Ez az átfogó dokumentum bemutatja az Európai Faipari Szövetség legfontosabb eredményeit, tevékenységeit és politikai prioritásait az elmúlt évben. Fa: a fenntartható Európa kulcsa – az éghajlatváltozás kezelésétől az építőipar forradalmasításáig ez a jelentés kiemeli a fa alapvető szerepét Európa zöldebb és fenntarthatóbb jövő felé vezető útján.
Az Európai Faipari Szövetség (CEI-Bois) 2024. november 21-én tartotta őszi közgyűlését, amelyre 16 tagországának, valamint 22 európai és nemzeti szervezetének küldötteit hívta össze. Ezek a szervezetek együttesen több mint 180 000, a fafeldolgozó és faipari ágazatban tevékenykedő vállalatot képviselnek. A virtuális közgyűlésre az Európai Unión belüli jelentős politikai változások okán került sor, az újonnan megválasztott Európai Parlament és az új Európai Bizottság éppen zajló megalakulási folyamata miatt.
Mivel a CEI-Bois felkészül a változó brüsszeli politikai környezetre, a közgyűlés a szövetség jövő évi prioritásainak meghatározására és érdekérvényesítő stratégiáinak a változó uniós jogalkotási menetrendhez való igazítására összpontosított. A tagok tájékoztatást kaptak az új Európai Bizottság politikai javaslatairól, amelyek befolyásolni fogják a CEI-Bois 2025-ben végzett munkáját.
A 2023-2024-es év kiemelt érdekérvényesítő tevékenységei és legfontosabb eredményei
A közgyűlés során a CEI-Bois közzétette a 2023-2024. évi érdekérvényesítési jelentését is, amelyben felvázolta az elmúlt év legjelentősebb tevékenységeit és eredményeit. A jelentés kiemeli a szövetség folyamatos erőfeszítéseit az európai fafeldolgozó ipar érdekeinek uniós szintű előmozdítására. Néhány fontosabb kiemelkedő pont a következő:
- Az Európai Parlament elismerése: 2024 nyarán a CEI-Bois hozzájárulását az európai parlamenti választásokon való részvétel előmozdításához egy partnerségi megállapodással kapcsolatos rendezvényen ismerték el, amelyen Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke is részt vett. Az eseményen a CEI-Bois aktív szerepvállalását ismerték el a 2024-es európai választások során a választói részvétel ösztönzésében.
- WoodPop elkötelezettség: A CEI-Bois aktívan részt vett az Európai Fapolitikai Platformban (WoodPop), amely az osztrák kormány által vezetett kezdeményezés. A CEI-Bois 2024 novemberében részt vett a WoodPop „A Wood-Based Circular Bioeconomy for a Sustainable Europe” című politikai dokumentumának elindításában, amely a faalapú anyagok által vezérelt fenntartható és körkörös biogazdaság mellett száll síkra.
- Európai erdőirtási rendelet (EUDR): A CEI-Bois 2024-ben kiemelt figyelmet fordított az európai erdőirtási rendelet (EUDR) jogalkotási fejlesztésére. A konföderáció szorosan együttműködött a kulcsfontosságú politikai döntéshozókkal annak érdekében, hogy a rendelet egyensúlyt teremtsen az erdőirtás elleni küzdelem sürgős célja és az iparág gyakorlati szempontjai között, és olyan ésszerűsített megközelítés mellett szállt síkra, amely hatékony és végrehajtható.
- A szén-dioxid-kibocsátás megszüntetésének tanúsítási kerete: A CEI-Bois támogatta az EU szén-dioxid-kivonás tanúsítási keretrendszerének véglegesítését is, amelynek célja a szén-dioxid megkötésének és hosszú távú tárolásának elismerése és jutalmazása olyan termékekben, mint a fa. Ez a keret kulcsfontosságú a faalapú termékek éghajlatváltozás mérséklésében játszott szerepének elismerése szempontjából.
- Rugalmas fa projekt: Az EU által finanszírozott Resilient Wood projekt befejezése olyan ajánlásokat terjesztett elő, amelyek célja a munkavállalók vonzerejének és megtartásának növelése a faiparban. Ezek az ajánlások a szociális párbeszédre épültek, és az ágazatban a munkaerővel kapcsolatos kihívások kezelésére irányultak.
- Érdekérvényesítő kiadványok: A CEI-Bois a Fűrészipar Európai Szervezetével együttműködve két kulcsfontosságú érdekérvényesítő dokumentumot adott ki: Ezen kívül a konföderáció terjesztette a Timber!Hogyan segíthet a fa megmenteni a világot az éghajlati összeomlástól az Európai Parlament tagjainak, és tervezi, hogy eljuttatja azt az illetékes európai biztosoknak, amint megerősítik őket posztjukon.
- A biogyártás, a körkörös biogazdaság és az európai fafeldolgozó és fűrészipari iparágak
- Az európai fafeldolgozó és fűrészipari iparágak kiáltványa a 2024-29-es politikai ciklusra
A CEI-Bois új igazgatótanácsának megválasztása
A közgyűlésen megválasztották a CEI-Bois igazgatótanácsát is a 2024 novemberétől 2026 novemberéig tartó kétéves mandátumra. Az újonnan megválasztott igazgatósági tagok a következők:
- Sampsa Auvinen – elnök
- Michael Pfeifer (FV Holzindustrie, Ausztria)
- Mathias Fridholm (SFIF & TMF, Svédország)
- Filip De Jaeger (Fedustria, Belgium)
- Stephen King (TDUK, Egyesült Királyság)
- Ana Dijan (Horvát Faklaszter, Horvátország)
- Rob van Hoesel (FEFPEB, Hollandia)
- Denny Ohnesorge (HDH, Németország)
- Antti Koulumies (FFIF & FWIF, Finnország)
Az új igazgatótanács a következő két évben irányítani fogja a szövetség tevékenységét, segítve a politikai menetrend kialakítását és a fafeldolgozó ágazat szerepének megerősítését a szélesebb értelemben vett európai zöld átmenetben.
Előre tekintve: CEI-Bois 2025 prioritásai
A CEI-Bois 2025-re vonatkozó prioritásainak meghatározásakor a szövetség több kritikus területre összpontosít:
- A zöld és körkörös biogazdaságért való kiállás: A fa és a faalapú termékek szerepének elismerése és előmozdítása a körforgásos biogazdaságra való európai átállásban, a fenntarthatóságra, az innovációra és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére összpontosítva.
- Munkaerőfejlesztés és készségek: A CEI-Bois a szakképzettségi hiányosságok kezelésére és a faipari munkafeltételek javítására helyezi a hangsúlyt, és célzott szakpolitikák és szociális párbeszéd révén folytatja erőfeszítéseit a szakképzett munkaerő vonzására és megtartására.
- Kereskedelem és piacra jutás: A CEI-Bois továbbra is kiáll a tisztességes kereskedelmi politikák és a piacra jutás mellett, és azon dolgozik, hogy az európai fafeldolgozó ipar versenyképes legyen a világpiacon.
- Európai erdészet és fenntarthatóság: Mivel a környezetvédelmi aggályok továbbra is meghatározzák a politikát, a CEI-Bois továbbra is kiáll a fenntartható erdőgazdálkodás és a faipar éghajlatváltozás elleni küzdelemben betöltött szerepe mellett.
Közelgő események: CEI-Bois nyári közgyűlés Helsinkiben
A CEI-Bois következő közgyűlésére 2025. június 10-11-én kerül sor Helsinkiben, Finnországban, a finn erdészetiszövetségek szervezésében. Ez a közelgő esemény további lehetőségeket kínál a CEI-Bois tagjai számára, hogy összehangolják álláspontjukat a kulcsfontosságú szakpolitikai kérdésekben, és megerősítsék közös hangjukat Brüsszelben.
A CEI-Bois továbbra is képviseli az európai faipar érdekeit, és a fenntarthatóságra, a munkaerő-fejlesztésre és a zöld gazdaságért való kiállásra való stratégiai összpontosítása révén a szövetség az elkövetkező években kulcsfontosságú szereplőként vesz részt az uniós politika alakításában.
szerk/ford.: Tóth János, forrás: CEI-Bois