Egyesült Királyság: Egy friss statisztika azonnal megragadta a figyelmemet, amikor elolvastam. Nem, nem az volt, hogy a fenyő fűrészáru árindexe 37 százalékkal emelkedett március végéig tartó hat hónapban, és nem is az, hogy tavaly 9,9 millió tonna fenyő termelődött az Egyesült Királyság erdeiben (ami szintén növekedést jelent az előző hasonló időszakhoz képest). Inkább a fapelletre vonatkozott.
Az Forestry Journal olvasói bizonyára tudják, hogy ezek az apró dolgok – amelyek egyfajta fenntartható energiaforrásnak számítanak – gyakran vitákat váltanak ki, különösen akkor, ha a legnagyobb brit erőmű, a Drax felhasználásáról van szó.
Pedig ismét a hírekbe kerültek. Ezúttal azért, mert a Forest Research által nemrég közzétett statisztikákból kiderült, hogy tavaly 9,3 millió tonna fapelletet importáltak az országba, ami közel 50 százalékos növekedést jelent a 2023-as adatokhoz képest.
Bár a statisztikák nem részletezik, hogy pontosan hova kerültek ezek a pelletek, valószínűnek tűnik, hogy nagy részüket North Yorkshire-ben égették el, ahol a Drax az Egyesült Királyság teljes villamosenergia-ellátásának körülbelül 5 százalékáért felelős.
(Ugyanez a Drax vállalat, amelyet azzal vádoltak, hogy faaprítéka nem fenntartható forrásból származik – amit a vállalat régóta tagad –, és amelynek állami támogatását a kormány csökkentette.)
De ez még csak a kezdet lehet. Egy amerikai magas rangú tisztviselő a közelmúltban az Egyesült Királyságba tett látogatása során kijelentette, hogy az ország egy új kereskedelmi megállapodás keretében potenciálisan több amerikai faaprítékot vehet át. Az Egyesült Államok az országba importált fapellet 73 százalékáért felelős, Lettország pedig 9 százalékkal messze a második helyen áll.
Az Forestry Journal mindig is támogatta a biomasszát, ha azt helyesen használják. De természetes, hogy felmerül a kérdés, vajon ez – évente közel 10 millió tonna faapríték importja – a helyes megoldás-e.
forrás: ForestryJournal