FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Trianon 100 – Fából faragott Magyarország

A várpalotai Trianon Múzeum a Hagyományok Háza támogatásával pályázatot hirdet pályázatot hirdet szobrok, faragások, egyéb fából készült egyedi kézműves alkotások létrehozására. Elkészítési határidő: szeptember 15. Jelentkezés augusztus 15-ig.

Felhívjuk a Kárpát-medence valamennyi kortárs népművészét, alkotóját, szakmai műhelyét, hogy Trianon Centenáriumi évében a magyar nemzeti identitás erejét, összetartozásának szilárdságát jelképezve, jöjjenek létre olyan fából készült, művészi ihletettségű alkotások, amelyek a Kárpát-medence magyarságának egységét korszerű, hiteles módon tudják felmutatni. Tervezett kiállításunk célja, hogy a Kárpát-medence egy-egy régiójának, tájegységének, településének, spirituális üzenetét, identitása alapját képező szimbólumait művészi eszközökkel bemutassuk.

Méret: 

Utaztatható kiállítást tervezve, csak olyan tárgyat, tárgycsoportot fogadhatunk el, amelyek szállítása egyszerűen megoldható.

Anyag:

Az adott tájegységre leginkább jellemző faanyag.

Előzetes szakmai feltételek:

Ajánlásunk, hogy a készítők saját vidékére, tájegységre leginkább jellemző forma és motívumvilág szerepeljen az alkotáson, s amennyiben lehetséges, hiteles forrásanyag használata alapján. A pályázat célkitűzése, hogy az elkészült munkák a választott kárpát-medencei történelmi táj, néprajzi vidék, illetve település identitását, múltját és küldetését a legpontosabban, a legszélesebb körben hatásosan és a legmagasabb művészi színvonalon jelenítse meg. A tárgy mellé kérjük, mellékeljenek egy rövid dokumentációt a használt technikáról, a fa fajtájáról, a használt motívumokról. A pályázat jellegét figyelembe véve látványban, esztétikumban, hitelességben egyedi munkák elkészítésére szeretnénk felhívni a figyelmet.

Az alkotások elkészítésének határideje: 2020. szeptember 15.

Díjazás:

A beküldött munkák közül a legjobbakat 1 M Ft összdíjazásban részesítjük. Az elkészült pályamunkák a Trianon Múzeum tulajdonába kerülnek és 2020-ban Kárpát-medencei vándorkiállításon (Úzvölgye, Budapest, Sopron, Szombathely, Miskolc, Kisvárda, Debrecen, Nádudvar, Szeged, Pécs, Pozsony, Selmecbánya, Kassa, Beregszász, Nagyvárad, Kolozsvár, Székelyudvarhely, Temesvár, Arad, Szabadka, Újvidék Fiume) kerülnek bemutatásra, ezt követően, a Trianon Múzeum valamely kiállító helyén állandó kiállítás keretei között lesz megtekinthető a szélesebb közvélemény számára.

Jelentkezés módja:

A pályázatra való jelentkezést kérem a balintnevica@gmail.com e-mail címre küldjék a név, elérhetőség, tájegység megjelölésével, és az elkészíteni kívánt munka megnevezésével, 2020. augusztus 15-ig.

Amennyiben bármilyen kérdés merül fel, a fenti e-mail címen, telefonon: +36 70 388 7683-as telefonszámon (Bálintné Miklós Éva), illetve messengeren Bálintné Miklós Éva néven lehetséges.

További információ:

Trianon Múzeum, Várpalota

Bálintné Miklós Éva

balintnevica@gmail.com

+36 70 388 7683

Forrás: hagyomanyokhaza.hu

Kiegészítés:

FB-on vettem észre (MM) ezt a felhívást és kapcsolatba léptem Bálintné Miklós Évával, aki az alábbi kiegészítést tette még az ügyhöz.

A kiírás úgy indult, hogy egy szegedi fás baráti társaságban kitaláltuk még tavaly, készítünk valamit Trianon100. éfordulója kapcsán, de bevonva a Kárpát-medencéből sok fafaragót. Közben összehozott a sors dr. Szabó Pál Csabával, a várpalotai Trianon Múzeum igazgatójával, aki felkarolta ezt az ötletet. Időközben bekapcsolódott a Hagyományok Háza is. Így jött létre ez a közös kiírás, melynek nagy része a Trianon Múzeum érdeme, tehát e szervezet a fő kiíró. 

Elkészült munka még nincs. A szegedi csapattal faragunk egy Nagymagyarország alakú asztal, amelyen a domborzat látható majd, s a kiállítás központi része lesz, ez azonban nem vesz részt a pályázatban. Még nincs kész, de folyamatában fényképezzük, mérete: 210×135 cm. Ez az asztal a Szegedi Szakképzési Centrum József Attila Általános Iskolája és Szakképző Iskolában készül, a régi és jelenlegi tanárok és tanulók közreműködésével.

A felhívás .docx-ben letölthető.

Szerkesztés: MM

Előző cikk

Rétegelt-ragasztott fatartók az épülő soproni uszodán

Következő cikk

Az unió Biodiverzitás Stratégiájának erdészeti vonatkozásai



Stihl
(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések