Az ENSZ 2015-ben tartott közgyűlésén a tagországok egy 17 pontból álló fenntartható fejlődési célt fogadtak el, amelyek támogatják azt a törekvést, hogy 2030-ig egy egészségesebb és konfliktusmentesebb világban élhessünk.
A célok a legfontosabbnak ítélt globális problémákra javasolnak megoldást, ezek közé tartozik a szegénység, az egyenlőtlenség, a klímaváltozás és a környezetszennyezés is.
A határidő lejárta előtt tíz évvel azonban nem volt túl rózsás a helyzet, és egy akkor friss, a Nature-ben megjelent elemzés szerint a jelenlegi ütemmel számolva a 17-ből csak 2 cél elérése valószínű 2030-ig: az újszülöttek és az öt év alatti gyerekek megelőzhető haláleseteinek felszámolásához, valamint a gyerekek iskolázottsági céljainak teljesítéséhez jó úton halad a világ.
A szervezet most létrehozott egy online felületet, ahol összegyűjtik az ezen célokat támogató és elősegítő projekteket. (SGD – Sustainable Developement Goals)
A 17 fenntarthatósági fejlődési cél
- A szegénység felszámolása.
- Az éhezés megszüntetése.
- Egészség és jólét.
- Minőségi oktatás.
- Nemek közötti egyenlőség.
- Tiszta víz és alapvető köztisztaság.
- Megfizethető és tiszta energia.
- Tisztességes munka és gazdasági növekedés.
- Ipar, innováció és infrastruktúra.
- Egyenlőtlenségek csökkentése.
- Fenntartható városok és közösségek.
- Felelős fogyasztás és termelés.
- Fellépés az éghajlatváltozás ellen.
- Óceánok és tengerek védelme.
- Szárazföldi ökoszisztémák védelme. helyreállítása és fenntartható használatának támogatása, a fenntartható erdőgazdálkodás, a sivatagosodás leküzdése, a talajdegradáció megállítása és visszafordítása, valamint a biológiai sokféleség csökkenésének megállítása.
- Béke, igazság és erős intézmények.
- Partnerség a célok eléréséért.
A kevesebb néha több
Hivatalosan négyévente értékelik a célok teljesítésének állapotát, a globális fenntarthatósági fejlődési jelentés (GSDR) összeállításában az ENSZ szakértői és független kutatók is részt vesznek. Az első jelentés 2019 szeptemberében jelent meg, és egyből a rendszer újragondolására tett javaslatot. A szerzők szerint egyfelől a kötelező állapotjelentés hiánya miatt nincs megfelelő nyomás az országokon a feladatok teljesítésére, másfelől az sem segíti az előrehaladást, hogy a fenntarthatósági fejlődési célok gyakran a GDP-célokkal versenyeznek.
Ezért azt javasolják, hogy a 17 cél helyett kevesebb, de egymással szorosan összefüggő területre osszák a feladatokat. A kutatók a szélenergia példájával élnek: a szélfarmok telepítésének nagy szerepe lehet a klímaváltozással szembeni harcban, de ha nem megfelelő helyen építik fel, akkor a szélturbinák magassága a madárpopulációkat is veszélyezheti, így cserébe a biodiverzitás és az ökoszisztémák fejlődési céljára lehet negatív hatással. A célok összevonásával viszont az éghajlati és biodiverzitási feladatok egy kategóriába kerülnének, így a példa analógiája mentén a szélfarmok telepítésénél már eleve fontolóra kellene venni a beruházás biodiverzitást érintő hatásait.
forrás: UN.org
1 megjegyzés
Hozzászólások lezárva.