innováció között az aranymetszés és az „isteni arány” szimbolikája az emberiség és a természet egyetemes szimbiózisát próbálja létrehozni.
Yin-Yang ihlette spirális architektúra – fenntartható tervezés
A spirális architektúrájú, fából épült sportcsarnok elsősorban a Tai-Chi gyakorlásának szentelt sportlétesítmény lesz, amelyben több sportág számára is igénybe vehető sportpályák, tai-chi múzeum, étterem, teázó és botanikus kert is épül.
A Kínában terápiás előnyeiről ismert Tai-Chi ma „globális energiatornának” számít, amely a gesztusok rendkívüli pontosságára, a légzés szabályozására és a meditációra helyezi a hangsúlyt. Célja a Qi (testenergia) harmonizálása és a rugalmasság javítása, miközben erősíti a mozgásszervi rendszert.
Energiateljesítményt optimalizáló bioklimatikus építészet
A Tajitu teljes tervezését ökoparametrikus megközelítés jellemez egy fenntartható sport- és szabadidőközpont létrehozása érdekében.
„Az ökoparametrikus építészeti és klimatikus tervezési eszközök lehetővé tették számunkra, hogy pontosan modellezzük az épület és környezete közötti hőcserét, majd optimalizáljuk ezeket a kölcsönhatásokat. Ezt követően meghatároztuk az épület optimális tájolását, és meghatároztuk a helyi anyagokat, amelyeket a fűtési, légkondicionálási és mesterséges világítási igények minimalizálása érdekében használtunk” – mondta Vincent Collebaut építész, a Tajitu tervezője.
A nap útját és az uralkodó szelek irányát is figyelembe véve az energiaoptimalizáláshoz elengedhetetlen volt az egyedülálló spirális kettős héj geometria, hogy természetes szellőzéssel biztosítsák a legjobb hőáramlást.
A fotovoltaikus üveghomlokzat kialakítása és a keletről nyugatra változó sűrűségű cellák integrálása jelentős hőcsökkentést tesz lehetővé a kettős héj déli oldalán, miközben áramot termel és szabályozza a fényerőt.
Helyi, fenntartható erdőgazdaságból származó fa alkotja a 36 ívelt és keresztben rétegelt fagerendát, amelyek egymáshoz képest 6 fokkal az óramutató járásával megegyező irányban vannak elhelyezve. Ezt a 36 ívet utólag feszített kábelek háromdimenziós hálózata erősít meg a feszítők végein, amelyek az ívekre merőlegesek. Így biztosítják a keret stabilitását és merevségét.
A Taijitu – melynek megépítését 2028-ra tervezik – olyan ökoház-építészetet valósít meg, amely a legkisebb hatással van a bolygóra, az éghajlatra, a biológiai sokféleségre és egészségünkre.
Látványtervek: Vincent Collebaut Architectures
forrás: TervLap