Japán művészek – mások mellett a tokiói olimpiai stadiont tervező Kengo Kuma – készítettek a Rubik-kocka által inspirált alkotásokat a tokiói magyar nagykövetség kezdeményezésére; a kiállítás Takamado hercegnő jelenlétében nyílt november végén a tokiói Magyar Kulturális Intézetben.
A projektet a tokiói magyar nagykövetség indította el szeptemberben arra emlékezve, hogy a Rubik-kocka negyven évvel ezelőtt debütált Japánban. Kengo Kuma, a tokiói olimpiai stadion tervezője egy forgatható és mozgatható, Rubik-kocka alakú bútort készített a kiállításra. Az építész beszélt is arról, mikor találkozott először Rubik Ernő találmányával, és azt is elárulta, hogy nagy hatást gyakorolt rá, ahogy a logikai játék szinte közvetlen kapcsolatba hozza az agyat és a kezet.
Más alkotók is csatlakoztak a projekthez: a közel kétmilliós Youtube-csatornával büszkélkedő origamiművész, Nakasima Dzsó különleges, mágneses origami Rubik-kockát hozott létre. A tizenegyedik generációs, háromszázötven éves tradíciót ápoló kerámiaművész, Óhi Tosio a kocka színeit reprodukálva égetett kerámiát alkotott, egy kortárs japán táncos pedig a Rubik-kocka ihlette táncot mutatott be.
A nagykövetség projektjében fehércsoki-kockával vett részt Japán leghíresebb cukrásza, kockadarabokból kirakott előétellel egy tokiói étterem ismert séfje, míg az Ázsia legjobb bárjai között számon tartott, tokiói Ben Fiddich tulajdonosa Unicum-alapú koktélt készített.
A hagyományos japán művészeti ágak képviseletében egy híres kalligráfus, valamint a tradicionális japán nó színház egy neves előadója is csatlakozott az alkotók köréhez.
A különleges tárgyak 2021 februárjáig tekinthetők meg a Tokió belvárosában tavaly megnyílt Magyar Kulturális Intézetben. A műveket a kiállítás után elárverezik, a befolyt összeget jótékony célra fordítják.
Forrás: octogon